Skocz do zawartości

Usterzenie Motylkowe - kąt rozwarcia


madrian

Rekomendowane odpowiedzi

Jakoś nie umiem znaleźć tej informacji, ciągle mi wyskakują tylko linki do V-tail mikser itp.

Zastanawiam się w jakim zakresie rozwarcia najlepiej działa usterzenie motylkowe (typ V), Logika podsuwa 90* (po 45* od pionu). Ale oglądając modele DLG i inne modele z takim typem usterzenia wydaje mi się, że kąty są sporo większe, może nawet 120*.

Jak to w końcu jest?

Czy jest jakiś konkretny kąt, gdy takie usterzenie jest najskuteczniejsze. czy też jest to jakiś zakres, np. przy małym kącie model lepiej skręca, a przy dużym lepiej kontroluje się wysokość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

110 stopni. w książce Niestoja jest podany przykład. za chwilkę zrobię fotkę.

EDIT:

Niestety fotki nie podam bo nie ma czym zrobić, telefon nie daje rady a aparatu nie ma..

Wznios przy tym usterzeniu to ok 30-35^ na strone czyli ok 110-120 ^ rozwarcia.

Jak byś potrzebował jak obliczyć powierzchnie takiego usterzenia to pisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Punkciki poszły.

Możecie jeszcze wyjaśnić, dlaczego tak duży jest ten kąt? Logicznie i na chłopski rozum, nasuwa się ten wredny kąt prosty. Wydaje mi się, że to własnie przy takim kącie usterzenie powinno pracować optymalnie tak na wysokość, jak i na kierunek. Szeroki kąt daje na logikę lepsze sterowanie wysokością, bo na tej płaszczyźnie stery wydają się działać silniej, ale gorzej chyba steruje się wówczas kierunkiem. Czy jest to po prostu wynikiem tego, że w tej klasie modeli wazniejsze jest precyzyjne sterowanie wysokością, niż kierunkiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bładzisz w rozumowaniu, chodzi o pola powierzchni rzutów na płaszczyzny prostopadłe (czyli te w których leży układ klasyczny) muszą odpowiadać polu w układzie klasycznym, a pole pionowego statecznika jest mniejsze niż pole poziomego. I wcale 110 st nie jest obowiązkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli chodzi o to, by wymiary statecznika w układzie V były tak dobrane, by przy danym kącie rozwarcia, patrząc z boku i z góry, jego pole było takie same, jak adekwatnego statecznika w układzie klasycznym?

 

2695c164ba9f2954med.jpg

 

Coś takiego? Przepraszam za mój talent graficzny, ale chyba o to chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym V-tail'em oprócz mniejszych oporów jest jeszcze druga dużo bardziej przyziemna sprawa, dosłownie przyziemna :D otóż czasem zdarza się, że lądujemy w troszkę wyższej trawie, załóżmy 20cm, wtedy zwykły X-tail lubi się urwać, miałem tak już kilka razy i nie tylko ja, z V-tail'em to nie grozi :) poza tym V wygląda bardziej drapieżnie :P ale to już kwestia gustu :faja:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja powiem o gorszej stronie ustrzeżenia Rudlickiego.

Niestety nie mamy rozdzielonych sterów wysokości i kierunku, więc o ile na sterowanie głębokością jest to bez znaczenia, to przy sterowaniu kierunkowym robi się cuda. Po pierwsze ster kierunku może oddziaływać na pochylenie modelu (czyli tak jakby przestawić wysokość), oraz oddziałuje na przechylenie (czyli działa jak lotki), co zresztą powoduje konieczność zwiększania wytrzymałości belki ogonowej na skręcanie.

 

Inna rzecz, że jakoś szczególnie straszne to nie jest (tak jak nie ma strasznej różnicy oporów między V, a krzyżowym).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.