Skocz do zawartości

Funtana Mini z depronu - relacja z budowy


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 329
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

No jutro zdobede material i do roboty. Przed modelarnia poprosze dziadka to moze wstapimy do perfect hobby i kupie sosenke. I mam pytanie jaki tani, baaardzo tani silnik+regiel mi polecicie? Jako odbiornik AR6200 z gpsem XD tylko taki mi zostal w "szufladzie" chyba ze zabiore z szybolota. No szykuje sie fajny, srebrny samolocik. Pakiet 1000 3s 25c, waga 99gram, 3 serwa tower pro 9g. Podwozie z 2mm ,/X\, (no ma sie te zdolnosci ;) ) i popychacze tez. Waga sie robi ale trudno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Tak jak zapowiedziałem zacząłem już budowe Funtany mini (zrobiłem już skrzydło i wyciąłem kadłub :D - foty może jutro wkleje). Ale mam taki problem: gdzie najlepiej umiejscowić elektronikę (pakiet i odbiornik, bo regulator przy silniku będzie). Zamieszczam więc moje "dzieło" :lol: w paincie i powiedzcie czy takie ułożenie wyposażenia może być?, albo ewentualnie jakie by było lepsze.

 

3588667e12275566m.jpg

 

Krótki opis do zdjęcia:

ten ciemno żółty spray to gąbka

to pierwsze zielone od lewej strony to pakiet

to drugie to odbiornik

przy silniku regiel

a to brązowe nad owiewką to miejsce gdzie mniej więcej bedzie klapka do elektroniki

reszta chyba jest prosta :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pakiet jest stanowczo za daleko ! Mój jest na natarciu skrzydła i jeszcze musiałem włożyć ok 30g balastu na przód, a mój pakiet waży 160g, więc jak masz mniejszy to połóż go zaraz obok regla lub równio z reglem nawet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Locke, Linux, WIELKIE DZIĘKI :) .

 

Tylko sie jeszcze zastanawiam pomiędzy tym silnikiem:

http://hobbyking.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=5354

 

a tym

http://hobbyking.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6247&Product_Name=hexTronik_DT750_Brushless_Outrunner_750kv

 

i pomiędzy tym pakietem:

http://hobbyking.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=9272

 

a tym

http://hobbyking.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=9274&Product_Name=Turnigy_1800mAh_3S_20C_Lipo_Pack

różnią się sporo wagą (pakiety i silniki) i ciągiem (silniki) i mam dylemat

proszę o wtórną pomoc :lol:

 

(a tak poza tematem to zamówiłem już serwa 23 X, wysłali 27 X i dalej czekam :) - serwa to hxt 900)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wziął silnik FC 28-22 i pakiet 1300 mAh ten turnigy z tego sprzętu co podałeś. Jeszcze jeśli można wiedzieć, to jakim kryterium kierowałeś się przy wyborze tego wyposażenia (skoro podałeś 2 typy silników i pakietów - to musiałeś przejrzeć więcej i zostawić tylko te które wchodzą w grę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnik drugi ma 1000g ciągu ... gdzie do takiego modelu taki silnik ?? przecież ta funka powinna warzyć coś około 300-350g (3 razy tyle ciągu to trochę przesada ...)

 

Lepszy będzie silnik numer 1 i pakiet numer 1 bądź jeszcze lżejszy http://hobbyking.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6470&Product_Name=ZIPPY_Flightmax_1000mAh_3S1P_25C .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli można wiedzieć, to jakim kryterium kierowałeś się przy wyborze tego wyposażenia

oczywiście że można 8). Przy wyborze pakietu to głównie wagą - mniejszy jest o 60g lżejszy od większego, w mniejszym stopniu jego pojemnością. Przy silniku również jego wagą (mniejszy jest 2 razy lżejszy od większego), ale też ich ciągiem (mały do 750g, a duży do 1000g), bo chodziło mi żeby jak nawet po dłuższym locie pakiet się wyczerpuje to żeby samolot mógł dalej robić zawisy itd. (możliwe że się myliłem bo 750g ciągu to też jest dużo :lol: ).

 

Ja bym brał silnik drugi

1 : 1 :o

pakiet pierwszy x2

chodzi ci o to, że by je podłączyć razem w modelu czy na zmiane podczas latania :?:

 

Silnik drugi ma 1000g ciągu ... gdzie do takiego modelu taki silnik ?? przecież ta funka powinna warzyć coś około 300-350g (3 razy tyle ciągu to trochę przesada ...)

2 : 1 dla małego silnika i 3 : 0 dla pakietu 1300mAh

 

tutaj zapytam się tych którzy budowali funtanę: ile waży gotowy model i w stanie "surowym" (czyli bez wyposażenia RC). Mi wyszło że RC w modelu przy małym silniku i pakiecie 1300mAh bedzie ważyć coś około 220g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupić 2 pakiety 1300 i po wylataniu jednego zmieniać na drugi.

Osobiście uważam, że lepszy spory zapas mocy niż jej brak... Różnica w wadze nie przeszkadza co do silnika bo jak nie on to i tak ołów Cię czeka.

Dzisiaj latałem swoja Funtaną i trochę słaba ta jej konstrukcja bo przy dzisiejszym wiaterku gdy na max gazie leciałem z wiatrem to przy zadarciu jej do pionu skrzydełka "U" robiły, aż się dziwię, że nie pękły. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie na mniejszym silniku model będzie lżejszy - więc i tak zapas mocy będzie miał niemały. A cięższym modelem lata się gorzej :) Obiecuję że się zabiorę za Funtane jak na uczelni mi się trochę przerzedzi. Obecnie jest masakra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupić 2 pakiety 1300 i po wylataniu jednego zmieniać na drugi.

chyba tak zrobie :)

 

Osobiście uważam, że lepszy spory zapas mocy niż jej brak...
Ogólnie na mniejszym silniku model będzie lżejszy - więc i tak zapas mocy będzie miał niemały. A cięższym modelem lata się gorzej

nawet gdybym chciał to i tak już silnika zmienić nie mogę, bo wczoraj zamówiłem (rejestrowaną paczkę) mały silniczek, odbiornik, regiel 18A, i rozdzielacz serw Y do lotek. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej :D

Ja także zrobiłem Funtane, ale żeby nie zakładać nowego tematu opisze ją w tym. Model robiłem przez 4 dni, jego budowa jest banalna, ze sklejeniem planów poradziłem sobie pewnym sposobem. Wszystko dokładnie do siebie pasuje, więcej czasu zajęło mi oklejenie go taśmą niż samo składanie :wink: Zmieniłem trochę budowę skrzydła, w srodku jest węgiel, zrobiłem to ponieważ obawiałem się żę skrzydła będą się wyginały bo model jest cięższy w stosunku do wagi w planach. Waży 483g. Wiem że dużo, ale silnik pozwala uzyskać na pakiecie 2s około 900g ciągu(sprawdzone), więc na połowie gazu robi zawis(znaczy się nie robi, bo ja nieumiem) :D Mam trochę za słabe serwo na kierunku, będe musiał zmienić na 9g(obecnie 5g TP). Wyposażenie zastosowałem takie:

Silnik Tower Pro, taki większy dzwonek, ciąg podałem wcześniej

Serwa 17g na lotki, 9g na wysokość i 5g na kierunek,

Regler 25A

Pakiet 2s 1800mAh i mniejsze

 

Pare fotek, bez tej górnej klapki, żle ją przymocowałem do lotu, i odpadła. Juz zrobiłem nową. :wink:

 

 

 

dsc01315f.jpg

 

dsc01316vz.jpg

 

 

dsc01317.jpg w640.png

 

dsc01318j.jpg w640.png

 

dsc01319m.jpg w640.png

 

dsc01321o.jpg w640.png

 

dsc01322.jpg w640.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem!

 

Locke, jak model lata? Spróbuj po nim przejechać delikatnie żelazkiem, to naciągniesz taśmę - widać że gdzieniegdzie jest pomarszczona. Ja bym dał na lotki serwo 9 g w zamian za te 17. Skoro modele Foamy3d są podobnych wymiarów i latają z jednym serwer na lotkach, to Funtana też może, a co :) I pomyśleć, że moja Funtana cały czas leży w domu, w kartonie za łóżkiem i denerwuje moją mamę na sam widok ;) Acha, i zapomniałem. Może podzielisz się swoim sposobem na te plany ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, po pierwszym locie dużo powiedzieć nie mogę, ale model słucha sie bardzo dobrze :D

Zero problemów z beczkami, pętlami, lotem na żyletke, idzie pionowo do góry na 50% gazu. Zauważylem że nawet nieżle szybuje. Co do serwa na lotkach dałem takie jakie miałem, te 8 gramow to nie taka wielka różnica. Po oklejeniu funtanke przejechałem żelazkiem, te pomarszczenia zrobily się od słońca(w końcu słońce po tygodniu deszczów :D ).

Co do planów to robie to tak, że nie sklejam całości, tylko pojedyncze części, np. bok kadłuba jest na trzech kartkach, a powiedzmy obok niego skrzydło. Wycinam z zapasem ten bok i wtedy sklejam, nie martwiąc sie że potem po niedokładnym sklejeniu i skrzydło mi sie ,,przesunie''...ale namieszałem :D , ale niewiem jak to opisać :D

 

 

A Ty strejla_u, tą funtane masz już gotową, czy w częściach?? Jak gotowa to wklej fotki.

 

Pozdro :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.