Skocz do zawartości

O modelarzach i ich bolączkach z prawem


ertman_176

Rekomendowane odpowiedzi

Tutaj udostępniam kolegom miejsce do dyskusji na temat używania/nie używania swastyk.

 

Prosze o dyskusje na poziomie i co by jutro ktos nie obudził się z policją wyważającą drzwi wraz z TVNem ...

 

Część dyskusji popełniono tutaj

 

http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=14473&postdays=0&postorder=asc&start=225

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 76
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Swego czasu było przyjęte wśród modelarzy, że wszelkie redukcje, makiety ect. miały w miejscu swastyk szary prostokąt. Wiązało się to chyba z rygorystycznie przestrzeganym zakazem propagowania faszyzmu w krajach demoludu.

Teraz wolno wszystko. Niestety.

 

Dla mnie ten symbol został tak strasznie naznaczony, że nie odważyłbym się go umieścić na swoim modelu.

 

Przy okazji po raz kolejny napiszę też, że nie rozumiem zachłystywania się i idealizowania niemieckiego sprzętu militarnego tamtego okresu. Ciency byli, w dupsko dostali. Dwa razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no niby coś jest o nie propagowaniu faszyzmu.

 

ale skoro latają swastyki w skali 1:1, to czemu nie mogą w modelach?

http://static.howstuffworks.com/gif/messerschmitt-bf-109-1.jpg

http://www.richard-seaman.com/Wallpaper/Aircraft/Fighters/Axis/Bf109Tom2006.jpg

 

pewno zależy to od prawa w danym państwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji po raz kolejny napiszę też, że nie rozumiem zachłystywania się i idealizowania niemieckiego sprzętu militarnego tamtego okresu. Ciency byli, w dupsko dostali. Dwa razy.

Ale o jakim zachłystywaniu tu mowa? Albo o jaką idealizację chodzi? Tak samo ktoś mógłby powiedzieć, że nie rozumie tych, którzy w wykonywaniu makiet ( w tym i byłych państw Osi) oraz udziałach w rekonstrukcjach widzą jakieś podłoże ideologiczne. :mrgreen: Chyba nie chcesz powiedzieć, że gdy wykonam model ze wszystkimi insygniami Luftwaffe to jestem ideologicznie powiązany z propagowaniem tego trudnego słowa...naziz...coś tam :rotfl:

 

Z innej beczki - jesli znajdę jakiś przedmiot z tym okropnym emblematem( swastyka) to powinienem go wyrzucić lub zniszczyć swastykę? Według prawa przedmioty te są dziedzictwem kultury Narodowej i podlegają ochronie :!: Więc coś raz jest zakazane, w w/g innego paragrafu chronione???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy Polacy są obrońcami ludu przed swastykami a nie rozróżniają nazizmu od faszyzmu a narodowy socjalizm kojarzony jest z czymś "pozytywnym" i potrzebnym ...

 

Może doklepiemy jeszcze tutaj temat gwiazdy wielkiego brata - według polskiego prawa też powinien zostać zakazany a widzę go wszedzie bez sprzeciwów ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może doklepiemy jeszcze tutaj temat gwiazdy wielkiego brata - według polskiego prawa też powinien zostać zakazany a widzę go wszedzie bez sprzeciwów ...

Wypluj to słowo :!: W domu jest jeszcze trochę znaczków Czerwonej Gwiazdy, gdyby zakazali i tego to miałbym być przestępcą? Takim samym jak s+p Baranina :?: :mrgreen: Z tego samego powodu przestałem poszukiwać... :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

według polskiego prawa też powinien zostać zakazany

Jest zakazany.

a widzę go wszedzie bez sprzeciwów ...

Chyba SLD.

 

Panowie, przedstawiłem jak to wyglądało w polskim modelarstwie za czasów PRL-u, jak jest teraz oraz moje osobiste zdanie na ten temat. Dla mnie EOT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawo prawem a rzeczywistość rzeczywistością.

 

Może jeszcze dołożę do pieca, przeglądając modele plastikowe ilość modeli niemieckiego sprzetu WWII jest kilkaset % wyższa niż reszty [nawet razem zebranej], a co za tym idzie musi być popyt na tego typu artykuły ...

 

Wracając do swastyk, ostatnio ogladałem piekny model Dorniera w dodatku latający na dwóch benzynach, i to w USA z swastykami ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Ertman nie szkaluj tu żadnej partii bo obecnie nam panujący rząd duzo nie narobił, a miała być piękna Irlandia. Więc albo bez polityki albo temat usunę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to zmieni czy ten symbol będzie na modelach czy też go nie będze?Nie przeczę,że wielu ludziom kojarzy sie źle ale przecież do diabła to nie jest symbol wymyślony przez Niemców,jest znacznie starszy od nich i od wszystkich innych narodów.Jakiś idiota (czytaj Hitler)zaadoptował go do swoich celów i co z tego?Ano nic,Jeśli już komuś bardzo zależy to może lepiej czepiłby sie sierpa i młota? :lol: Nie jestem zwolennikiem umieszczania takich czy innych znaków gdzie popadnie bo są ludzie którzy sporo ucierpieli od hitlerowców ale nie dajmy sie zwariować,to tylko bardzo stary symbol słońca :) A jak ktoś ma przeciwne zdanie to niech sobie na maszynie niemieckiej z II WŚ umieści taki znak

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/34/Broken_crossed_circle.svg/124px-Broken_crossed_circle.svg.png

I każdy będzie zadowolony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to także nie widzę różnicy w jakiejkolwiek partii a przywołanie tej konkretnej było celowe dla tematu chociaż moze troche za bardzo wpadłem w IMO ...

 

Edit:

 

Ja nie bede zadowolony

 

1. nie jest makietowy

2. jest wykorzystywany przez neofaszystów w kilku odmianach np. ten który pokazujesz lub z 3 ramionami, krzyże celtyckie tak samo ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielam pogląd Ładziaka, też nie umieściłbym TEGO na modelu. U zachodnich sąsiadów nawet nie ma mowy aby z czymś takim latać, ba nawet wyjąć do postawienia na lotnisku. Grzecznie poproszą cię abyś schował lub solidnie zakleił. Byłem, widziałem, wiem. Tyle. Ten znak mimo, że był uzywany także w polskim wojsku, kojarzy się tak mocno z nazizmem i tym wszystkim co jest z nim związane.

Sławek co Irlandii, to jest nawet lepiej, tam kraj w recesji a u nas wzrost gospodarczy... CUD :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod
wotoma, Ehh te nasze cudy gospodarcze, są niczym fatamorgana .Niby są a ich nie ma.Planuję zrobić prawie makietę FW190A8 ale przecież nie namaluję na skrzydłach myszki Miki. Dla mnie makieta to makieta i powinna być taka sama jak pierwowzór chociaż swoje zdanie na temat tamtych czasów mam dokładnie takie same jak wszyscy Polacy .Ciekawe że parady neonazistowskie są chronione przez policję i nikt jakoś nie zarzuca im że propagują te znaki i towarzyszące im jednoznaczne zachowania oraz gesty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładziak

Nie lubię niemców , nienawidzę faszyzmu ,ale co do sprzętu to zawsze mieli z górnej półki.

Przegrali?

W stosunku 4 do 62 czy coś koło tego...

4 państwa osi kontra reszta.

Bo dopiero wspólny sojusz dał im radę.

Pojedyncze państwa , ówczesne mocarstwa padały jak muchy.

 

Co do modeli to dla mnie jest to tonalna bzdura robić szare zamiast właściwego emblematu.

Albo robię model na wzór jakiegoś samolot albo co? Jakaś dziecinada.

 

A pamiętacie na czubach choinek gwiazdki , krzewienie stalinizmu?

Ten przecież wcale nie był lepszy od faszyzmu tylko może mniej żydzi nagłaśniali , bo przecież sami go tworzyli.

P.S.

Czy Izraelskich malowań też nie wolno?

Przecież zrobili getto i mordują Palestyńczyków w ich własnym kraju.

(Chyba każdy wie , że Izrael jako państwo założyli po wojnie Brytyjczycy , nie wiedząc co robiąc z masą Żydów , uciekinierów i żołnierzy z Europy)

 

P.S.2

Ruskie odpadają , stalinizm i ten cios w plecy , pod żadnym pozorem od swastyki ruskie gwiazdy nie lepsze ,a dla Polaków może i gorsze bo nie licząc 39' na sybir to już pokoleniami nas słali.

 

P.S.3

Francuskich i Angielskich też bym nie robił , mieli pomóc Polsce w 1939 a nic nie zrobili, winni śmierci milionów Polaków.

 

P.S.4

Szwedzi też nam kiedyś dupsko obrobili, Niemcom pomagali .

 

P.S.5

Może tureckie , niby w osi ,ale zawsze o Polakach dobrze mówią, przynajmniej od czasów Wiednia jak im dupsko Sobieski otłukł. Ale też Niemcom pomagali.

 

P.S.5

No Węgry i Austria wiadomo , zabory też odpada.

 

P.S.6

Wydaje się , że Brazylia jest dobrym wyborem gdyby nie to , że ukrywają faszystów (ponoć do dziś ) , I w ogóle cała Ameryka Południowa jest mocno podejrzana

 

P.S.7

Norwegi , odpada , w czasie wojny trzymali nie z tym co trzeba .

 

Trudno coś znaleźć co nie ma nic na sumieniu , każda nacja miała w historii rzezie całych miast i wiosek tylko nasza ukochana Polska zawsze niewinna i czysta jak w poezji naszych słynnych romantyków.

 

Ja bym tam nie tworzył jakie ideologi do tego co robimy.

Bo okaż się , że za 50 lat biało-czerwone będą zakazane, a jedyne słuszne będą chińskie albo z Buddą.

 

ZNALAZŁEM!!

No chyba , że jedyne słuszne i tylko liczące się Amerykańskie , do tego fajne samoloty mają i to do wyboru do koloru, 1 ,2 ,4 a może 8 silnikowce , i rury , spor wybór. :devil:

Do tego kraj czysty jak łza . :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

ZNALAZŁEM!!

No chyba , że jedyne słuszne i tylko liczące się Amerykańskie , do tego fajne samoloty mają i to do wyboru do koloru, 1 ,2 ,4 a może 8 silnikowce , i rury , spor wybór. :devil:

Do tego kraj czysty jak łza . :rotfl:

hahhahah, i do tego można zrobić makietę f-16 w polskim , już nie fikcyjnym malowaniu, ale jest problem bo można zrobić tylko cztery takie makiety żeby się nie dublowały numerami bocznymi.Kto wie, za kilka lat jak dobrze pójdzie to będzie można liczbę makiet F-16 powiększyć do 48 :rotfl: (podobno tyle kupiliśmy )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wotoma [nie masz podpisu] też bywałem tu i tam i nie spotkałem sie z zaklejaniem emblematów na makietach, albo ludzie je umieszczali albo nie zamieszczali lub zamieniali na substytuty. To tak jakbym dał do makiety P-51 śmigło dwułopatowe ...

 

Podział bedzie na obozy w tej sprawie, na pewno jednak należy wziąć pod uwagę każdą z opcji. Wydaje mi się że są tutaj na tyle dorosłe osoby które były by w stanie zabrać głos w naszej dyskusji nie wypisując o wojnie itd. tylko z czystego przemyślenia tej sprawy. Może kiedyś bedzie nam dane podetknąć ustawodawcy "projekt" zmieniający to prawo ...

 

Ciekawa musiałaby być interpretacja tego problemu przez np. przez dyrektora muzeum powstania warszawskiego. Jaki problem wywołać "burzę" w temacie, kilka telefonów i forum w każdych wiadomościach ...

 

Co do Alianckich samolotów tutaj wklejamy teletubisia zamiast swastyki :?:

 

Dołączona grafika

 

Tomek do tych twoich PS mógłbym dorobić jeszcze kilkaset przykładów. Dziekuje za ten skrawek w który włożyłeś tyle pracy bo przecież to czas. Może dodam jeszcze złośliwy komentarz do każdego :wink:

 

1. Chcieli jeszcze dać im państwowy język polski

 

2. w skrócie podobno sie za to wzieli nasi reformatorzy

 

3. wystarczą przykłady kolonii

 

4. sąsiad którego naprawę cenię i dużo "dobra" moralnego, przemyśleń i pomysłów z niego wyciągam a wiec przymykam oko na ich potknięcia

 

5.oba nas podczas WW II sie nie popisały

 

6.S. America to temat dla p. Cejrowskiego nie dla nas, z ciekawszych rzeczy to się ładnie tam władza wojskowa trzyma

 

7. nasz dobroczyńca dzisiaj utrzymujący kilkaset tysięcy polskich rodzin a więc nie wypada :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fokker nie jest tak, że jak czegoś nie wiesz to nie istnieje, a na zorganizowanie rekonstrukcji wydarzeń II WW potrzeba załatwić zezwolenie. Szkoda, że umknęła Ci wiadomość, że po Warszawskiej rekonstrukcji całe bractwo ze swastykami rozlazło się po mieście, a policja łapała „nazistów” na głosy oburzenia Warszawiaków. Znaki przynależności państwowej niemiec nie, sa zabronione, zresztą pisałem o tym wcześniej, natomiast swastyka jest zabroniona jak również sierp i młot. Co niektórzy nie rozróżniają znaków narodowych od swastyki czy sierpa i młota?

ertman_176 a jak jest różnica nazizmu od faszyzmu.

robroy67, a to zmieni, że za jakiś czas nikt nie powie o Polskich obozach koncentracyjnych. Jest ciekawostka, że nie niemcy wymyślili obozy koncentracyjne. Zostały wymyślone przed IWW i służyły do koncentracji osób cywilnych do przesiedlenia nie do mordowania. Dopiero niemcy zmienili znaczenie tej nazwy i nikt nie kojarzy obozu koncentracyjnego z przesiedleniem.

 

Ciekawe że parady neonazistowskie są chronione przez policję i nikt jakoś nie zarzuca im że propagują te znaki i towarzyszące im jednoznaczne zachowania oraz gesty.

Ciekaw jestem gdzie odbywają się takie parady.

 

Może ja zaproponuje P-11 z gwazdą

P 11 była również brana do niewoli i latała pod znakami sowietów i niemców. Nawiasem pisząc zawsze jak jeżdżę na zawody zakładam bagażnik na dach samochodu i ładuję do niego wszystkie modele, a na bagażniku mam poprzyklejane godło eskadry napis i oczywiście szachownicę. Wyjechałem z tym pakiem na zawody do Włoch i wracając przez Niemcy zajechałem na parking. Zatrzymał się również autobus, wysiadła niemiecka młodzież po trzydziestce. Od razu zaczęli nas zaczepiać i krzyczeć Polskie świnie i coś po niemiecku, zrobiło się gorąco, bo wylecieli z łapami, a byłem tylko ja moja Małżonka i Syn. Dopiero jak się zrobiła niezła zadyma inni starsi niemcy zaczęli wszystkich napastników uspakajać. Skończyło się to szybkim moim odjazdem z parkingu. Konkluzja jest taka, że do dnia dzisiejszego szachownica działa na nich jak płachta na byka.

Pozdrawiam Piotr Eciak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Czy przypadkiem nie było w Polsce Parady Równości? Z tego co pamiętam z dzienników TV to po drugiej stronie stanęli chyba neonaziści.

Poza tym nie Niemcy wymyślili swastykę oni ją tylko przygarnęli dla swoich potrzeb.

http://portalwiedzy.onet.pl/60306,,,,swastyka,haslo.html tu wyjaśnienie.

 

Proszę , tu jest wycinanka, kartonówka polskiego wydawcy http://www.kartonwork.pl/forum/album_page.php?pic_id=121 czy to nie popularyzowanie faszyzmu.

ecik, Napisz proszę , o ile masz taką wiedzę jak to jest że kartonowe modele jednak mają swastykę na usterzeniu.Jak to w końcu jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.