Skocz do zawartości

O modelarzach i ich bolączkach z prawem


ertman_176

Rekomendowane odpowiedzi

Dokładnie to co Robert napisał.

 

W 38 też unikali tematu ,aby Hitlera nie drażnić, a własnie wtedy był jedyny moment aby go powstrzymać i to bez jednej ofiary ludzkiej.

Unikanie tematu , to nie rozwiązanie.

A BF-109 to już historia lotnictwa i tyle samo ma z ludobójstwem co F-16 , jedno i drugie służy do mordowania ludzi. :!:

A jedno i drugie fascynuje facetów odkąd istnieje .

Tacy jesteśmy i na razie (w tym i następnym pokoleniu ) się to nie zmieni.

 

W historii Polski były ponoć 4 pokolenia co nie znały wojen, z czego 2 to te obecne i kolejne mojego syna (może ).

Każde z tych pokoleń miało swoich krwawych wrogów .

Każde pluło na symbole ,choćby na Chmielnickiego.

Dziś nikt nie będzie nikogo ścigał za Bogusia.

A przecież ludzi naciął .

 

Czy mamy o nim nie mówić , bo ????

 

Nie zmienim historii , chyba , że jak Ruskie .

Katynia nie było a jak był to tylko zrobiony przez Niemców.

Takiej chcesz historii?

 

Czy z pierwszej wojny można używać malowań Niemieckich czy nie ?

Nie było wtedy jeszcze faszyzmu ,ale Hitler brał w niej udział...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 76
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Tomek - z I wojną to nie trafiony przykład bo swastyki jeszcze nie było ;D, a jak pisałem wczesniej krzyże nie są zabronione. A przecież jesli już ofiara owych czasów widziała sprzęt to raczej krzyże nie swastykę.

"Swastyka" jest również na odznakach pułkowych sprzed II wojny ale nikt tego nie nazywał swastyką. Mówiąc o niej to jednak mamy na mysli tylko znak faszystowskich niemiec - przejęty z innych kultur ale przez niemców utożsamianych w znaczeniu, o którym teraz dyskutujemy. Każda publikacja typu album( bo o zdjęciach nie mówię)przynajmniej od lat 90 przedstawia sprzęt niemiecki w "pełnej" wersji. Zgadzam się z wypowidzią jednego z kolegów byśmy w całej tej kwesti nie zapomnieli o zdrowo rozsądkowym podejściu.

Oczywiście rozumiem starszego człowieka, który na widok swastyki ma przed oczyma straszliwe doznania z młodości ale to jeszcze nie powód bym na swoich modelach nie mógł umiescić tego znaku. Mam bardzo dużo plastikowych modeli lotnictwa Luftwaffe i w wielu z nich jest ten "symbol". Nawet gdy oddawalem modele na wystawy lub zawody to nikt nie dyskwalifikował ich z powody swastyki. Modelarstwo to propagowanie wielu aspektów ale nikt nigdy nie oskarżał nas o propagowanie faszyzmu i nazizmu. Miejmy za tem zdrowy rozsądek w tym temacie( a myslę, że my modelarze mamy) to nik o nic nas nie będzie posądzał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fokker pamiętaj tylko, że pod tym zawłaszczonym znakiem zginęło/zamordowano "tylko" 72 mln ludzi, w imię czego? Ubermenschen? Ale tak kojarzy się swastyka, i tyle w temacie.

Jak mawiał tow. Soso śmierć jednostki to tragedia, smierć milionów statystyka.

I zastanawia mnie tylko jedno, jak bardzo jesteśmy tolerancyjni, bo niewyobrażam sobie latającej makiety Mezeka z gwiazdą dawida, obok ortodoksyjnego mułły w Iranie. Też mu powiesz w razie czego, że to tylko znaczek. Ale każdy ma własne wyczucie smaku i jest bardzo osobiste doznanie, jak się ktoś dobrze czuje latając modelami samolotów państwa totalitarnego jego sprawa.

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem wam panowie tylko tyle. To nie symbole zabijają ludzi.

Owszem symbole nie zabijają, ale ludzie, którzy ślepo z klapkami na oczach idą za symbolem, bez żadnego zawahania robią to co im się rozkaże lub co sobie ubzdurają już tak.

 

Nie jestem za usuwaniem "symbolu" z rzeczy z okresu II WW, ponieważ też nie wyobrażam sobie makiety jakiegokolwiek niemieckiego myśliwca z ową myszką miki na ogonie, rozumiem starsze osoby, które oburzają się na widok swastyki na modelu, natomiast jestem absolutnie przeciwny propagowaniu swastyki w takiej formie jaka używały niemcy w okresie przed i w trakcie II WW.

 

 

P.S. Domyślam się również, że ze względu na mój młody wiek ta wypowiedź może zostać potraktowana niezbyt poważnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Co innego naszyć sobie swastykę na rękawie a co innego namalować ją na samolocie jako element odtwarzający oryginalny wygląd samolotu z tamtych lat.Znak ten sam a jakże odmienne zastosowanie, pierwsze jak najbardziej godne potępienia i ścigania z mocy prawa, drugie bez żadnych przesłanek chorej ideologii , po prostu jako element malowania celem oddania szczegółów pierwowzoru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh wszystko można ominąć tylko trzeba pokombinować-takie moje zdanie (to esencja polskości, dzięki której ludzie sobie radzili za czasów wojny i polski ludowej) . Do rzeczy. W drugiej wojnie swastyki używali nie tylko Niemcy do oznaczania swoich samolotów. Robili to również siły Finlandii , tylko oni używali niebieskiej swastyki. Wniosek? Zawsze można swastykę na niebiesko namalować-w końcu nie każdy o tym wie, że swastyka to nie tylko niemiecki symbol :wink: Może to nie będzie wyglądać idealnie na np. Messerschmitt z niebieską swastyką, ale przynajmniej można obejść prawo. Proste? Dla mnie bardzo :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Messerschmitt z niebieską swastyką, ale przynajmniej można obejść prawo. Proste? Dla mnie bardzo

To dowodzi tylko jak mało znasz temat, o ktorym piszesz. Fińska swastyka malowana była pod innym kątem( ramiona krzyża).

A dalej to tak jak napisał Jonathan Carrol - sorki mammuth :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Piotr [ecik] podejmuje temat bez przygotowania, chyba ze prosi o doprecyzowanie różnicy miedzy nazizmem a faszyzmem. Otóż ucza tego w szkołach, kiepsko ale zawsze, czasami ci których to interesuje cos powiedza nauczycielowi co by bzdur nie gadał na lekcjach :wink: Dla tych co szkołe dawno skonczyli w ramach przypomnienia proponuje:

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Narodowy_socjalizm

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Faszyzm

 

Z ciekawostek proponuje jeszcze to

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Nacjonalizm

 

Btw. jesteśmy słynni na cały świat :wink: O czym wspominał Sławek

 

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5b/Onr_krak%C3%B3w_2007_04.jpg

 

Ale temat zbacza

 

Dziekuje Armandowi [chyba po raz piecsetny] za mądrości, na prawdę lubie czytać twoje odpowiedzi gdyż przywracają mi wiarę w ludzką mądrość. Jak widać czy dotyczy to spraw typowo technicznych zwiazanych z modelarstwem czy też tak 'zwodnie" oddalonych. :oops:

 

"ludzie dzisiaj są wykształceni, szkoda że nie są mądrzy"

 

Proponuje teraz na kolekcje modeli Irka nasłać policje, moze do tego zastaną go w pasku pilota luftwaffe :lol:

 

Chyba przerabiając te pare stron każdy potrafi wyrobić juz sobie zdanie na ten temat, nie musi sie nim dzielić z nami chociaż jeśli chce podjąć obiektywną dyskusję to czemu nie.

 

Kolegów prosze o zachowanie kultury do czego zobowiązuje nas regulamin, a hydepark jest odpowiednim miejscem na cała tą dyskusję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teraz wyobraźcie sobie 2,5m model takiego samolotu z teletubisiem na ogonie ...

Dołączona grafika

Jestem zdania Sławka rozumiem żeby karac kogoś za noszenie ubrań, malowania po ścianach sprejami itp. swastyk ale nie za oryginalne odwzorowanie. Sami widzicie jak by wyglądał taki samolot z teletubem na ogonie... porażka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idzcie juz kleic modele zamiast ciagnac ten malo atrakcyjny watek.

A makiety niech beda makietami z pelnym odwzorowaniem danego samolotu czolgu czy okretu

dziwnie by czolg Tygrys wygladal bez znakow rozpoznawczych. Jako ciekawostke podam ze w muzeum wojny czy w muzeum RAF`u eksponaty te sa ze wszystkimi znakami i jakos to nikomu nie przeszkadza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..... z teletubisiem na ogonie ...

Ale koniecznie z torebką, bo inaczej też będzie jakiś taki..... :faja:

A tak na poważnie. Moim zdaniem, jeśli jest to makieta, to i znaki powinny być oryginalne i nie jest to propagowanie wrogich wartości. Trochę rozsądku i umiaru proponuję w swoich rozważaniach co niektórym użytkownikom forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.