Skocz do zawartości

Odpadajacy żelkot z kadlubu laminatowego.


Wieczu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od niedawna jestem szczesliwym posiadaczem modelu Spirit Elite (kadlub laminat,mozna zobaczyc w dziale Moje modele). Gdy latalem na zboczu, przy dosc duzym wietrze zaliczylem dwa twarde londowania. W pewnych miejscach peknal i odpadl zelkot, w to miejsce wlalem kilka kropli CA. Kadlub niebyl jeszcze malowany farba (only bialy zelkot, prosto z fabryki).

Chcialbym to zaszpachlowac. I tutaj pojawiaja sie pytania? Jaka szpachla? I jak to najlepiej zrobic?

Czy moze jest jakis lepszy sposob??

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ja uzywam do laminatow szpachlowki uniwersalnej UNI firmy NOVOL i jest ok. Na zbocze moze jednak nie wystarczyc (przy twardych ladowaniach zeby nie popekala). Zalataj zelkotem, przyszlifuj i bedzie dobrze. Tylko dobrze oczysc miejsce do latania na kadlubie (z resztek zelkotu itp.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słyszałem, że najlepszy jest CA + soda oczyszczona, ale nie wiem czy to nie żart ...

 

To nie żart Jarku, to jeden z tych wynalazków na które wpadasz, chcesz ryknąć EUREKA a potem sie okazuje że pomysł ma wielu ojców. Wpadłem na niego parę lat temu szukając alternatywy dla wypełniacza czy też przyspieszacza do CA, głównie wapadają na niego plastikowcy, później sprawdziłem to na kadłubie laminatowym do elektryka, wychodzi po przeszlifowaniu dosłownie "szkło". Moim zdaniem bardzo dobra alternatywa do "droższych proszków wiodących producentów" - spróbuj :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Jak zmieszasz CA z soda to jest gotowy tylko do łupania młotkiem :lol:

 

Soda działa na CA w sposób wybitnie ostry, powoduje jego momentalne stwardnienie i to przy duże emisji ciepła.

 

Z tego powodu się po prostu posypuje miejsce gdzie chce się wypełnić ubytek sodą i zalewa to CA. Wszystko momentalnie twardnieje i można szlifować, nawet na niezły połysk.

Trzeba tylko uważać na palce, bo można się poparzyć!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

..... wypełniacza czy też przyspieszacza do CA, głównie wapadają na niego plastikowcy, później sprawdziłem to na kadłubie laminatowym do elektryka, wychodzi po przeszlifowaniu dosłownie "szkło". Moim zdaniem bardzo dobra alternatywa do "droższych proszków wiodących producentów" - spróbuj :)

 

To dorzucę możliwość wykorzystania jeszcze jednego dość uniwersalnego wypełniacza - nie tylko do CA.

Wypełniaczem tym jest ziemia okrzemkowa (bezpostaciowa forma krzemionki), która charakteryzuje się trzema ciekawymi cechami do wykorzystania w modelarstwie:\

- bardzo mały ciężar właściwy ok 160g/l

- po dodaniu do płynów, a więc również jako wypełniacz do żywic powoduje zwiększenie tiksotropowości takiej mieszaniny.

Mówiąc ogólnie z racji swojej budow powoduje, iż wypełnina nią ciecz w sposób zdecydowany zmniejsza tendencję płynięcia,

Dzięki temu można używać takiej mieszniny (żywica z wypełniaczwm z ziemi okrzemkowej) do uzupełniania ubytków bez większego przejmowania się płynięciem żywicy nawet na ściankach pionowych.

Ziemia okremkowa jest obojętna chemicznie, nie powoduje żadnych negatywnych reakcji z żywicami i CA.

Jeśli chodzi o zastosowanie do CA to obowiązuje zasada opisana przez Patryka - wypełniamy i zalewamy.

W obróbce żywica z tym wypeniaczem jest dużo twardsza od mikrobalonu.

I na koniec trzecia cecha - cena na rynku ok 7 PLN/kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.