Skocz do zawartości

TOR NADAWCZY I ODBIORNIKI,ANTENY


Peter

Rekomendowane odpowiedzi

Proponuje zaczac od 2,4 GHz.

Na poczatku tej drogi ktos mi napisal,ten temat wymaga zbyt duzo wiedzy w zbyt wielu dziedzinach....zaprosze tego Pana na forum.Jesli przyjmie zaproszenie.

Do dzisiaj tkwi mi przed oczami ,,czy wiesz o czym piszesz....'' , Kostek , masz racje,trzeba na to baaardzo duzo wiedzy.Zbig,Zbyszek taka tez ma,ale ma tez i inne sprawy na glowie nie tylko forum.Kazdego ,kto zeczcialby pomoc

 

SERDECZNIE ZAPRASZAM

 

Poczatek byl trudny,jak czestotliwosc wybrac,na te jedyna sluszna.

Po wielu,wielu listach,nockach przy PC , padlo na 2,4 GHz.

Nie wyjasniam dlaczego,gdyz to temat rzeka.Przewazylo to ze jest to dosc popularna czestotliwosc.Niby latwiej o komponenety,jak bylo naprawde,sami zobaczycie.

Zeby zrozumiec o czym mowa nalezy zapoznac sie ta tabelka

 

http://www.minicircuits.com/pages/pdfs/dg03-110.pdf

 

Po jej analizie,padna mity o zasiegu.

Lecz zanim to nastapilo popelnilem ten produkt

 

nadainik

http://www.13cm.co.uk/html/13cm_atv_transmitter.html

 

 

odbiornik

http://www.13cm.co.uk/html/wide_coverage_receiver.html

 

Wprawne oko zauwazy natychmiast 9 db.

Porazka.Podjeta byla proba zakupu koncowki mocy.Moc posiadanego nadajnika byla by wystarczajaca do wysterowania wzmacniacza.Ale porzadne wzm. to setki euro,licencje i pytania,problemy w kwesti jak to poskladac by dzialalo.W koncu przekonany przez argumenty dobrych ludzi,duza plytka,ciezka,mala moc, podjalem decyzje,wystarczy-koniec.

Komplet dziala b. dobrze,obraz i dzwiek super,lecz zalozenia konstrukcyjne wykluczyly go z gry.

 

 

Nastepnym byl ten nadajnik,do kupienia tutaj

http://www.active-robots.com/products/radio-solutions/av-modules.shtml

 

Potworna moc 500 mW.Faktyczna ....nie chce popelnic znow gafy,dlatego powiem tylko tyle.

Mialem wydruk w rece,widzialem na spectrum analizatorze,podlaczalem pod anteny do testow.Nalezy te wszystkie wyniki podzielic przynajmnie przez 2.

 

Testy zasiegu,wykazaly znaczna poprawe,ale wciaz nie bylo to 2 km obiecane pewnemu dobremu czlowiekowi,ktory byl animatorem calego projektu i dobrym duchem czuwajacym nad caloscia.

Coz bylo robic,natepne tygodnie,listow,sleczenia przy PC.W koncu padlo na

taki produkt do kupienia tutaj

 

http://cgi.ebay.com/3000mW-Leistungs-Funk-Video-Sender-NEU-2-4GHz_W0QQitemZ300107625258QQihZ020QQcategoryZ28916QQcmdZViewItem

 

Ale nie bylo to latwe.Nalezalo dokonac special order-specjalne zamowienie,ekstra doplacic do wersji PAL,ekstra jakies przesylki,cos tam jescze,tak ze w sumie wyszlo duuzo wiecej.

Ale za zachcianki sie placi.Na ten trop doprowadzilo mnie forum

 

http://www.rc-cam.com/forum/index.php?act=idx

 

oraz przekonal przemily czlowiek Mr. Thomas,nota bene glowny sprawca w/w.

 

Nadajniki (2) dotarly.O jakosci nie bede sie wypowiadal,China-no coment, ale dzialaly wiecej niz polowa mocy sugerowanej.Po tzw. tuiningu w tej firmie

http://www.european-antennas.co.uk/

po pewnych przerobkach,fala stojaca :rotfl: ,tlumiki-czyli attenuator,zmiana kabelkow,zlaczy

moje oczy ujrzaly piekny widok.Transmitter parzy w lapki przy pracy.I nie wszystka energia z bateri szla w cieplo.Prosty test, na nowych antenach (o ktorych napisze pozniej)

2 km osiagniete na luzie.Ale, niejaki Pan Fresnel czuwal.Nie o bede pisal o ugieciu fal itp.

ale wynikiem jego ingerencji bylo to ze nadajnik w ruchu prcowal ok,ale odbiornik mial olbrzymie problemy ze stalym i niezakloconym odbiorem.

Pomogli znowu dobrzy ludzie,patrzacy w moje niewyspane oczy.Zrobili mi specjalne anteny.....

Ale o tym w nastepnym odcinku.

 

 

Zalaczam zdjecia dla porownania wielkosci tych urzadzen.

 

Nadajnik,wielki gabarytowo,mizerna moc :devil:

http://img501.imageshack.us/my.php?image=dsc00017lm9.jpg

 

Odbiornik,czuly,dokladny.

http://img412.imageshack.us/my.php?image=dsc00027jy4.jpg

 

 

Nadajnik 500mW

http://img153.imageshack.us/my.php?image=dsc00034vc8.jpg

http://img153.imageshack.us/my.php?image=dsc00043py1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 116
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Dzisaj przedstawie moje perypetie z antenami.

Jako dyletant,bylem z gory skazany na porazke,ale....tak jak i tu i w kilku miejscach zainteresowalem ta dziedzina RC-CAM ludzi majacych odpowiednia wiedze i kwalifikacje.

Niektorzy z czystego altruizmu (tak , tak, sa jeszcze tacy dobrzy ludzie) podjeli sie tematu.

Ale zaczne od poczatku.

Wiekszosc anten na czestotliwosc 2,4 GHz , o kosmicznym zysku 8db 12 i wiecej nie jest z zalozenia konstruowana do naszych celow.

Pozwole sobie zacytowac odpowiedz, jaka w wiekszosci otrzymywalem (nie tylko w tym jezyku :devil: )

 

...nasza oferta, ale oferowane przez nas produkty projektowane sa dla potrzeb Wlan i wedlug nas nie maja mozliwosci pracy w zastosowaniu, które Pan potrzebuje (kat pracy w pionie max 25 stopni). Rowniez wzmacniacz moze nie przyniesc efektu poniewaz pracuje tylko w jedna strone.

Wydaje mi sie ze trudno bedzie Panu znalezc rozwiazanie na rynku popularnych produktow SAT i Wlan a tylko takim transmisjami się zajmujemy...

 

W skrocie, wyglada to tak-nie da sie zrobic anteny ktora bedzie miala kat pracy 180 stopni i wiecej

w pionie i poziomie by miala odpowiedni zysk do naszych potrzeb.

Poczatkowe zainteresowanie antenami typu patch,sprzedawanymi z kompletami nadajnikow

przodujacych firm, produkujacych je na nasze potrzeby,takze oslablo,po testach.Nie wiem kto wymysla te dane,praktyczne testy wykazaly ze conajmniej rozmija sie to z rzeczywistoscia.Zastosowanie anten o wysokim zysku typu Yagi-odpada,kierunkowosc.

Nakierowano mnie na anteny typowe high gain,ale stworzone od podstaw na konkretna czaestotliwoc.To bylo pewnego rodzaju novum,gdyz projekt,testy,czas pracy-b. drogi, nie pozwolilby mi z moim budzetem dokonac tego.Jak tego dokonalem,pominmy.Efektem tego jest taka antenka do nadajnika.

http://img510.imageshack.us/my.php?image=antenadonadajnikahk5.jpg

 

Tutaj elementy skladowe

http://img510.imageshack.us/my.php?image=elemantyantenytt2.jpg

 

 

A tu juz product finalny

http://img246.imageshack.us/my.php?image=produktfinalnycq5.jpg

 

Dlaczego taka antena powstala?

By uzyskac choc troche lepsze parametry,antena zostala ,,skrojona'' pod konkretny nadajnik i konkretna czestotliwosc, w tym wypadku jest to 2468 MHz, czyli 2,468 GHz.

Zauwazcie ze wiekszosc anten ma w opisie od 2-2,5 GHz lub podobnie.Nie chodzi juz tylko o dopasowanie anteny ,charakterystyke i inne ,jak wiecie,uniwersalne rzeczy sa z reguly do :ass: .

Przyklad jaki dostalem to-scyzoryk to tez noz-pokroj nim chleb.

Dlaczego 2,468 GHz.Bo taki kupilem ,,podwojny'' odbiornik.Obiornik typu diversity,ktory wybiera sobie najlepszy sygnal na zasadzie porownania poziomow.Ale o tym w nastepnym odcinku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadany odbiornik,opisany wczesniejdzial b. dobrze.Zaleta jest tez ze mozna go stroic recznie za pomoca przelacznikow do zadanej czestotliwosci.Ma dobra czulosc,selektywnosc.dziwek i obraz w super jakosci.Ale...

Po lekturze z wielu forum,zapoznaniu sie z opiniami i praktycznymi przykladami,wymianie korespondencji na temat dzialania ,wybrany zostal inny odbiornik.

W pliku jego opis

http://www.intelligentflight.com.au/specs/AWM635RX_Spec_V4.pdf

 

Z uwagi na to ze z narzedzi mam tylko klucz do kol,pomogl mi znow dobry czlowiek.Zaprojektowal i wykonal plytke,wlozyl elementy,uruchomil i ....podarowal mi :rotfl: Prawda ze mile :*

 

Wobec powyzszego,czulem sie zobligowany do jak najlepszego wykorzystania tego odbiornika.Poprosilem o zaprojektowanie anten odbiorczych na konkretna czestotliwosc.

Niestety z uwagi na dlugi proces,brak mocy przerobowych,koszty itp. zaproponowano mi wykorzystanie istniejacych anten,ale z tzw. tuningiem. Polegalo to na recznym zestrojeniu anteny tzw. patch , doborze innych kabli (o b. malym tlumieniu) zmianie wtykow z SMA na SMA ale lepszych jakosciowo,i kilku innych modyfikacjach.

Troche to trwalo,gdyz na biezaco dokonywalem testow zasiegu,i dzieki moim uwagom ( :twisted: :( :crazy: :twisted: i ciaglemu niezadowoleniu powstal komplet anten do odbiornika.Co prawda jescze nie pracowaly z nadajnikiem w modelu,ale testy naziemne wykazaly ze (kilka) zakladane 2 km to nie problem-teraz.

Dodam ze poczatkowe testy dokonywalem idac pieszo na spacer,przez co stanowilem niezla atrakcje w mojej wsi,ogladajac jednoczesnie ,,Gladiatora'' na monitorku :crazy:

W miare modyfikacji,musialem przesiasc sie do auta,bo spacery po kilka kilometrow juz mnie nie bawily.

Problem z utata odbioru,gdy nadajnik jest w ruchu,wyraznie i lub calkowicie znikl po zastosowaniu tego rozwiazania jakim byl tuner diversity-co dwa to nie jeden.I tak oto udalo mi sie troche oszukac Pana Fresnela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zostalem dzis wywolany (listownie) :lol: do tablicy.

Ponizej jest przyklad anteny-samorobki.

Procentowo ze uda sie wstrzelic w parametry ,,jako takie'' jest jak 1:100 (wiecej zer nie podaje by nie stresowac).

 

 

Opis

Podejmujac proby jej zastosowania-robisz to na wlasne ryzyko.

Jej charakterystyka jest tak poszarpana i nierowna (spektrum ) ze odbiera praktycznie w kazdej pozycji.Takze jej zakres czestotliwosci jest dosc ,,elastyczny'' , aczkolwiek dokladne jej zrobieni (wg. wymiarow) moze przyniesc lepsze efekty niz popularny bacik.

Moja druga strona dealu,po testach w/w anteny,nie zglasza jakis razacych uchybien w jej pracy.

Zastosowany wtyk to SMA female,czyli nakrecany,z gwintem wewnetrznym (nakretka)

Podaje to tak szczegolowo,bo czasem sa problemy co kupic.

Zastosowany kabel to rg-400 , o bardzo niskim tlumieniu.

Jezeli bedziecie samodzielnie to skladac,przy lutowaniu w/w zlacza zwroccie uwage na to by nie przegrzac izolatora .Jego specznienie (od temperatury) i plastycznosc jest oznaka ze trzeba kabel zarobic w nowym miejscu.Jak najmniej cyny,praktycznie tylko dotyk !!!

 

 

5f1fae972b53f59e.jpg

 

 

Wymiary

1 - 64 mm (liczone od masywnej-metalowej podstawy).

2 -32-28 MM .Ten odcinek kabla najlepiej pozostawic w izolacji .Sa dwa wymiary-ekperymentalnie zaczynajac od 32mm , docinamy jak najmniejszy odcinek,a potem srawdzamy zasieg.Jest to dosc niewygodne,ale to jedyna opcja by antena chociaz jako tako pracowala.Ten punkt , gdy zasieg wyraznie sie zwiekszy,bedzie latwy do uchwycenia.

 

3 - 28 mm

 

Kabel w izolacji ma dlugosc 32 mm.

 

Gap- tu jest miejsce do przylutowania direktorow,czyli przewodnikow 1 mm , najlepiej srebrzanka.Zwroccie uwage na ksztalt zakrzywienia,jest to 1/4 okregu,po obwodzie kabla z

ekranem. (rys. lewy dolny rog).Do niego ekranu przylutowac go (poziomo) a potem wygiac w dol pod katem 45 stopni w dol.I tak x 4.

Na koncu powinien powstac krzyzak (rys prawy dolny rog)

Im mnie cyny tam zostanie,tym szanse wieksze :lol2: na jej poprawne dzialanie.

Samo miejsce gap powinno by jak najmniejsze- czyli ok 1mm :devil:

 

 

 

Inspiracja tej konstrukcji byla ta antena

48232accd16c392e.jpg

z tego artykulu

http://flakey.info/antenna/omni/quarter/

 

Po przeliczeniu wymiarow, wykonaniu kilku egzemplarzy (pierwsze to porazka calkowita :devil: ) empirycznie stwierdzilem ze to ma szanse dzialac.Pomysl ten podsunal mi dobry czlowiek (pozdrawiam Cie)

Co prawda antena nie ma zakonczonych testow ( w modelu ) , ale na tym etapie, juz mozna stwierdzic , ze rokuje duze nadzieje na dobry odbior.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ostatecznie przekonalem sie do SPIDER anteny.

A to za sprawa naszego kolegi Zbiga.

Tu jest watek z filmami z testow.

http://szabatowski.com/forum/viewtopic.php?t=2314&sid=e45be2653d4d481f16bda08448ec8459

 

Moja rola w tym w/w zadaniu byla niewielka,doprowadzic do tego by odbior byl jako taki.Co zreszta jak widac na filmikach,prawie sie udalo.Choc maczalem w tym projekcie paluszki,to tak naprawde,tylko troche :lol: .

Z antenkami w zakresie mikrofal,bez gruntownej wiedzy i przyrzadow, ,,specjalnych'' materialow,to nie ma tak ,,letko'' I zrobienie antenki,wzmacniacza lub odbiornika ,to tak jak zagrac w totolotka (z tym ostatnim wieksze szanse).

Ci co siedza w ,,temacie'' pewnie potwierdza.100-500 MHz,z bolami , jeszcze sie da,wyzej,to juz bajki,jesli sie tego nie pomierzy i nie stuninguje-zestroi.

W skrocie (nie bede umieszczal tu kilkunastu zdjec anten czy nadajnikow i odbiornikow,bo tyle mniej wiecej zostalo wzietych na tapete-czyt, stol)

Cel- nalezalo znalezc rozwiazanie optymalne.

Mimo ze charakterystyka spidera jest poszarpana,stwierdzam ostatecznie ,ze dziala najlepiej w ukladzie nadajnik-odbiornik.Testy byly zrobione na kilku urzadzeniach.

Po prostu ma dobra (w miare kolowa) charakterystyke, i nie wplywa na nia dratycznie pole sygnalu o polaryzacji v lub h w odbiorze,choc jest nieco gorzej juz w tym przypadku.

 

Na tym,udalo sie dobrac SWR,to chociazby po to bysmy sobie nie usmazyli nadajnika,tak powiedzmy za 10 minut.

e42ad4b5d9d44750.jpg

 

 

Tu z koleji dowiedzielismy sie sporo o polaryzacji,i oczywiscie podano sygnal kilkadziesiat dB.Gosc,ktory robil pomiary,prawie jak czarnoksieznik,krecil troche glowa,ale wynik byl raczej ok.Antenka dziala duzo wyzej niz wszystkie wlan-y wi-fi.Co najwyzej to ona im zaszkodzi :oops:

 

1e9a8d309a85cf21.jpg

 

Zeby skalibrowac te maszynke nadawanie -odbior potrzebne sa dwa rozne komplety do kalibracji

9d3a476cfda464de.jpg

 

A ten do innego testu

de81a24e8cad2954.jpg

 

No a tu mozna ,,zobaczyc'' spektrum-czyli widmo danej antenki, cos jak zdjecie rentgena :shock: i w dodatku w kilku konfiguracjach

 

113415487be73f1c.jpg

 

Po ciezkich przezyciach,herbatka w ,,moim kaciku'' z paralotniami w tle :lol2: ,szkoda tylko ze na fotkach :(

2a4794ca8e600f3b.jpg

 

Testy mialy na celu potwierdzenie tezy,czy dana antene mozna bezpiecznie (DLA NADAJNIKA) wykonac w warunkach amatorskich.

 

Meritum- i tak nie wiem wszystkiego :!: :?: :!: .

(oczywiscie nie pisze na w/w technicznie,bo wtedy juz wogole nikt tego by nie czytal :devil: )

 

 

W nastepnym poscie , przedstawie juz konfiguracje gotowa do lotu- zasieg ( sprawdzony) ok 4 km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Antena ta byla ,,skrojona'' pod konkretny zestaw.Czyli zaprojektowana i wykonana pod okreslona czestotliwosc-2468 MHz.Niestety , jest bardzo nieprzyjazna w ,,tuningu''

By mogla dobrze dzialac (bezpiecznie dla nadajnika) potrzebne jest odpowiednie oprzyrzadowanie do jej tuningu..Rezultaty jakie na niej uzyskano - byly zadowalajace,ale w pracy statycznej.W praktyce-w locie,jest zle.Projekt i dalsze prace zaniechane,nie spelnia zalozen projektowych.

Dokladne wymiary moge podac-PW.

W przypadku 100mW skupil bym sie bardziej na sprawdzonej konstrukcji.

Moc mala (to pojecie wzgledne :lol: ),proponowal bym jednak spidera.

Jedno jest pewne,na pewno dziala efektywniej niz w/w.

Sam zreszta chce jej uzywac,z ta roznica ze z wiekszej mocy nadajnikiem.

522811b52fcc69a7.jpg

 

Sam nadajnik jest dosc maly,ale potrzebuje duuuzego radiatora,a byl jescze wiekszy :shock:

:oops: 2f4d96da7157b524.jpg

 

Tak na odleglosc (nie widzac jak to pracuje) to ciezko doradzic.Jest wiele relacji,ze z ta moca mozna miec wyniki kilometrowe,tu moge sie zgodzic,ale z drugiej strony...

Jako w pewnej mierze praktyk,juz dawno przestalem wierzyc w podobne zapewnienienia.

Jezeli ma miec to szanse na sukces,to zaopatrzyl bym sie w dobrej jakosci anteny RX i dobry tuner.Czulosc tu nie bedzie grala tak duzej roli,ale sprawne (szybkie) dzialanie arcz i arw.

Z uwagi na specyfike mikrofal i propagacje,idealem bylo by zastosowanie np. podwojnego tunera-czyli system diversity receiver.Majac wtedy dwie anteny o roznych charakterystykach,masz wieksze szanse na to ze nie zgubisz sygnalu.

 

7495a7047fdf04b9.jpg

 

Jak widac,sa tu dwa gniazda do anten.Koncowym wynikiem jest sygnal o najlepszym poziomie w danej chwili (dioda informuje ciekawych, ktory tuner akurat dziala A czy B)

W skrocie , co dwie anteny to nie jedna :rotfl:

Przy takiej mocy, 100mW,najwazniejsze beda anteny odbiorcze.Po prostu nie ma czym nadrobic zasiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio ruszylem dalej temat na 1050Mhz, nadajnik w wersji montarzowej do modelu juz prawie skonczylem, musze tylko dorobic pokrywe ekranujaca. Jezeli chodzi o moc mysle ze okolo 0,5W, pobor pradu koncowki mocy bfg135 to okolo 70-80mA przy zasilaniu 11,2V. Praktyka: zostawilem nadajnik w warsztacie w piwnicy, a odbiornik wziolem ze soba wraz z przenosmnym rejestratorkiem, w odbiorniku nie bylo antenki, no i co sie okazalo przez 2 stropy czyli :piwnica parter, parter-pierwsze pietro nadal byl obraz moze lekko zasniezony ale czytelny w 90%. Uznalem to za bardzo duzy sukces w budowie calego toru w.cz vez jakich kolwiek schematow , dysponujac jedynie miernikiem czestotliwosc ze skala natezenia sygnalu w.cz. Anteny jakie uzylem to anteny dookolne 5/8 fali bez przeciwwag (bez direktorow), zrobie tez z direktorami powinna znaczaco poprawic sie charakterystyka anteny. Czekam na poprawe pogody i bede to testowal w modelu, o wszystkim poinformuje. Jedyny minus nadajnika ktory zrobilem to zbyt duze nagrzewanie (brak radiatorka). W stopniach siedza 3xtranzystory wzmacniajace wstepnie sygnal + koncowka mocy- PS troche tego jest :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dzis odbyl sie ostateczny test toru nadawczego, rezultat rewelacja, po odlaczeniu anteny i dotknieciu srodkowego bolczyka, w przewodzie polaczeniowym z antena, idzie sie bardzo solidnie opazyc, zatem moc idzie calkiem konkretna, zreszta w odbiorniku nawet nie musze miec anteny chodze z odbiornikiem po calym domu a nadajnik jest w piwnicy i jest elegancko. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje sukcesow :lol:

Ja pojde jednak troche inna droga.Nie umiem zestroic anteny i nadajnika na palca,moze nie mam takiego wyczucia,wiec zrobilem jak umialem taki system antenowy.Baza anten jest w dosc waskim spektrum 2,4-2,6 MHz.Wlasciwie moja praca polegala na odpowiednim zestrojeniu anteny do czestotliwosci 2,468 GHz.Techniczne aspekty pomine,dodam tylko ze udalo mi sie uzyskac troche na tzw. zysku antenowym.Charakterystyki anten zostaly tak dobrane by uzyskac jako takie pokrycie w pionie i poziomie .

469b9d2fb6f27394.jpg

 

Nstepna innowacja jest antenka , a wlasciwie dwie anteny w obudowie,do nowego rodzaju odbiornika diversity

52cb66084123111f.jpg

 

Sklonil mnie do tego fakt,ze straty w sprzecie sa zbyt duze :twisted: -to plon jednego dnia :crazy:

13969e5beb53cb29.jpg

 

Spalina jest troche za szybka jak na poczatek-w goglach.

Reakcje modelu sa tez zgola inne niz ,,normalnego'' samolotu-szybsze.

Jedna z przyczyn,byla chwilowa utrata wizji-nisko nad ziemia,skutki j/w.

Mam do dyspozycji dwa nowe nadajniki,probuje ta droga uzyskac taka konfiguracje,by moc bezpiecznie pilotowac model poza zasiegiem wzroku- 2km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To widze bardzo duze postepy. Ja tez kabinuje jak moge, platforme juz mam ukonczona, nadajnik rowniez, mysle ze pokabinuje z dwoma odbiornikami i roznymi antenami, nadajnik ma spora moc i mysle ze w tym kierunku juz nic nie bede zmienial. Kurcze plon faktycznie nie zaciekawy, ja bym chyba sie zalamal jak bym rozbil tak mocno swojego. Ale tak to jest w testach, trzeba testowac aby dojsc do pewnego etapu doskonalosci. Chwilowa utrata zasiegu wizji nad ziemia to standardowy problem, moze zmienno wysokosciowy sumacyjny zespol anten by cos pomogl? tzn jedna ant umieszczona np 2-3m nad ziemia druga 2m a 3antenka przy samej ziemi? Co do 2km pilotarzu to bedzie ciezko bo aparatury RC nie maja wiekszego zasiegu niz 1,5km, chyba ze dorobi sie wzmacniacz i jakas antenke dobrze zestrojona ktora np z malytkim maszcikiem bedzie sie wbijac w ziemie. Tez pomysl, jednak jakos to sie robi bo wojska USA ma takie zabawki ktore moga latac po calym globie, jednak w tamtych to zastosowano na pewno transmisje droga satelitarna, ale w stanadardowych warunkach przecietnego modelarza moze tez da sie cos wykabinowac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testował któs coś takiego ?? http://allegro.pl/item212975310_nowosc_antena_do_kamer_2_4ghz_zasieg_5x.html

 

Czy taka antena będzie się nadawała do odbiornika ??

 

Nie.

Poza tym ze jest ,,kolorowo'' opisana,jest dla naszych potrzeb za ,,waska''.

Model bedzie Ci uciekal z pola widzenia anteny.

A propos anten mikropaskowych-konsultowalem sie nawet z polskim producentem-f-ma

,,Dipol'' i w dziale technicznym potwierdzili moje przypuszczenia.

Praktycznie te dostepne anteny na rynku sa z zakresu Wlan,wiec niejako blisko,ale nie w tej czestocie.

Antene wypada poszukac o szerokim kacie H i V ,zysk oczywiscie spada im szersza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.