Skocz do zawartości

TOR NADAWCZY I ODBIORNIKI,ANTENY


Peter

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 116
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Panowie pisaliscie o braku mocy, znalazłem cos co może was zainteresować.

http://www.ttstudio.pl/product.php?id=616&id_categories=226

Moc wejsciowa 10-100mW a wychodzi nawet do 2W ! myśle ze to juz zapewni bezpieczne latanie na goglach bez zespołu kilku anten.

Co o tym myslicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konsekwentnie bede uzywal jezyka przyswajalnego,przynajmniej dla wiekszosci.

 

Fizyka fal mikrofalowych,jest totalnie odmienna bajka od ogolnie przyjetego wyobrazenia o promieniowaniu elektromagnetycznym,zakladam ze w osrodku jakim jest powietrze.

Dla przykladu,wszelkie nakladki sygnalu sa postrzegane jak tlumienie,nie ma zjawiska ugiecia fal,fale sa nieprzenikliwe dla innych materialow niz zwyklismy przyjmowac jako obojetne np. drewno.

Zjawisko rozchodzenia sie mikrofal,opisal Fresnel, tak juz bardziej gruntownie ale nie sposob pominac przy lektorze Young-a ,Arago itd . wystarczy wrzucic w Google i czytac do bolu...

 

Wracajac do tematu,tu masz przyklad,gdzie troche maczalem palce.I skonczylo sie to raczej moja porazka,nadajnik 3W

http://pfmrc.pl/viewtopic.php?t=2314

Po prostu nie udalo sie zrobic dobrego systemu TX-RX.Temat jest zawieszony,wroce do niego jak juz bede mial wszystkie elementy ukladanki.Uznam za poprawny jezeli promien lotu 2 km bedzie w zakresie ciaglego odbioru.Dodam ze na ziemi ten system dziala ponad 5 km,jesli nadajnik jest na wzniesieniu i nie porusza sie !!!

Wnioski jakie przyszly po czasie,to nie pogon za ,,High Gain'' tylko pokrycie przestrzeni w wektorach H i V.

Takie amplifiery-wzmacniacz w.cz,to raczej zagrywka pod publike,ooooo 3 W !!! ale power,to musi byc dobre-a cena jak widzimy,jest ulamkiem,,prawdziwego'' wzmacniacza np. 1 W.

 

Geneza,zalozenia tego dzialu,byla wymiana informacji na tym gruncie.Czekam tez cierpliwie

na uczestnictwo kogos znajacego temat,by podzielil sie swoja wiedza,najlepiej w sposob przystepny.Ja,przyznaje sie,ponioslem juz wiele porazek (o wiekszosci nie pisze nawet) ,wiec staram sie jak umiem, wskazac miejsca gdzie mozna polec,jak ja.

Padnie na koncu pytanie- to co mam kupic ?

Taniej,bezpieczniej bedzie jesli oprzemy sie raczej na sprawdzonych konstrukcjach,wszak po to mamy ten dzial.Iw tym miejscu ,jesli chodzi o ten wzmacniacz,mam co najmniej obawy,czy uzycie go poprawi chociazby o nikly procent odbior.Nadawac bedzie,owszem,ale czy to odbierzesz JEDNA antena gdy model jest w locie,mam powazne obawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie moc to jedno a antenki to drugie. Aby podniesc sygnal o 1dB moc nalezy zwiekszyc okolo 10krotnie. Najlepszym rozwiazaniem jest odpowiednio dopasowany system anten odbiorczych. Tak wogole sadze ze pasmo 2,4Ghz ze wzgledu na swe wlasciwosci nie jest najlepszym rozwiazaniem, bardziej je widze do uzytecznosci stacjonarnej, plus jest taki ze te 100mW jest tu legalne w 100% i mozna przesylac wizje z taka moca. Najlepszym rozwiazaniem bylo by zejscie np na czestotliwosci do 500MHz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O...o...o... O coś własnie takiego mi chodziło ( nawiązuje do postu Mariusza- witam w gronie zapaleńców Rc-cam ). W łączności TV ja bym nie rozgraniczał sprawy na elementy ważne, oraz mniej ważne. Dopiero połączenie tego wszystkiego w jedną całość ( dobra antenka+dobrynadajnik + dobry wzmacniacz ) może dać pozytywny efekt. Do tego zestawu oczywiście plus dobry tuner TV. Ja jednak tego PA nie kupie - nie dlatego bym to odradzał - ale z prostej prozaicznej przyczyny- mały budżet na te zabawki. Paweł osiągną to dużo mniejszym nakładem kosztów, jednak sądze , ze tej mocy nie uzyskał dlatego ma trochę mniejszy zasięg niż ten szacowany przezemnie (może się mylę). pozdr. Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zasiegu to tak na prawde to niewiadomo ile bym wyciagnal, poniewaz latalem jak juz nie bylo widac modelu wiec trzeba bylo zawracac (tyle ze juz na podgladzie na ekranie LCD) :) Mysle, ze jezeli mialbym odpowiednie antenki to nawet nie mial bym nawet najmniejszych zaklocen, ktore czasem byly, tzn tak wizja non stop ale czasami jakies malutkie zaklucenie. Jezeli bedzie ktos zainteresowany zamieszcze calt kompleci dokumentacji tego co wymyslilem. Jezeli ktos bedzie potrafil sobie samemu zlozyc no to zyskuje na prawde spore pieniadze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Peter

Wiekszosc anten na czestotliwosc 2,4 GHz , o kosmicznym zysku 8db 12 i wiecej nie jest z zalozenia konstruowana do naszych celow.

Pozwole sobie zacytowac odpowiedz, jaka w wiekszosci otrzymywalem (nie tylko w tym jezyku )

 

...nasza oferta, ale oferowane przez nas produkty projektowane sa dla potrzeb Wlan i wedlug nas nie maja mozliwosci pracy w zastosowaniu, które Pan potrzebuje (kat pracy w pionie max 25 stopni). Rowniez wzmacniacz moze nie przyniesc efektu poniewaz pracuje tylko w jedna strone.

Wydaje mi sie ze trudno bedzie Panu znalezc rozwiazanie na rynku popularnych produktow SAT i Wlan a tylko takim transmisjami się zajmujemy...

Znowu może głupi pomysł.

Problem polega na tym, że są dobre, skuteczne, o wysokim zysku anteny, ale kierunkowe, mowa o stożku np 25 o (stopni).

Nie jestem elektronikiem i się tego nie podejmę od tej strony, ale znajmy elektronik twierdzi, że dość prosto da się stworzyć układ automatycznie poprawiający sygnał, rodzaj automatycznego dostrajania z radia, z którego można by uzyskać sygnał sterujący do układu wykonawczego ustawiającego antenę w kierunku modelu. Jakaś analogia do radaru!!! :lol:

 

Algorytm tego rozwiązania:

ustawiamy antenę na model, system przesuwa antenę o np. jeden stopień w lewo i mierzy poziom sygnału, jeśli rośnie to jescze raz itd

jeśli maleje to powrót i w drugą stronę itd, oczywiście w obu płaszczyznach.

A jeśli znajdzie się antena o stożku 90 stopni to pozostaje nam tylko obrót w poziomie.

Układ wykonawczy może być na serwach, ze wzgledu na niewielkie masy anten. Oczywiście zespól anteny najlepiej wynieść jak najwyżej! wg. potrzeb.

Co sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysl jest bardzo dobry.

Malo tego.Takie urzadzenie juz jest.Bylo zreszta pobieznie opisane na RC.

Dziala to tak.

Mala antena panelowa jest umieszczona na serwie.Pracuje tylko w plaszczyznie poziomej,inna konfiguracja sprawia troche problemow.

Chcialem kupic jeden prototyp,ale sie spoznilem na betatestera,wyszlo tylko kilka sztuk.

Teraz nie mam kontaktu z tym panem,ale postaram sie odkurzyc te znajomosc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rozwiazanie bylo prostsze.Sygnal indicator czy RSSI byl wyznacznijkiem.Gdy sie zmniejszal, uklad przesuwal serwo,jak wzrastal ok,jesli nie, to w druga strone,az do maksimum.

Ciekawszym,bardziej skomplikowanym byl system podzialu drogi jaka pokonuje serwo,a nie wszystkie przeciez maja jednakowa.Policzone to bylo na Hiteca .

Caly uklad na fotce byl banalnie prosty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.