Skocz do zawartości

TOR NADAWCZY I ODBIORNIKI,ANTENY


Peter

Rekomendowane odpowiedzi

praca przez 15min dziennie raczej nie zrobi nic zlego he bynajmniej nie

I tu sie zgadzam z Toba calkowicie,co najwyzej przy ktores z harmonicznych ( wyzszych ok. 2,4 GHz) 5 km od naszego modelu spadnie taki samolot.

 

http://pfmrc.pl/viewtopic.php?p=45432&sid=76974cbe262a37dee38569c87c87e241#45432

 

Te calkiem wieksze na szcescie maja pilota w srodku :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 116
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Przyznam się , że czytałem to z mieszanymi uczuciami. Z odpowiedzią zwracam się do Pawła. Bardzo mi się podoba pomysł z przekaznikami rozstawionymi po trasie lecącego modelu. Popieram go bardzo. Interesyje mnie tylko jak połączysz ( musi być lącze TV ) punkty rozstawione po trasie z centrum dowodzenia (miejsce z którego będziesz pilotował model ( sądzę ze internet nie zda tu egzaminu , nas interesuje przekaz w czasie zeczywistym (moze się mylę ?? ). To by było tak na wstępie.

Sprawa druga. Paweł wiesz - ja kiedyś chciałem być biznesmenem :crazy: i w latach kiedy cena produktów Radmora osiągnęła swe apogeum ( rozwijały się korporacje taksówkarskie) zająłem się wytwarzaniem dla nich sprzętu radiowego. Wiesz co ? wszystko mi się podobało ,- ale do momentu jak sprawę zacząłem legalizować - potem zaczęły się schody. Te najbardziej strome pojawiły się wówczas, gdy czyniłem starania dot. homologacji swego sprzętu. Nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego do jakich bzdur się czepiali skończywszy na takiej: tu są za ostre krawędzie obudowy - można się skaleczyć - zacytowałem tu słowa urzednika . Po wyjsciu z pokoju uświadomiłem sobie że wiele spraw związanych z legalizacją mej działalności nie przeskoczę ( no chyba .że sprawę oparłbym o bufet ale na szczęscie dla mnie zaczęły pojawiać się sprzęty z zachodu , które w konsekwencji doprowadziły do braku opłacalności mojego działania.

Te historie przytoczyłem tu dlatego by uświadomić Ci , że nie masz szans na to by legalnie prowadzić testy zasięgu ( w swietle obowiązujących przepisów ) tymbardziej że dysponujesz jedynie częstosciomierzem i yrządzeniem , które pokazuje Ci natęzenie pola. Równierz dotyczy to mnie - nie oznacza to że jestem przeciwnikiem konstrukcji amatorskich ( wręcz przeciwnie ) , ale według mojej wiedzy - ta działalność zawsze zostanie działalnością nielegalną. Ale jeżeli coś się stworzyło to oczywiście trzeba to przetestować!!! Jestem za, bo przecież sam bawięsię w te żeczy. No i jeszce śpieszę dodać ze PN dopuszczała ( to było parę lat wstecz ) promieniowanie na częstotliwościach nieporzadanych na poziomie nie przekraczającym 2.5 mikrowata. Jeżeli będziesz robił próby z taką mocą , to nawet ktoś kto wyznaje zasadę ogrodnika ( o której pisze Peter ) nie będzie Ci w stanie zrobić krzywdy . Pamiętaj o tym , ze każdy kto rozbił model za kwotę paru tys. zł w złości może zrobić Ci krzywdę , o ile uświadomi sobie że używałeś samoróbki w czasie gdy model robił za kreta. Janusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peter. Moja konstrukcja transmittera TV nie jest wcale rozwiązaniem nowatorskim-wręcz przeciwnie jest stara jak świat ( modulacja AM ) niemniej jednak daje się to wykorzystać do celów RC-cam. Ja oczywiście nie widzę przeciwskazań do tego by ją tu publikować . Jedyna zaleta jaką posiada to koszt elementów - w ogole nie porównywalny z kosztem zakupu gotowego transmitera ( dosłownie parę złotych ). Pozdr. Janusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś obeznany z tematem łączności radiowej mógł by zebrać i dość przystępnie napisać jak wygląda sprawa legalności częstotliwości i mocy, oczywiście interesujących Nas.

Zarówno dla przekazu TV i telemetrii - czytam, że 1.2 GHz jest zabronione a w sklepach sa nadajniki TV na to pasmo itd.

Tak aby szukajac czy podejmując decyzjęo zakupie wiedzieć co się robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PRZEPISY zgodnie z UKE:

 

-Urzadzenia nadawcze pracujace w pasmie 2,400-2,4835 GHz moga pracowac z moca:

 

-10mW jezeli sygnal jest o stalej czestotliwosci i trescia przesylana jest wizja

-100mW jezeli sygnal jest o zmieniajacej sie czestotliwosci ( i tu uwaga mala niejasnosc w zapisce UKE, dzis bede dzwonil i sie dopytywal oto), niewiadomo czy chodzi poprostu o modulacje FM, czy chodzi oto aby nadajnik pracujacy na pasmie zmienial czestotliwosc pracy nie w takt zmian sygnalu modulujacego tylko w jakis inny blizej nieokreslony sposob (przesylanie wizji)

-100mW - telemetria (bezprzewodowe sieci komputerowe)

 

Pasmo 1,2Ghz

 

-dostepne dla sluzb lub wykupieniu czestotliwosci i koncesji

 

Tzn tak mozna je sprzedawac jednak nie powinno sie uzywac :) paradoks ale tak jest niestety. Sprzedawane urzadzenia maja z regoly malutka moc mniejsza niz 10mW zatem krzywdy nie powinny zrobic nikomu :)

 

Co do pasma 2,4 to tez ma swoje wady, najgorzej jest wlasnie z sieciami bezprzewodowymi co zrobic zawsze gdzies cos stoi na przeszkodzie, jak nie prawo to zaklucenia. Jednak jest to pasmo nie nadzorowane przez UKE wiec nie da sie zagwarantowac ochrony dla nadawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie szczególnie interesuje ta sprawa , ponieważ nadajniki TV ( i nie tylko ) pracujące z mocą 2.5 mikrowata są praktycznie nie do wykorzystania. w/g mojej znajomości tematu legalnie mogę pracować tylko z taką mocą???!!!!!. Poza tym Armand - Ty jesteś zainteresowany telemetrią . 1.2 GHz oraz 2.4 Ghz jest przeznaczone dla telewizji szybkoobrazkowej ciekaw jestem czy przepisy dopuszczają transmisję cyfrówki w tym paśmie. Mówie otym nie dlatego, żeby Ci dokuczyć ( napewno tego tak nie odbierasz) ale poto by każdy z nas miał świadomość tego co czyni. Nie chciałbym aby ten temat pozostał tematem tabu , dlatego zachęcałbym do wypowiedzi w kwestii poruszonej przez Armanda. Może czytają to forum ludzie pracujący w UKE - zapewne te osoby miałyby najwięcej do powiedzenia . pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł Amoże w UKE chcieliby wypowiedzieć się na temat samorubek? Wszak te urządzenia dopóki nie przebadane przez urząd i nie mają odpowiedniego papieru według mojej znajomości tematu nie mogą być użytkowane legalnie - bo kto zagwarantuje że druga charmoniczna z nadajnika 1.2Ghz nie będzie miała mocy np 10 miliwatów ??? - przeciez tego sam nie sprawdzisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedawane urzadzenia maja z regoly malutka moc mniejsza niz 10mW zatem krzywdy nie powinny zrobic nikomu :)

 

Są w sprzedaży radiotelefony LPD , których nadajniki mają moc 10 mW - a jednak pozwalają na prowadzenie korespondencji na odległość 1 km (sprawdzone ), w przypadku korzystnego położenia anten -napewno więcej

 

No i znowu nie udało mi się zacytować- to na górze to miał być cytat z postu Pawła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak panowie mam swieze wiesci zatem: DOPUSZCZALNA MOC E.I.R.P. DLA PASMA 2,400-2,4835 GHz, przesylania wizji to 100mW ! Jezeli ja chce np u siebie swiadczyc uslugi , czyli np nadawac swoj program 24h to musze to zglosic do UKe i KRRITV ze cos takiego istnieje, oczywiscie nie moge zaklucac niczego innego. Czyli wszyscy moga nadawac w tym pasmie wysylajac wizje z moca do 100mW. Co do wlasnych konstrukcji ktore nie posiadaja certyfikatu zgodnosci to jest gorsza sprawa. Chyba ze ktos dysponuje analizatorem widma do 3Ghz to jest ok. Mozna przyjac ze wlasna konstrukcja nie powoduje zaklocen na innych pasmach, jednak jak tak owe beda to juz z tym jest gorzej mowie o pracy ciaglej. Wazne jest to aby nadawac tam gdzie trzeba nadajnik na 2,4Ghz nadaje na 2,4Ghz a reszta harmonicznych powinna byc wytlumiona i tyle !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł ja mam pewne doświadczenie (może nie za duże ) w konstrukcjach sprzętu w.cz.

Wiesz - jeszcze nigdy mi nie zdarzylo się aby nadajnik po uruchomieniu spełniał chociaż w części wymagania stawiane przez polską normę chociaż po uruchomieniu tak na oko wykazywał poprawną pracę. dalej jeżeli nawet będziesz dysponował analizatorem widma do

3 Ghz to dalej pozostaje pytanie: A jak promieniuje Twój nadajnik na częstotliwości 4.8 Ghz?- dopóki tego nie zmierzysz to uważam że nie możesz założyć że jest wszystko ok. Może ktoś powie że czepiam się , albo rozdzielam włos na czworo. Nie - chcę Ci tylko uświadomić jak trudną sprawą jest otrzymanie świadectwa zgodności lub świadectwa homologacji (o kosztach już nie będę wspominał. Oczywiście popieram Twoje próby zmontowania nadajnika 2,4 Ghz. Może kiedyś też takie podejmę, liczę jednak na to że cociarz w części skorzystam z Twoich doświadczeń. Jeżeli zmontujesz coś ciekawego - mam nadzieję że podzielisz się spostrzeżeniami Janusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może tak popracować nad wzmacniaczem sygnału przy odbiorniku ??? Takie wzmacniacze stosuje się np. w sieciach WiFi ?!?

 

PS. ciekawy art. o antenach, może ktoś przetłumaczy ?

 

http://www.rc-cam.com/forum/index.php?showtopic=1423

 

A tu jeszcze o budowie anteny panelowej, och przydałoby się spolszczenie !

 

http://www.rc-cam.com/gp_patch.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.