Skocz do zawartości

Podstawy FPV i jak tanio zacząć.


diem

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 651
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Witam pierwszy raz w tym dziale :wink: Jako zupełnie zielony w temacie chciałbym zapytać, czy są plusy i minusy kamerki z OSD? Czy mając z OSD muszę dokupic coś jeszcze czego nie muszę mieć bez OSD? Drugie pytanie - im większa moc tym lepiej? Wszyscy tu wskazujecie 700 - 800mW, a np 1,5W ? Nie ma znaczenia, która z kamer użyję do danego zestawu nadajnik odbiornik?

Tu przykładowe zestawienie :

Kamera - http://cgi.ebay.pl/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=320617986272&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

lub ta - http://cgi.ebay.pl/ws/eBayISAPI.dll? ViewItem&item=320454789287&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

odbiornik - nadajnik - http://cgi.ebay.pl/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=220570476016&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

 

Czy bardziej przydatna jest sprzęt np 18 kanałowy ale 700mW czy 15 kanałowy ale 800mW lub wspomniany 1,5W? Czy jest minimalna ilosc kanałów dla naszych potrzeb?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kamerce OSD mozna poprawic duzo rzeczy. Ostrosc, barwy, rozjasnic + kilka innych pierdół. Do standardowego latania nie jest to jednak niezbedne. Czasem lepiej miec kamere bez osd, nie ma zbednego grzebania. Np. na ustawieniu DX201 mozna stracic duzo nerwow.

 

Sony ccd 540 osd, ktora podales, zdecydowanie moge polecic. W dzien sprawuje sie super, zobacz tez moj wątek o nocnym lataniu.

 

 

Jesli chodzi o nadajniki to 1W to taka górna, bezpieczna, granica. Pozniej serwa i sprzet RC zaczyna kompletnie swirowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o nadajniki to 1W to taka górna, bezpieczna, granica. Pozniej serwa i sprzet RC zaczyna kompletnie swirowac.

No to już wiem dużo wiecej. :wink: wracając do OSD mogę to wyłączyć? I czy muszę mieć coś jeszcze by to obsługiwało - jakiś GPSczy coś takiego, czy to wszystko jest już własnie w tej kamerce?? Czy oprócz tej, którą podałem wczesniej z OSD ta http://cgi.ebay.pl/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=320500499363&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

różni się czymś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tę drugą płytkę drukowaną odpinam do lotu? Ale odpinam by nie mieć OSD tak?

Sorki za podstawowe pytania.

To dopinane to pilot. Sluzy do wejscia do menu i poruszaniu sie po nim. Gdy nie potrzebujemy to w ogole tego nie uzywamy, dziala jak zwykla kamera.

 

Ja mysle ze troche mylisz. OSD to "on screen display". OSD w tej kamerce sluzy do zmiany parametrow kamery, nie ma nic wspolnego z OSD Remzibi na przyklad. To nie podaje odleglosci, wysokosci itd :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mysle ze troche mylisz. OSD to "on screen display". OSD w tej kamerce sluzy do zmiany parametrow kamery, nie ma nic wspolnego z OSD Remzibi na przyklad. To nie podaje odleglosci, wysokosci itd

No ale ja właśnie o tym myślałem, że parametry lotu będę miał wyświetlone :cry: W takim razie to jakiej muszę szukać - może link? - by była z parametrami lotu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No ale ja właśnie o tym myślałem, że parametry lotu będę miał wyświetlone :cry: W takim razie to jakiej muszę szukać - może link? - by była z parametrami lotu?

To juz osobne urządzenie. Poczukaj na forum materiału o Remzibi OSD albo Zbig OSD - dwie polskie produkcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda z podanych przez Ciebie kamerek nadaje się do tego aby wyświetlać na ich obrazie parametry lotu. Tylko że do tego potrzebujesz innego OSD. Takiego właśnie jak OSD Remzibi lub Zbig.

OK, rozumiem już :cry: A czy jest coś z podglądu lotu ale z możliwością jego zapisu? U tego sprzedawcy jest sporo takowych "pogladów" ale chyba bez zapisu(?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jest coś z podglądu lotu ale z możliwością jego zapisu

Urządzenie do zapisu to niestety kolejny klocek w systemie. Najlepszym rozwiązaniem jest kamera DV z wejściem analogowym. Inne rozwiązanie to np. videograbber do laptopa.

Jeszcze innym rozwiązanie jest kamera nagrywająca na pokładzie modelu.

 

Darku, wskazany przez Ciebie zestaw jest ok, z pewnymi zastrzeżeniami:

1. RC nie może być na 2,4 GHz

2. bliskie loty - ze względu na niewielką moc nadajnika video.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To juz nawet nie na poczatek, to zestaw docelowy :) Fatsharki to najpopularniejsze gogle fpv, sam uzywam i jestem bardzo zadowolony. Jedynie szkoda, ze nadajnik video w zestawie to tylko 100mW - to tak do latania kolo nogi - w zasiegu wzroku. Mozna dokupic 500mW, wtedy 1km na standardowych antenkach to pestka.

 

 

Uzytkownicy, ktorzy posiadaja juz inne zestawy mogą dokupic gogle w wersji "base", w hobbycity w swietnej cenie.

 

http://hobbycity.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=15128

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli lepiej kupić same gogle i do tego np to:

http://hobbycity.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=13437

?

To wszystko zalezy. Najlepsza czestotliwoscia jest moim zdaniem 1.2ghz, nie zakłócają sieci wifi, mikrofalowki, czy tez aparatury 2.4 kolegow z lotniska. Czestotliwosc ta ma tez dluzszą fale, przez co ma wieksza przebijalnosc - za drzewami na przyklad. Jesli chcesz miec zestaw plug&fly to fatsharki z wbudowanym odbiornikiem. Jesli nie przeszkadza Ci zestaw video podlaczony na kablu to jest to lepsze rozwiazanie. Mozna go chociażby wystawic na 3m maszcie i zwiekszyc zasieg, w zime na dach auta a w goglach siedziec w srodku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.