Skocz do zawartości

Podstawy FPV i jak tanio zacząć.


diem

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 651
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Czesc wszystkim co sadzicie o poniższym zestawie 900mhz i 1500mw

niby dziala na tym gsm ale da sie ustawic by nadajnik pracowal w pasmie 1040mhz czyli juz poza gsm.

http://www.hobbycity.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=13443

 

Albo ten 1000mw i 2.4ghz ?

http://www.hobbycity.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=13444

 

Tylko ze chyba im nizsza czestotliwaosc fali to tez lepsza przenikalnosc wiec chyba na tym pierwszym lepszy bylby zasieg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do Praktyków:

 

czy to normalne, że nadajnik FPV (zestaw 1,2 GHz, 700mW, kupiony w abc-rc) po 1-2 minutach jest prawie gorący? Ew. co należy zrobić by tak nie było? To mój pierwszy zestaw, zupełnie nie mam doświadczenia ale coś czuję, że gdzieś robię błąd.

 

Pozdrawiam wszystkich pilotów FPV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

To jak najbardziej normalne, że zestaw się grzeje, każdy tak ma. W locie zazwyczaj jest chłodzony opływającym go powietrzem, nie ma nawet potrzeby stosowania radiatora. No a na ziemi, cóż, trzeba to jakoś znieść, że gorący ;) Polecam wyjąć nadajnik z tej aluminiowej obudowy, całość straci na wadze, a mam wrażenie, że ta wewnętrzna obudowa szybciej odda ciepło niż ten ciężki niebieski albo złoty klocek aluminiowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

strejla_u - nie jest do końca tak jak mówisz. ten metalowy klocek właśnie robi za potężny radiator dzięki czemu ten nadajnik może pracować w warunkach stacjonarnych. W końcu jakby nie było do tego właśnie został wyprodukowany.

 

jetfan - tak jak mówi strejla_u, nadajniki tej mocy szybko robią się bardzo ciepłe i to zupełnie normalne. Do lotu dobrze jest go wybebeszyć (zmniejszenie masy) z aluminiowej obudowy !ALE! po tej operacji staraj się zbyt długo nie trzymać go włączonego "na stole" bo może ci się upiec. W swoim 700mW założyłem dla spokoju sumienia niewielkie radiatorki. Oryginalnie służyły jako chłodzenie w przetaktowanej płycie głównej PC. Jako że kumpel przesadził z podkręcaniem radiatorki dostałem ja. Niewiele zwiększyły masę a ze względu na mnogość żeberek działały o niebo lepiej niż oryginalna obudowa. Efekt był taki że bezpośrednio po locie nadajnik był ledwo letni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od krotkiego czasu mam u siebie zestaw od ledy 800 mw fox. Dis jestem po pierwszych lotach, sprawozanie gdzie indziej ALE, moje spostrzezenie jest takie ze nadajnik po 10 minutach pracy robi sie cieply. Nie goracy, ale wyraznie cieply. Nie rozbebeszalem go. Po locie jest letni. Jak nie masz czym ( radiatorki ) zastapic fabrycznego chlodzenia w postaci tej ciemiężnej puchy metalowej to go nie rozbebeszaj ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura nadajnikow video zalezy rowniez od kanalu ktorego uzywacie. Na jednych ma wieksza, na drugich mniejszą moc.

 

Verid juz to napisal ale powtorze :DGdy wybebeszymy nadajnik z obudowy, podczas testow stacjonarnych, nalezy uzyc radiatora badz zapewnic dobry przeplyw powietrza! W przeciwnym wypadku spalimy go po kilku minutach na biurku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Dobry przepływ powietrza zapewnia wiaterek albo lot :) Natomiast radiator co najwyżej zwiększa powierzchnię, która ciepło oddaje do otoczenia. Mówiąc o radiatorach należy też wspomnieć o paście termoprzewodzącej.

 

Ja nikogo nie namawiam do takich praktyk, bo większość jest innego zdania, ale mój odbiornik świetnie sobie radzi bez obudowy w sesjach kilkuminutowych (nie pozostaje nic innego jak tylko się cieszyć :) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura nadajnikow video zalezy rowniez od kanalu ktorego uzywacie. Na jednych ma wieksza, na drugich mniejszą moc.

 

Verid juz to napisal ale powtorze :DGdy wybebeszymy nadajnik z obudowy, podczas testow stacjonarnych, nalezy uzyc radiatora badz zapewnic dobry przeplyw powietrza! W przeciwnym wypadku spalimy go po kilku minutach na biurku.

Dziękuję Kolegom za rady. Do nadajnika przymocowałem radiator z CPU i jest ok. Ale... jeżeli jest tak, że na jednym kanale grzeje bardziej na innym mniej to czy z tego wynika, że kanał "chłodniejszy" jest np. lepiej dopasowany do anteny czyli zasięg jest mniejszy/większy?

 

No i ważniejsze pytanie: w moim zestawie są cztery kanały do wyboru, mam ustawiony fabrycznie na kanał 1 (cokolwiek to znaczy :? ), działa i ogólnie jest super - czy warto próbować zmieniać kanał na któryś z pozostałych? Może ktoś z Was już zna odpowiedź na to pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To juz trzebaby sprawdzic oscyloskopem, zaleznosc jest jednak taka ze na jednych kanalach nadajnik nadaje z wieksza moca niz na innych. Nie szukamy najwiekszej mocy wbrew pozorom, na nizszej mocy nadajnik mniej sie grzeje, dluzej pozyje i nie sieje na pozostale podzespoly rc.

 

Jesli kanal w modelu jest sprawdzony, nie zakloca serw i zasiegu RC to nie ma sensu go zmieniac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wiecie co ? Tak czytam i czytam ten temat... i im więcej czytam... to mniej wiem xD

Podjął by się ktoś napisać w jaki zestawik teraz warto zainwestować ?? Oczywiście dalej patrzymy na te z pułki "tanie:" :)

 

Myślałem, o czymś takim... ale nie wiem...

 

http://www.bestofferbuy.com/av-wireless-transmission-combo-p-15758.html

http://allegro.pl/dvd-samochodowe-vordon-9-5-tuner-tv-dvix-gry-1zl-i1204829553.html

 

A może coś z abc-rc ? Czekam na jakieś rady :)

 

Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam.

Również i ja rozpocząłem niedawno swoją przygodę z FPV korzystając z rad zamieszczonych w tym wątku. Jako tor wideo wybrałem polecany zestaw z Chin: http://cgi.ebay.pl/16CH-700MW-Wireless-AV-Video-CCTV-Receiver-Transmitter-/150498280947?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item230a6585f3 . Ustawiony na kanale "F". Sprawdzony zasięg na ziemi 500m (dalej nie próbowałem). Nadajnik wyjęty z obudowy nagrzewa się w niewielkim stopniu. Zasilanie to odpowiednio 3s 800mAh (TX) i 3s 2200mAh (Rx). Cena: 183,37 PLN.

Nadajnik po wybebeszeniu:

Dołączona grafika

Jako kamerkę użyłem najtańszej jaką znalazłem: KPC132ZP ze sklepu napad.pl. Oto ona: http://www.napad.pl/katalog/produkty-262-2241-kamera-przemysowa-kpc132zp-3543.htm . Obiektyw ma 3,6 mm. Tutaj testowy filmik zgrany VirtualDubem:

(obraz skacze z powodu zbyt słabego netbooka). Cena z przesyłką: 113,46 PLN.

Podgląd na ziemi to EasyCup, VirtualDub i netbook Samsung N150 z W7. Wszystko śmiga ładnie, nic się nie zawiesza, ale moc tego komputerka nie pozwala na zgrywanie obrazu w czasie lotu. Widać na powyższych testach jakie mamy slajdy... EasyCup 33PLN z przesyłką z Allegro. Netbook już miałem. Tak to wygląda:

Dołączona grafika

Jako platformę użyłem posiadanego EasyGlidera. Nie chciałem zbyt wiele go modyfikować więc nad skrzydłem przykleiłem rzepa i w ten sposób wszystko przymocowałem ładnie go wyważając. Oto fotka: Dołączona grafika

Zestaw oblatany. Wrażenia niesamowite. Start wykonywałem klasycznie. Następnie szybowanie i lądowania odbywały się już FPV. Brat robił za bezpiecznika obserwując model. Obraz z kamerki jest specyficzny i trzeba się przyzwyczaić. Mam wrażenie, że jestem wyżej niż w rzeczywistości.

Po tych pomyślnych testach rozpocząłem już budowę docelowej platformy opartej na EasyStarze i powyższych elementach (w sumie kosztowały niewiele i się sprawdziły).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Przeczytałem wszystkie strony tego tematu. Z każdą kolejną coraz bardziej przekonuje się, że chcę dołączyć do grona modelarzy FPV (jeśli tak to można nazwać :)). Jak wiecie, a może jeszcze nie, ja zawsze próbuje iść po najmniejszej linii oporu (czyt. kosztach). I chyba o tym zestawie nie było tutaj mowy, a jeśli była to przepraszam :oops:

 

jak na sam początek nada się taki zestwa? http://rc-electrotown.pl/index.php?products=product&prod_id=372

 

Gotowy model i laptop już mam jakby co

 

P.S. Żeby była jasność - wcale nie kierowałem się słowem "Profesjonalny" w nazwie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomaszu gratuluje pierwszych lotow. EG jest na prawde wdziecznym modelem, w szczegolnosci przy nauce. Jak wrażenia?:)

 

 

Krzyśku - jak juz czytales ten wątek, to wiesz ze w Polsce nie latamy na 900mhz. Te pasmo przeznaczone jest do telefonii komorkowej. Zestaw ktory podales mozna zreszta kupic w hobbycity. Jesli chcesz lepsza kamerke to kup 540TVL z ebaya, tor video z chin na prawde daje sobie rade, tak samo jak drogie zestawy z rangevideo czy innych sklepow tematycznych.

 

 

ps. Piloci fpv bardziej pasuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Polsce nie latamy na 900mhz

ehh no tak, mój błąd:/

 

Chyba nie chce lepszej kamerki:D, oglądałem pare video z tej co jest w tym zestawie i jak dla mnie ma wystarczającą jakość. Moim założeniem jest zmieścić się w kwocie 300 zł na cały sprzęt FPV (model gotowy do lotu i laptopa już mam)

 

P.S. Ok, Panie Pilocie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.