Skocz do zawartości

TOTO-7 relacja


awot

Rekomendowane odpowiedzi

Z pewną nieśmiałością przystąpiłem rano do ważenia modelu. Wrzuciłem na wagę wszystkie elementy, zabrakło tylko odbiornika i jego zasilania.

 

Dołączona grafika

 

A taki był wynik ważenia.

 

Dołączona grafika

 

Chyba nie jest tak źle. Teraz przyszła pora na szlifowanie elementów i przygotowanie modelu do malowania.

 

Dołączona grafika

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 95
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Farba jak farba, ale podkład to go najbardziej obciąży. Ja swojego poczęstowałem podkładem akrylowym, do tego białą farbą i na to jeszcze lakier bezbarwny. Wygląda pięknie, ale swoje waży, bo na gotowo 1100g. Mimo to lata mu się całkiem nieźle, a jak będzie okazja, to zapakuję mu jeszcze jakiś aparat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bzik4 ale jesteś spostrzegawczy :D Zgadza się, nie ma na wadze jednego serwa od lotki czyli jakieś 12 gram. A co do pakietu, to ten, który jest na wadze przeznaczony jest do napędu a do odbiornika ma być drugi. Wiem, że to pewnie niezbyt profesjonalnie ale na razie chcę zastosować takie rozwiązanie. Czy to bardzo niekonwencjonalna metoda?

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

awot, ale nie ma potrzeby stosowania dodatkowego zasilania dla odbiornika, po podłączeniu zasilania do regulatora zostanie również zasilony odbiornik za sprawą wbudowanego BEC-a w Twój regulator, więc stosowanie dodatkowego zasilania dla odbiornika mija się z celem 8)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj Toto do lotu waży 750g. Na pokładzie ma Li-pol 3s 2200mah. Taki zestaw+ spokojne latanie=15-20 min zabawy. Ale. Akumulator mam zaraz za silnikiem i żeby model poprawnie leciał trzeba odchylić SW o ok 3-5*... Przydał by sie akumulator 3000mah i wtedy model byłby poprawnie wyważony a no i lot by sie sporo wydłużył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W modelu zainstalowaliśmy stateczniki i stery. Polutowaliśmy końcówki wyposażenia elektrycznego i założyliśmy silnik. Po niedzieli kolejne zdjęcia. Wygląda na to, że do końca już coraz bliżej.

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dawno mnie tu nie było. Skończył się urlop więc pora wrócić do pracy nad TOTO-7. Śledząc inne relacje z budowy tego modelu doczytałem się, że model trzeba będzie dociążyć z przodu dla prawidłowego ulokowania środka ciężkości. Nie chcąc niepotrzebnie przeciążać i tak już trochę ciężkiego modelu postanowiłem przesunąć skrzydło do tyłu o około 1cm. Po tym zabiegu model ma już w miarę prawidłowe wyważenie.

 

Dołączona grafika

 

Po podłączeniu lotek model jest w zasadzie gotowy do oblotu. Na zdjęciu jeden z jego głównych wykonawców.

 

Dołączona grafika

 

A tu gotowy model jeszcze bez osłony przedziału pakietu.

 

Dołączona grafika

 

Model waży 950 gram i w trakcie prób kołowania dwa razy poderwał się w powietrze. Za drugim razem opadł z wysokości około 1 metra i chociaż podwozie to wytrzymało trzeba było je trochę wzmocnić. Teraz szukam jakiegoś odpowiedniego miejsca na właściwy oblot. Zastanawiam się nad parkingiem przed jakimś centrum handlowym, oczywiście po godzinach pracy.

 

Pozdrawiam.

 

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym razie dzięki za ostrzeżenie. Statecznika jeszcze nie wkleiliśmy więc jest czas żeby to posprawdzać...

Witam

Jestem ciekawy co wam wyszło po sprawdzeniu kątów i jak w końcu zabudowaliście statecznik poziomy.

Osobiście jestem właśnie na etapie wykańczania sterów kadłubowych i zastanawiam się jak to jest z tym kątem.

U mnie kąty są zgodne z projektem, a więc tak jak na foto poniżej.

Statecznik poziomy miałem zamiar przykleić również zgodnie z projektem a więc poprzez podkładkę na belce poziomej biegnącej przez cały kadłub.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

 

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio się bardzo z tym modelem zaprzyjaźniłem :)

Od paru tygodni mocno ga "katuję" celem weryfikacji założeń konstrukcyjnych, etc.

Owoż geometria i stosunek kątów jest ok, ma być tak jak na rysunku.

Problemy z wyważeniem. Fakt przód jest za lekki, remedium na to w przypadku silnika BM2408-21 i pakietu 1300 było doważenie ołowiem, nusiałem go zapodać coś ok 120 g.

W końcu wymieniłem pakiet na 1800, a silnik na cięższy 2409-18. Ołów wydłubałem.

Model latał problematycznie. Bardziej pochyliłem silnik w dół poprzez dodanie pod śruby podkładek po dwie sztuki. Model lata lepiej. I w końcu dołożyłem w przód 25 g ołowiu, teraz to jest rewelacja. Jutro podam dokładne umiejscowienie SC w tej konfiguracji i wagę modelu. Lata doskonale jak platforma pod FlyCamOne mocowane pod skrzydłem, na pakiecie 1800 i śmigle składanym CamProp 9x4,5 wyciagam na pół gazie spokojnie 25 minut lotu silnikowego. Loty "szybowcowe" tyo ok 40 minut w warunkach atermicznych.

Spokojnie startuje z ręki, wykonuje podstawową akrobację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W naszym modelu statecznik poziomy jest wklejony zgodnie z planami. Gdyby okazało się, że potrzebne są jakieś korekty mam zamiar regulować to zmieniając za pomocą odpowiednich podkładek kąt zaklinowania skrzydła oraz skłonu silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro do mojego modelu bede mial skonczone pływaki:) moj wylatal juz ok 10h i nadal sprawuje sie doskonale. Idealnie nadaje sie na platformę video. Jak spokojnie filmuje mozna obejrzeć u mnie na profilu youtube(uzi017). Uczę kolegę nim latac. Nadaje sie do tego doskonale. Nawet moja 11 letnia siostra nim latala:d Polecam pakiet lightmax 2200 mah 3s. Bez dodatkowych g ołowiu jest doskonale wyważony. Pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.