Skocz do zawartości

Pierwszy samodzielny lot szybowcem modelarza


darek.3333

Rekomendowane odpowiedzi

Jak zaczynałem modelarstwo to myślałem , że jako pilot szybowcowy i samolotowy bez problemu sobie poradzę z pilotowaniem modelu. Poradziłem sobie... dopóki miałem model z pozycji pilota. Pierwszy zakręt na siebie zakończył się spotkaniem z ziemią pięknego 1,6m rozpiętości spalinowego balsowego modelu. Potem na tym forum uświadomiono mnie , że piloci są obciążeni sterowaniem "od siebie" i w zasadzie mają większe trudności w opanowaniu pilotowania modelu niż nie skażeni nowicjusze. Natomiast w przypadku modelarzy zaczynających latać jako piloci ich doświadczenia są pomocne. Tak więc jak już opanowałem latanie modelem dzięki niezniszczalnemu EPP to nauczyłem syna i lataliśmy modelami przez dwa lata nie zważając na to czy to lato czy zima. W tym roku mój syn rozpoczął szkolenie szybowcowe i nie miał większych problemów. Aż przyszedł czas lotu samodzielnego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O bardzo fajnie sam w tym roku robiłem podstawówkę, a dziś muche std, wylaszowałem nie chwaląc się :P. Tak apropo, ciekawe ze podstawówka robiona na puchaczu zwykle to raczej nie za często się spotyka, ale ogólnie to powodzenia, i życzę dalszych lotów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Darku pogratuluj synowi.

A tak z innej beczki, czy jest możliwe odbycie szkolenia szybowcowego zakończonego otrzymaniem licencji przez osobę jednoręczną?

Ostatecznie druga ręka i tak zdecydowaną większość czasu jest bezczynna. No dobra wypięcie z holu, wypuszczenie hamulcy ale to można załatwić przyciskami na drążku sterowym podobnie jak przycisk karabinów w np. P-51.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za gratulacje. Lot na Babicach.

 

Mucha93 - Co do muchy std to też wspominam ją z rozrzewnieniem - zrobiłem na niej 5 godz. warunek do srebrnej. - niestety od dawna u nas niedostępna.

 

wojcio69 - co do szkolenia osób z niesprawnością to musi się wypowiedzieć certyfikowany ośrodek badań lotniczo-lekarskich. Lata u nas kolega ... jeżdżący na wózku inwalidzkim (notabene po wypadku szybowcowym). Jest na tyle majętny , że kupił sobie szybowiec Diskus specjalnie przystosowany. Ma dodatkową dźwignię do SK obsługiwaną lewą ręką a inne dźwignie np hamulców mają blokady położenia.

 

Konrad_P Co do moich uczuć podczas pierwszego samodzielnego syna to pełny luzik - jak widać nawet aparat się nie trzęsie... ale ja z nim sporo latałem wcześniej kiedy był mniejszy i nie mógł się jeszcze szkolić więc wiedziałem czego się spodziewać. Poza tym latanie modelami (w czym jest lepszy ode mnie) zrobiło swoje.

 

PS - teraz syn lata w Lisich Kątach k/Grudziądza (pięknie położone lotnisko) i kończy termikę instruktorską a wcześniej skończył uprawnienia lotu za samolotem. Jutro (piątek 13-go :wink: ) musi wyjechać bo zaczynają się tam zawody szybowcowe. Pozdrowienia dla tamtejszych modelarzy jeśli takowi są. (nie zaobserwowałem ich obecności na lotnisku ale to pewnie z powodu powszechnie dostępnych pól wszelkiej maści).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Tak apropo, ciekawe ze podstawówka robiona na puchaczu zwykle to raczej nie za często się spotyka,

Ja w Aeroklubie Śląskim też robiłem podstawówkę na Puchaczu i to 11 lat temu i wtedy to rzadkością nie było. 2 Bociany też latały. W chwili obecnej szkolenie na Puchaczach jest częściej bo Boćkom się resursy pokończyły.

 

Przy okazji - perfekcyjny I samodzielny :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MROX, wejdź na stronę aeroklubu, w którym chcesz się szkolić i sprawdź ceny. Prościej się nie da.

 

To ceny z Aeroklubu Warszawskiego, chyba jednego z droższych:

 

Cennik Szkoleń w Sekcji Szybowcowej AW

 

1) Teoretyczne Kursy Szybowcowe

a) Teoretyczny Kurs Szybowcowe (do 3kl szybowcowej)

czas szkolenia 60 godzin wykładowych

cena szkolenia: 960zł dla osób pracujących, 700zł dla uczniów i studentów do 26 roku życia.

B) Kurs teoretyczny do uprawnienia instruktora szybowcowego

czas szkolenia 125 godzin wykładowych

cena szkolenia 1400 zł

 

2) Praktyczne podstawowe szkolenie szybowcowe za wyciągarką:

obejmuje max.70 lotów (opłata zryczałtowana).

- młodzież ucząca się do 18 roku życia - 2800 zł.

- uczniowie i studenci do 26 roku życia - 3300 zł.

- pozostali - 4000 zł.

Loty poza opłatą ryczałtową:

- młodzież ucząca się i studenci do 26 roku życia - 40 zł/lot.

- pozostali - 50 zł/lot.

 

Materiały zaczerpnięte ze strony Sekcji Szybowcowej Aeroklubu Warszawskiego - zapraszamy do jej odwiedzenia

(www.szybowce.waw.pl)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie tak zapytałem z ciekawości :roll: . Sprawdziłem ceny w Aeroklubie Białostockim i jest rzeczywiście sporo taniej. Szkolenie teoretyczne 500 zł. I szkolenie praktyczne do III kl. 2500zł. Ceny oczywiście dla studenta. Fajna sprawa. Muszę się zastanowić nad tym poważnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.