Skocz do zawartości

Moc wiertarki stołowej.


Irek M

Rekomendowane odpowiedzi

Jak to własciwie jest z tą mocą? Przy wiertarkach o bardzo zbliżonych parametrach roboczych jedni podają moc(przyłączeniowa) swego produktu 500 W np;

 

http://allegro.pl/item1176207359_power_craft_wiertarka_stolowa_ptd_16_500_w.html

inni podają od 1200 do 1450 W np;

http://allegro.pl/item1178808161_wiertarka_stolowa_kolumnowa_1450watt_imadlo.html

choć na tabliczce znamionowej jest 1250 W. Jedne mają 2 kolumny przekładni znaczy silnik-wrzeciono, inne z kolumną pośrednią między silnikiem a wrzecionem. Rozumiem, że pod tym 1450(1250) kryje sie jakiś haczyk? :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam te drugą (choć się inaczej nazywa, cóż- made in china) i jak na tej wielkości sprzęt jest zadziwiająco mocna, ja na niej nawet frezowałem niewielkimi średnicami nieduże detale przy zastosowaniu stołu krzyżowego. Ale trzeba blokować uchwyt aby nie wypadał pod wpływem drgań. Wiercenie wiertłami nawet 16-20mm nie sprawia jakiegoś większego problemu, tylko "z czuciem".

Jeśli będziesz ją kupował zwróć uwagę na luz wysuwanej pinoli wrzeciona. Jest na korpusie po prawej śruba z przeciwnakrętką wchodząca w rowek pinoli, do regulacji tego luzu. Można dołożyć jeszcze jedną powyżej. Dołożyłem też lampkę z wyłącznikiem, a owo plastikowe ustrojstwo osłaniające uchwyt wiertarski proponuję zdjąć. Waga obu podobna.

No i zawsze co 1250W czy 1450W to nie 500W!

A czemu 1250/1450- bo są dwa rodzaje:

http://www.electrovirgo.pl/index.php?module=podkategoria&action=12

to tyle z mojej strony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobne stoją w różnych Praktikerach, Obi, czy innych budowlanych, można porównać.

Jeżeli maszyna ma żeliwna obudowę i podstawę (co widać po wadze - im większa tym mniejsze drgania), to już nieźle. Blaszanek nie ma co brać. Porównaj z innymi w necie,

zresztą jak pewnie zauważyłeś większość tych maszyn pochodzi z jednej "sztancy", tylko się różnie nazywają i ew. są różnej typowielkości, ale konstrukcja ta sama. Cena nawet tego samego modelu może być i o 100% inna u różnych oferentów.

Ja swoja kupiłem w małym ale dobrze zaopatrzonym sklepie narzędziowym za ok. 450zł, tyle że już ładnych parę lat temu, a ceny na popularne narzędzia czy maszyny za przyczyną molochów handlowych (i internetowej sprzedaży właśnie), mocno przez te parę lat spadły. Cóż, każdy chce sprzedać..

Na temat różnych takich maszyn możesz poczytać opinie czy pogadać (po zalogowaniu) na tej stronie:

http://www.cnc.info.pl/login.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że kolumnę .Mam w pracy badziew o MOCY ! 1200W.

Takiej padliny dawno nie widziałem ,a kupiłem ze względu na konieczność wykonania szybko jednego zlecenia.

Słabe to jakby miało 100W,uchwyt wiertarski bije( po regulacji !) jakby specjalnie ktoś chciał zepsuć,łożyska kulkowe rozleciały się po ok 150 godz pracy.

Była to wiertarka wybrana spośród innych jeszcze gorszych.

Jeśli nie przeszkadza ci bicie wiertła i potrzebujesz ją na 50 godz ,to jest tania i można brać .Trzeba tylko na początek wymienić sprężynę naciągu paska na mocniejszą .

Moja wiertarka jest taka sama jak Romana

Dobrze pracowała ok 30-40 godz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Wiertarka z pierwszego linku może mieć moc 500W i tą bym polecał z tych dwóch ,zaś ta druga ma silnik o mocy 350W - mam taką samą tylko w innym kolorze i innej firmy.

Nawiasem mówiąc te 1450W to może ona pobiera jeżeli zatrzymamy wirnik silnika(na chwilę), nasuwa się tu porównanie do mocy PMPO we wzmacniaczach/kolumnach.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Wiertarka z pierwszego linku może mieć moc 500W i tą bym polecał z tych dwóch ,zaś ta druga ma silnik o mocy 350W - mam taką samą tylko w innym kolorze i innej firmy.

Nawiasem mówiąc te 1450W to może ona pobiera jeżeli zatrzymamy wirnik silnika(na chwilę), nasuwa się tu porównanie do mocy PMPO we wzmacniaczach/kolumnach.

Pozdrawiam

Ooo! to już jest jakieś wyjasnienie :mrgreen: W końcu te o mocach po wyżej 500W sa znacznie droższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam koledzy,myliłem się.

Po powrocie do domu sprawdziłem silnik swojej i faktycznie ma na tabliczce znamionowej 350W 220V/1400obr, co nie zmienia faktu, że właściwości mechaniczne tej maszynki opisane przeze mnie są rzeczywiste.

Po analizie przyszło mi do głowy takie wytłumaczenie rozbieżności danych:

podobnie jak w danych urządzeń akustycznych gdzie często producent dla "zaczarowania klienta" podaje moc w watach ale akustycznych a nie elektrycznych co daje większą liczbę,tu moc 1450W jest podana na pudle razem ze średnicą wiertła fi16 co może sugerować moc pobieraną w czasie wiercenia. O ile tak jest rzeczywiście..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fokker

Nie chodzi o cenę tylko o gabaryty silnika - z takiego maleństwa nie wydusisz 1450W i tyle.

Przecież moją myślą przewodnią tego tematu jest to, że coś jest nie tak, że te wiertaki nie mogą mieć prawie 1,5kW. Z Twojego wpisu wynika, że to ja upieram się, iż taką własnie moc posiadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda Irku, a polemizując z kolegą Piromanem1024 można by dać przykład łańcuchowych pił elektrycznych które maja jeszcze większą moc nawet 2kW przy mniejszych wymiarach ale to komutatorowe, a i indukcyjne z kondensatorem rozruchowym są niewiele większe:

http://www.tamel.pl/katalogi/seriasg/silniki_indukcyjne_jednofazowe.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fokker

W pierwszym poście przecież porównałem moc podaną przez producenta wiertarki do mocy niektórych sprzętów grających(PMPO) - napis na pudełku 1450W to tylko chwyt marketingowy.

 

W większości małych wiertarek stołowych stosuje się silnik indukcyjny z wyłącznikiem odśrodkowym - silnik taki o pobieranej mocy elektrycznej 350W oddaje w porywach do ok.260W mocy mechanicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.