Skocz do zawartości

FPV - co i jak


wobo

Rekomendowane odpowiedzi

FPV - co i jak

 

1.Co to jest FPV?

FPV to stosunkowo młoda dziedzina modelarstwa RC polegająca na pilotowaniu modelu z podglądem z kamery w modelu. Sprawia więc to wrażenie pilotowania prawdziwego samolotu.

Dołączona grafika

 

Przykładowy widok z modelu. Kamera GoProHD. Fotografia wykonana przez wojtassa_nt

 

2.Jaki model jest potrzebny?

Do FPV można wykorzystać praktycznie każdą konstrukcję, która może dodatkowo udźwignąć osprzęt FPV. Ważne jednak są względy praktyczne - gdzie ma być osprzęt itp. Obecnie najpopularniejszym modelem polecanym dla początkujących jest Easy Star od Multiplexa (koszt ok. 260 zł.)

Dołączona grafika

ES w całej swojej okazałości

3.Jak to działa?

Obraz z kamery zamontowanej do modelu przekazywany jest drogą radiową do pilota, gdzie wyświetlany jest na odpowiednim urządzeniu (moniotor, gogle)

 

 

4.Potrzebne urządzenia

1.Kamera

2.Nadajnik+Odbiornik Video

3.Zasilanie

4.Podgląd

5.Nagrywarka (opcjonalnie)

6.Gadzęty i akcesoria (opcjonalnie)

 

Kamera

Nagrywa obraz, i przekazuje go do transmitera.

Budżetowo: kamera CCD z hobbykinga (ok. 50 zł.)

Optymalnie: ?

Wyższa klasa: GoProHD (~1000zł.)/Contour HD (~1400zł.)

 

Transmiter+Odbiornik

Drogą radiową przekazuje obraz z kamery do modelarza. Uwaga, im większa moc, tym bardziej może on zakłócać pracę np. serw. Optymalną mocą jest więc 500-700 mW. Na standardowej antenie pozwoli to na loty na 700m.

Budżetowo: FOX 700mW (~180zł.)

Optymalnie:?

Wyższa klasa:?

 

Zasilanie

Zarówno w modelu, jak i na ziemi potrzebujemy dodatkowego zasilania:

w modelu: wykorzystać możemy pakiet napędowy, albo używać drugiego, tylko do FPV

na ziemi: akumulator samochodowy

 

Pakiet Li-pol 3S 800mAh (16 zł. w HK), wystarcza na około godzinę lotu (oczywiście zależy to także od naszego sprzętu FPV)

 

Podgląd

Urządzenie wyświetlające obraz przekazany z odbiornika video.

Budżetowo: laptop, dowolny monitor/telewizor z AV IN

Optymalnie: przenośny odtwarzacz DVD (300zł.)

Wyższa klasa: gogle-Fatshark,Headplay, i podobne (+800zł.)

 

Nagrywarka

Czyli po prostu urządzenia służące do nagrywania filmów z lotu. Może odbyć się to poprzez funkcje w kamerze (jak w przypadku GoProHD) lub oddzielne urządzenie.

Budżetowo: Kamera z AV IN

Optymalnie:?

Wyższa klasa:?

 

Gadżety i akcesoria

Wszelakie urządzenie mające ułatwić nam lot FPV

OSD: nakłada na obraz jakieś informacje, w przypadku FPV:z odpowiednimi sensorami- wysokość, prędkość, odległość od bazy itp.

Pan-Tilt: obraca i pochyla kamerę w modelu

Headtracker: analizuje ruchy głowy i przekłada je na np. pan-tilta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko. :wink:

 

Za dużo skrótów myślowych, kilka przekłamań.

Dla osób zorientowanych są to oczywiste oczywistości, a dla laika zbyt mało wyjaśnień.

 

OSD TYLKO nakłada (miksuje) obraz. Do wyświetlania parametrów niezbędne są dodatkowe czujniki i układy odczytujące z nich wskazania i wysyłające gotowy wynik dla OSD.

Prędkościomierze, wysokościomierze, GPS i inne, monitorujące np. stan podzespołów modelu.

 

Tzw. OSD by Remzibi - jest wyspecjalizowanym układem, którego niewielką częścią jest samo OSD.

 

Laik zacznie szukać tajemniczego OSD po sklepach i nic nie znajdzie, lub znajdzie "komplety" za koszmarne pieniądze.

 

Częstotliwość. Prawna strona nadawania na 1,2GHz jest lekko kłopotliwa. ;)

Wolno na 2,4GHz i 5,8GHz.

 

Brak wskazań "dlaczego".

Ktoś sobie popatrzy - "polecają 700mW. A ja sobie kupię 10W. Stać mnie i będzie lepiej".

A potem ludziom się ze sprzętem dziwne rzeczy dzieją.

Wytłumacz dlaczego właśnie 700mW.

 

Podałeś dwie możliwości podglądu - Najdroższą i najtańszą. Słowem nie wspomniałeś o wykorzystaniu do tego np. laptopów czy innych urządzeń z ekranem i wejściem A/V In.

Pominąłeś możliwość nagrywania filmu.

 

Pominąłeś zasilanie.

 

Chęci są, ale wykonanie dość amatorskie, jakby niemowa uczył ślepego kolorów.

Każda cześć powinna być napisana wg jednego schematu:

 

- Co jest potrzebne.

- Co to jest.

- Do czego jest potrzebne.

- Jak to działa.

- Dlaczego tak właśnie ma działać.

- Przykład zastosowania optymalnego.

- Przykładowe rozwiązania wyższej klasy

- Przykład budżetowy.

 

Bardzo dużo wiedzy przekazał Diem w "Podstawach FPV i jak tanio zacząć". Tylko, że jest to rozbite na wiele postów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

madrian Ha... zbyt długo pisze swoje posty i mnie wyprzedziłeś

 

Chęci są, ale wykonanie dość amatorskie, jakby niemowa uczył ślepego kolorów.

Każda cześć powinna być napisana wg jednego schematu:

 

- Co jest potrzebne.

- Co to jest.

- Do czego jest potrzebne.

- Jak to działa.

- Dlaczego tak właśnie ma działać.

- Przykład zastosowania optymalnego.

- Przykładowe rozwiązania wyższej klasy

- Przykład budżetowy.

Z ust mi to wyjąłeś. Chęci są tylko konceptu brak.

Trochę więcej wysiłku a temat będzie bardzo popularny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmień zdjęcia np. takie sklepowe ES wygląda strasznie w porównaniu do jakiegoś z życia wziętego.

Pan-Tilt, czyli urządzenie obracające kamerą w modelu.

 

Pan-Tilt to urządzenie obracająco - pochylające kamerę.

Headtracker, czyli urządzenie pozwalające sterować np.pan-tiltem o którym za chwilę napiszę ruchami głowy

Wyszło ci że piszesz ruchami głowy. :twisted:

Najlepiej kupić sprzęt z uszkodzonym DVD, bo sporo zaoszczędzimy, a samo odtwarzanie płyt na wiele nam się nie zda.

 

Moim zdanie kupowanie zepsutego to nie najlepsze wyjście.

 

 

Tak na marginesie zdaje mi się że wkleiłeś film uczestnika forum. Wcześniej pytałeś sie o pozwolenie. :?: :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyłapane błędy, tekst z head trackerem brzmi naprawdę śmiesznie :)

Co do trzeciego cytatu - dlaczego? Sporo zaoszczedzimy, a przecież funkcja dvd raczej nam się przy FPV nie przyda.

Co do filmu - został on umieszczony na YouTube, więc autor chyba już przez to wyraził zgodę na umieszczanie go w internecie. Ale żeby nie było-podpiszę go.

 

Edit: Poradnik poprawiony, mam nadzieję tylko że pomożecie mi w tych punktach gdzie dałem pytajniki. Oczywiście dam pomógł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dam ci radę na temat wszelkich poradników.

 

Jeżeli jakiś napisałeś - Weź kogoś, kto nie ma na ten temat żadnego pojęcia. Daj mu do przeczytania swój tekst. I spytaj się potem co z tego zrozumiał czy by umiał zrobić to, co poradnik opisuje.

 

To najlepszy sprawdzian, czy wszystko jest "okej". Jeżeli delikwent zaś zrobi minę inteligentnego szympansa. Trzeba się spytać gdzie się gubi i czego nie rozumie.

I poprawić tekst tak, by zrozumiał.

 

I pamiętaj - Internet to nie tablica z ogłoszeniami. Każde wykorzystanie cudzej pracy, jakiejkolwiek, wymaga zgody autora. Choćby to był email "Mogę?" z odp. "Możesz".

Chyba, że autor zaznaczył wyraźnie, że zgadza się na dystrybucję swojego dzieła.

Nawet jeżeli chodzi o tapetę na blogu.

 

Najlepszym zaś zwyczajem jest samodzielna produkcja materiałów, których się potrzebuje.

Świadczy to wtedy o tym, że się starasz i przyłożyłeś się do pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

A ja zapytam, czy GoPro HD może jednocześnie podawać sygnał na wyjście Video i jednocześnie nagrywać obraz na kartę pamięci? Bo z tekstu wynika, że tak...

Albo wybiorę kamerę za $50 albo za 1000 PLN i mam wszystko w jednym?

Ciekawi mnie to, bo myślę o tej kamerze i kwestia jest taka, czy na pokładzie będę miał jedną, czy dwie kamery.

Skoro wymieniamy modele, to można by było podać też jakiś model OSD (SimpleOSD, EasyOSD) - w okolicach $100. Oczywiście są także polskie OSD, pewnie tańsze, lub w podobnej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że kolega wobo jeszcze nie latał fpv a wszystkie informacje zaczerpnął z poprzedniego wątku. Jeśli ma być to streszczenie wszystkiego co tam sie znajduje to okej, ale proponowałbym zasięgnąć szczegółowych informacji przed napisaniem każdego zdania. Błędów nawalone od groma.

 

1. Kamera płytkowa nie nagrywa obrazu.

2. 700m podałem jako bezpieczna odległość linku video oraz rc, czego powinniśmy sie trzymać na początku, a nie zasięg foxa 700 (ktory jest o wiele wiekszy).

3. Pantilt w akcesoriach... jakby to jakies urzadzenie bylo

 

OSD Miśka jest tylko do multikopterów, MK oraz Cyberdrone. Polskie produkcje to RemzibiOSD oraz ZbigOSD.

 

Madrianie - przebrniecie przez kilka pierwszych stron tamtego wątku nie powinno sprawić bolu. Dla porównania przestudiowałem 1000 stron wątku o mikrokopterze na rcgroups (eng), zeby rozgryźć temat :)

 

 

Może lepiej skupić się na zrobieniu jednego, sprawdzonego zestawu. Nastepnie dodać "droższe opcje" z opisem plusów i minusów? Oczywiscie moge koledze Wobo pomoc w tych opisach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=9420&postdays=0&postorder=asc&start=30

 

Powyżej Remzibi. Zbig sie niestety nie udzielał, wszelkie informacje oraz zakup jego osd można miedzy innymi zrobic u JR65 z rc-fpv.pl (sorki za odsyłanie do innego forum, tutaj nie rezyduje). Postaram sie do niego napisac, moze zechce zrobic jakis opis tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.