Skocz do zawartości

Fokker Dr.I


iwan19815

Rekomendowane odpowiedzi

Z tego co widzialem w DeA to masz balse 2mm, na to naklejone z obu stron listewki 4x4mm. I zeszlifowane tak zeby uzyskac "żebra" w stateczniku. Jak to zrobic inaczej, tak zeby bylo sztywno i lekko? Pisałeś o lamelowaniu. Jak to zrobic? Paski cienkiej balsy kleic po okręgu w kształt statecznika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 131
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Myślę, że to zdjęcie z budowy mojego Albatrosa wyjaśni problem ....

http://pfmrc.eu/album_pic.php?pic_id=3652

 

- cienkie paski balsy w tym przypadku 3x1 mm są wyginane na mokro i klejone w kilku warstwach. Tak uzyskana krawędź statecznika około 3x3 mm jest lekka i bardzo sztywna.

 

ms

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wyażurowałem" ster kierunku, wydaje mi się, że jego sztywność nie zmieniła się za dużo.

Na wadze zyskałem ok. 2g.

Tak samo postąpiłem ze sterami wysokości, tam też udało się zyskać ok. 4g (na 2 szt.).

W sumie cały ogon odchudziłem o ok. 20g.

Wydaje mi się że było warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Jestem na etapie połączenia sterów wysokości ze statecznikiem poziomym.

Zastanawiam się nad sposobem połączenia obu sterów wysokości.

Czy zastosowanie pręta stalowego wygiętego tak \__/ wystarczy?

Jakiej powinien być grubości w tym modelu, aby zapewnić odpowiednią sztywność?

Może lepiej ich nie łączyć i zastosować niezależne sterowanie poprzez drugi bowden?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może lepiej ich nie łączyć i zastosować niezależne sterowanie poprzez drugi bowden?

Nie rób tego bo zapodasz sobie wiele komplikacji z precyzyjnym ustawieniem obu połówek, chyba że na sztywno - bowden, pręt - ja mam na linkach. Pytanie tylko po co chciałbyś tak komplikować? Wklej pręt tak jak mówisz, nie miem jakiej grubości listewki masz w tym miejscu - ale daj najgrubszy jaki sie zmieści. Następnie zalej żywicą, a uzyskasz ładne zamknięcie go w strukturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zastosowanie pręta stalowego wygiętego tak \__/ wystarczy?

Myślę, że pręt 3 - 4mm średnicy wystarczy to w końcu nie funfly. Nawet ważniejsze od średnicy tego pręta będzie to jak go osadzisz, musisz ocenić czy wystarczy go wkleić w nawiercone uprzednio otwory w SW, możesz tak zrobić jeśli listwy w których będą osadzone części pręta \ i / są wykonane z twardej balsy, jeśli nie to możesz próbować utwardzić nieco te miejsca napuszczając klejem CA jeśli natomiast takie prowizoryczne utwardzanie na nic się nie zda to proponuje oklejenie tego miejsca sklejką 0.8 - 1mm obustronnie, ew. możesz postarać się wykonać coś podobnego jak Darek w swoim madmanie (klasa inna ale problemy podobne)

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proponuje oklejenie tego miejsca sklejką 0.8 - 1mm obustronnie

Rozwiązanie z prętem wygiętym w "podkowę" oraz wzmocnienie cienkim paskiem sklejki (0,4mm) będzie wystarczające. Nie masz powierzchni sterowej i wychyleń jak w modelach 3D dlatego nie przesadzaj z usztywnieniem

Sam się przekonasz, że przy spokojnym lataniu wychylenia SW będą niewielkie i nie jest konieczne takie rozwiązanie jak na zdjęciu powyżej, zrób to "lekko" bo utracisz to wszystko co zyskałeś na ażurowaniu ogona.

 

ms

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...
  • 4 miesiące temu...

Witajcie

Co jest Panowie, nikt nie buduje Fokkera ? (poza mną)

Moje prace posuwają się powoli bo w większości staram się kupować poszczególne numery taniej poprzez All.... lub inne ogłoszenia.

Mam już prawie całe dolne skrzydło i "skrzydło" między kołami.

W weekend zamieszczę parę fotek.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.