Skocz do zawartości

Dziurawy pilnik


instruktor

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ czytanie niektórych działów przyprawia mnie o mdłości, to może tu pogadamy o czymś ciekawszym.

Na poniższym zdjęciu jest pilnik ,narzędzie do obróbki metali,jak niektórzy wiedzą twardości ok 60 stopni HRc .Twarde ,no to skąd ta dziura :lol:

No i tutaj pytanie do młodzieży ,jak to zrobiłem ?

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Elektrodrązenie jest zbyt łatwe..

 

 

robiłem otwory ale w stalach do 50 HRc wiertła wolframowe , wiertła z płytkami ze spieków - tylko tam średnice były wieksze .

 

można też inaczej . miekkie prowadzenie -np rurka z miedzi i proszek korundowy czy weglik boru trochę plastelinki dla osłony miejsca wierconego woda i ...i wcale nie jazda - obroty muszą być bardzo wolne a idzie jak w masło ( no prawie )

 

Ogólnie dobór obrotów jest bardzo ważny i to najczęstszy błąd przy wierceniu

 

jest technika odpuszczania miejscowego za pomocą elektrody ale ja tego nawet nie próbowałem więc uznaję za woo-doo do czasu az się kiedyś nie pobawię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zrobila blondynka. instruktor dal pilnik blondynce mówiąc: "zrob mi mocowanie do tego pilnika". Blondynka obejrzała towar i nie mówiąc nic zabrała sie do pracy. Kazdy pomysli: pewnie weźmie drucik i zrobi oczko w raczce. Ale nie. Blondynka wzięła piasek krzemowy z bezpiecznika i zrobila stozek z papieru. Kręcąc wiertlem przez stozek wykręciła takowa dziurkę:) i tak panie władzo to bylo:d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Droga młodzieży( ta po 40- stce też) ,otóż najbliższy prawdy jest Robert :wink: Taki przeciąg się w modelarni zrobił że" przewiało" mi ten pilnik

A teraz już całkiem poważnie elektrodrążenie odpada ,drążarki nie mam jeszcze w modelarni :P a pilnik przecież "przewiało w modelarni na zwykłej wiertarce stołowej.A tak przy okazji jestem jedyny na dziale który wie "co nieco" na temat drążenia na EDEE 40.

Qpa aż tak nie znam się na photoshopie :(

Po palniku też zostałby ślad .

No już dobrze wywierciłem :oops: wiertłem pełnowidiowym to wiertło fi 1/4"

najmniejsze mam 1.98 a największe 10.2

Tymi wiertłami mogę wiercić na sucho bez smarowania a obroty stosuję różne w tym wypdaku ok 400

wiertła firmy Sandvik i Kenmetal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szybciej niz się wydaje początkowo ...

Prawda jest taka że większość pilników jest hartowana tylko powierzchniowo . Po przebiciu się przez twarde idzie szybciej potem znowu zwolni ...

Na wskroś teraz nie hartują chyba że pilniczki typu iglak - widać po tym jak pięknie się łamią

Edit :

 

przebicie się przez resor grubości 16mm zajeło mi prawie 6 godzin - średnica 80mm ale za to narzędzia praktycznie za darmo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niejednokrotnie dłubiąc godzinami w drewnie marzę o tresowanym korniku :D

Nie lepiej dzięcioła? Podpina się toto pod transformator dzwonkowy i drążarka elektroiskrowa gotowa... :D

A swoją drogą jak można wiercić w szkle (twardość 5-7 w skali Mohsa), to można i hartowaną stal. Ja taką stal wierciłem widiowym wiertłem chłodzonym denaturatem lub mieszanką z naftą(mniej twarde).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moje pilniczki tak sobie wiszą, zupełnie bez żadnej dziurki:

 

Dołączona grafika

 

, no nie wszystkie - oczywiście.

Te mające dziurkę , wiszą na dziurce, ale obeszło się bez jej wiercenia. Miały swą własną , immanentną dziurkę... :wink:

 

Dołączona grafika

 

Można i tak - można i tak... Co kto lubi. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.