Skocz do zawartości

Jaki profil do szybowca


Jedrula

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie szukam jakiegoś dobrego profilu do szybowca.

Myślałem nad zwykłym Clary Y ale nie jestem pewien.

Model ma latać stabilnie i dobrze współpracować z lotkami i mile widziana by była możliwość lotów w termice. Skrzydła mają zastąpić inne uszate w spalinowym motoszybowcu. do lotów fpv.

Parametry modelu

Rozpiętość 180-200cm.

Waga ok 2000g

cięciwa w oryginalnych skrzydłak ok 20cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc,ale cos Ci się z wagą walneło :crazy: Mój moto rozp.2000 z pełnym wyposażeniem waży 1000g,kadłub laminat,skrzydła styro kryte balsą 1mm+folia,profil S3021.Cięciwa przy kadłubie 180,lata wyśmienicie w termice jak i na zboczu,profil trochę cienki,ale daje radochę w lataniu ,polecam :D Podobne możesz znależć z HN32..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem swojego "Orkana" jako motoszybowiec, z depronu 1,8m i wyszedł 1,5kg gotowy do lotu z pakietem napędowym, silnikiem 400W i bardzo ciężkimi skrzydłami. :wink:

 

I poleciał. :P

 

Co do profilu, to zastanów się czy to ma być szybowiec termiczny czy zboczowy.

To dużo wyjaśni i uprości. Clark Y jest dobry do trenerków typu RWD-5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Parę" lat temu wszystko robiło się znalezionym kawałkiem kamienia. Co nie znaczy, że mamy nadal tłuc we wszystko kamieniem. :wink:

 

Są inne rozwiązania, lepsze do konkretnych zastosowań. Czemu z nich nie korzystać?

W końcu po coś ten postęp ma nam służyć. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w temacie szukam jakiegoś dobrego profilu do szybowca.

Myślałem nad zwykłym Clary Y ale nie jestem pewien.

Model ma latać stabilnie i dobrze współpracować z lotkami i mile widziana by była możliwość lotów w termice. Skrzydła mają zastąpić inne uszate w spalinowym motoszybowcu. do lotów fpv.

Parametry modelu

Rozpiętość 180-200cm.

Waga ok 2000g

cięciwa w oryginalnych skrzydłak ok 20cm

Jędrula, dobór profilu ma znikomy wpływ na stabilność modelu w locie. Tutaj najważniejsze jest ramię i powierzchnia statecznika poziomego, no i położenie SC.

Tak samo jak i reakcje na lotki nie są zależne od profilu. Trzeba prawidłowo dobrać rozpiętość i jej procentową głębokość.

Loty w termice przy tym obciążeniu powierzchni będą trudne do zrealizowania, nawet przy wyśmienitym profilu termicznym

 

Przede wszystkim musisz określić jaką technologią chcesz budować skrzydło. Którą masz dobrze opanowaną i ile modeli już zrobiłeś? Na co chcesz postawić: czy osiągi przy małych prędkościach, żeby się łatwo startowało i lądowało, czy dużą doskonałość przy szybkim locie (co raczej powinno być dla Ciebie ważniejsze, skoro ma to być pod fpv). Czy stawiasz na wyższe osiągi kosztem nerwowego profilu, który łatwo jest przeciągnąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może więcej opiszę.

Zależy mi aby model był i mógł (wagę mocno zaokrągliłem na zapas myślę ze zmieszczę się w 1.5kg)

- był trudny do przeciągnięcia

- mógł wykorzystać " termikę" czy inne przydatne prądy powietrzne występujące na 1000-2000m wysokości ( to nie żart)

- możliwie nośny jeśli da się połączyć z powyższymi

I chyba tyle.

Skrzydła będę robił metoda styro i balsa,a w części centropłata dodatkowo laminat.

Jak przypomni mi się więcej to jeszcze napiszę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o charakter przeciągnięcia to jego charakter zależy głównie od Ciebie. Im promień krawędzi natarcia będziesz miał większy, tym przeciągnięcie będzie łagodniejsze. Ogólnie, im czystsza, gładsza i okrąglejsza krawędź natarcia tym łagodniejszy charakter przeciągnięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

był trudny do przeciągnięcia

 

Wszystko da się przeciągnąć, jak wytracisz prędkość. Dobrze by było żebyś sobie określił, czy po przeciągnięciu ma spadać wiele metrów na płask bez kontroli, czy "zwalić się przez skrzydło" z tendencją do korkociągu, czy po prostu zapikować na 1,5 do 2 m w dół, nabrać prędkości i dać się kontrolować?

A może już skończyłeś budowę i latasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze na wysokości 1000-2000m też jest termika i termika jest niekiedy bardzo wysoko - szczególnie bezchmurna - mój rekord to 3300 - chciałem dalej ale troche juz strach bez tlenu wyzej sie pchać. Po drugie mam troche inne podejscie co masy modelu, zdolności latania w termice. Prawdziwe szybowce gdyby je przeskalować nawet nie liniowo a objętościowo w modelarskim rozumieniu jawią się jako cegły. (skalowanie objętościowe mam na myśli jako - jeśli zmieniam wymiary liniowe 3 krotnie to masa spada 3*3 krotnie czyli 27 krotnie - Junior o rozpietości 15m ze mną w kabinie waży około 330kg czyli model 3metrowy powinien ważyc 12.2 kg co zostało by opatrzone komentarzem - odstaw na półkę i oglądaj cegłę) Zdolność latania w termice - uważam że wszystko co spada wolniej niż komin nosi jest w stanie latac w termice - rezultaty to inna rzecz ale byłem swiadkiem jak cesna 150 na zdławionym silniku szła 2 m/s do góry w kominie - fakt komin był mega silny i ja w juniorze leciałem 3.5 metra do góry no ale to inna rzecz. Kiedy spojrzysz do książki "zdalnie sterowane modele szybowców" nie znajdziesz tam clarc y ale inne profile tak jak sugerowano E205 lub E193 przy czym masy tamtych modeli były naprawde słuszne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdziwe szybowce gdyby je przeskalować nawet nie liniowo a objętościowo w modelarskim rozumieniu jawią się jako cegły. (skalowanie objętościowe mam na myśli jako - jeśli zmieniam wymiary liniowe 3 krotnie to masa spada 3*3 krotnie czyli 27 krotnie - Junior o rozpietości 15m ze mną w kabinie waży około 330kg czyli model 3metrowy powinien ważyc 12.2 kg

Moim zdaniem 330/(k*3)=2.64kg-skala K=5 a nie 12.2kg. Ja uważam że makiety szybowców zawsze będą cięższe niż to wynika z kryteriów podobieństwa. Znane z autopsji. Jeszcze nie widziałem makiety o wadze mniejszej niż teoretyczna będąca wynikiem przyjętej skali.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam faktycznie się pomyliłem aczkolwiek byłem na zawodach Sae AeroDesign West i latały konstrukcje o masie nawet 20kg przy rozpiętości skrzydeł 3metry i nie były to cegły ani żadne podniebne poganiacze - latały poprawnie filmiki na YT. Co do lotniczych fantazji Januszowi odpisałem PW i myślę że jakoś to zweryfikujemy czy jest to możliwe czy nie - bo albo mnie fantazjuje albo mam lekki przypadek schizofrenii:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.