Skocz do zawartości

TWM Piper J-3 CUB 1:5 coś wart ?


Daniel_B

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Proszę kolegów o radę.

Mam pod ręką silnik 4t ASP 10,5cm3 ze śmigłem 13x6 i korci mnie, żeby go zabudować w w/w modelu Piper'a.

 

rozpiętość - 2130 mm

długość - 1370 mm

waga - 3,66 kg

 

czy podniesie ten model z trawiastego lotniska ?

 

może ma ktoś już doświadczenie z tym "maleństwem" ?

 

chodzi mi o spokojne makietowe latanie, ale ...... trzeba pierw wystartować, a nie mam na razie innego napędu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przeglądam specyfikację trochę mniejszej wersji opisywanej już na forum o płacie 1800mm, to wydaje się, że tam mój silnik miałby zapas mocy i tak sobie kombinuję - większy płat 2130mm - mniejsze obciążenie powierzchni nośnej ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

większy płat 2130mm - mniejsze obciążenie powierzchni nośnej ....

 

Ale też trochę większy opór czołowy. Więc plusy mogą być zjedzone przez minusy... :mrgreen: A co podają w specyfikacji tego konkretnego modelu?. Dla przykładu - model o masie jakieś 3,5 kg i rozp ok 180cm napędza u mnie ASP FS 80 czyli 13cm. Model o rozp 190cm i masie 5,5kg 4suw 15cm. ASP FS 61 napędzał model o rozp prawie 170cm i masie 2,8kg. Po założeniu pływaków masa wzrosła do 3,2 lub 3,3 kg i bez problemu oderwał sie od wody...ale za to spadł do wody :( Moim zdaniem 10cm 4suw to trochę mało do tego modelu. Niektórzy wstawiali już benzynę do tej wielkości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzięki za uwagi. Po katastrofie mojego Tiger Moth'a złapałem traumę, dla przełamania lęku zabrałem się za Pipera. Analizując Wasze wypowiedzi "zbudowałem" model Piper w oparciu o konstrukcję BH 1:6, płat 1840, waga teoretyczna ok. 3kg. Dziś testowałem na nim świeżo dotarty silnik ASP 4t 0.61 na śmigle APC 13x6. Pierwsze wrażenie po regulacji, że nie wiele potrzeba aby odbył pionowy start, ale zabrakło mi odwagi do oblotu :(, a model wydaje się rwać do lotu....

Mam krótki pas trawiasty, wiatr dziś na podejściu do lądowania "od ogona", nie znam charakterystyki lotu Pipera, to wszystko + nieufność do spaliny = uziemiony :)

Może jutro...

 

chyba bez butelki "Jasia Wędrowniczka" nie dam rady ;)

 

Dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Wybór padł na TWM z racji ceny i bardzo podobnej jakości do SIG'a.

Z sagulla zrezygnowałem, ponieważ producent nie zaleca silnika klasy .61 2t do niego- model jest troche przyciezkawy, a moje lotnisko jest trawiaste.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

The wing maker.

 

 

Z The word model nie chce mieć nic wspólnego. Miałem Fun Worda i totalna porażka, albo ja pechowo trafiłem. Gorszej foli nie widziałem nigdzie, a patenty i montaż równie beznadzieje.

 

Dzis ma przyjść piper i chyba wykorzystam ten wątek już :)

 

Setup:

 

ASP 2t .61

Hitec 322hd x3

Tower prosg-995 x 2

Optima 7

Ubec: Chinskie 5A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc wczoraj około godziny 13 przyszedł model i od razu ochoczo zabrałem się do roboty, uprzednio przygotowawszy osprzęt z poprzedniego modelu i wyczywszy/wyczysiwszy [? ;d ] silnik.

 

Poniżej bez większych komentarzy, seria z zdjęć z procesu składania. Od razu dodam, że bardzo miłym zaskoczeniem były już klejone stateczniki i lotki na metalowe zawiasy.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Waga, kadłub:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Skrzydła 759 g

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

No nie umiałem trafić !! A jedyne wiertełko jakie posiadałem [1,5mm] się złamało. Generalnie: NIE POLECAM SKŁADAĆ BEZ WIERTEŁEK

 

Dołączona grafika

 

Tu kolejny problem i gafa zarazem. Nie potrafiłem znaleźć w częściach tego czegoś do złączenia drutów, więc zrobiłem ot takie coś... Jak się później okazało owy element był schowany w paczce z gąbką -,-

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

A tutaj moje nowe wiertło... sprawdziło się w 100% i szkoda, że tak późno :(

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Tutaj już po odpaleniu silnika, pierwszy raz zapalił od razu "na dotyk". Odwdzięczył się za dopieszczenie :)

 

Dołączona grafika

 

I jestem na takim etapie

 

Dołączona grafika

 

Zasadniczo, model gotowy do lotu, teraz wizualne wykończenie.

 

Jutro oblot.

 

Na pytanie zawarte w temacie czy warto? Warto za te pieniądze. Model ma kilka mankamentów, wykonanie średnie i jakość przeciętno-słaba, lecz do rekreacji nadaje się w zupełności i podkreślę jeszcze raz. Za te pieniądze warto!

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, model pierwsza klasa, ale są dwa "ale". Po pierwsze: wykonany przez Ciebie "element" , którym połączyłeś napędy jest - wybacz - tak mało "półmakietowy", że ja osobiście nigdy, za żadne skarby, fotki takiego czegoś na forum modelarskim bym nie zamieścił. Tobie się podoba, chwalisz się tym - Twoje prawo, ale skoro znalazłeś właściwy element, może warto było by go jednak zastąpić?

Po drugie: do tej pory tego typu modele, jak ten zakupiony przez Ciebie, kwalifikowaliśmy do "modeli spalinowych" i nikomu to nie przeszkadzało, bo też i tam ich miejsce. Są to modele spalinowe, lepiej lub gorzej przypominające samoloty istniejące "w naturze" i bardzo dobrze. Jeśli coś takiego buduje się od podstaw samemu, czy też choć trochę podejmuje się wysiłków, aby kupiony "kit" upodobnić do "półmakiety" , to jakoś , na siłę, można taki temat wstawić do "półmakiet". Napisz, co o tym myślisz, i zapewne też przystaniesz, na przeniesienie tego tematu do właściwego działu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat jest z zeszłego roku i nie został założony przeze mnie, podpiąłem się pod niego tylko. Chciałem dla innych szukających, którzy pewnie również trafią na ten temat, zaprezentować model.

I fakt. Dla mnie jest to model rekreacyjny przy okazji będącą w jakimś stopniu makietą. Ma być ładny, ale przede wszystkim ma latać.

Owy "element" jest w swym wyglądzie paskudny i niemakietowy, ale spełnia swoją funkcję- a oto chodziło :) część, która pierwotnie miała służyć do połączenia popychaczy połówek sterów wysokości, wydaje mi się również w rzeczywistości w prawdziwym samolocie nie występuje, więc chyba jest nie mniej makietowa. Poza tym ten element jest niewidoczny w modelu.

 

Jeżeli moderator ma ochotę przenieść temat do innego działu nie widzę najmniejszych przeciwwskazań.

 

Dziś odbył się pierwszy, krótki lot. Zastosowane śmigło 13x4, dawało za mały ciąg. Jutro rano, jeżeli pogoda pozwoli, drugi oblot. A po nim, jeżeli wszystko pójdzie ok, model zostanie w pełni kosmetycznie skończony.

 

Pozdrawiam.

 

EDIT.

Panie Radku, model który ja mam lata moim zdaniem świetnie, choć Moglby miec mocniejszy silnik. Dlatego go chwale. Jak dla mnie, swietny model za świetne pieniadze :) Do autora tematu, gratuluje modelu!

 

Hehe, to co przed chwilą pisałem- to nie mój temat :P

 

EDIT2.

 

Od razu mówię, aby nie zostać zbesztanym. Film jest na surowo wrzucony, kręcony przez kobietę -,-

http://www.youtube.com/watch?v=mdnm4ggbhW0&feature=youtu.be

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poraz kolejny to G. zgasło w czasie lotu, aż w końcu skończyło się to nawet nie zerwanym, a odklejonym podwoziem [jedna z sklejek]

 

Pomijając to. Pragnę zamienić 2t na 4t. Moj 2t .61 generuje moc ~1.7kw, 4t .91 1.3 kw. Rozumiem, że inne obroty, jednak czy 15cm 4-ero takt nie będzie za słaby, skoro już 2t ledwo dawał radę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie Michał na tej 10 ce którą masz ten model musi pięknie latać.Tylko zmień śmigło tak gdzieś14x6 ,13x7.U nas na lotnisku kolega lata takim modelem na 7.5 ccm lotnisko oczywiście trawiaste i zero problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.