Skocz do zawartości

F 15 z zestawu GWSa (2xEDF) (+Video)


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 137
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Cześć,

Hubert. Jeszcze 1 dobra rada od Wójka Dobra Rada :wink:

Wg mnie powinno się wykonać jakiś stożek wylotowy. Mały spręż nie zaszkodzi a predkość "gazów" się zwiększy. Z moich doswiadzeń w locie wynika rzecz ciekawa. Otóż mimo spadku ciągu statycznego samolot (su-27 z EPPairF.) latał lepiej. Potwierdza to równiez p. Blacha z Vasamodel.

Znalazłem ciekawe rozwiązanie. Zastosowałem "głowicę" z popularnych rakiet na rapiery. Ma 28 mm średnicy i jest do dostania prawie wszędzie. W ten sposób robiąc stożek (mozliwie krótki max 15 cm)utrzymuje w miarę stałe pole powierzchni przekroju turbinki.

 

vasa1.jpg

 

Może warto?

 

A tutaj wielkość wlotów w F-20. Działa znakomicie. Nie ma dodatkowych wlotów. Ich powierzchnia jest równa lub nieco większa od powierzchni przekroju "światła"turbinki.

 

f20.jpg

 

Pozdrawiam,

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie powinno się wykonać jakiś stożek wylotowy. Mały spręż nie zaszkodzi a predkość "gazów" się zwiększy

U mnie wynika, że aby zachować pole "światła" turbinki, to średnica wylotowa tunelu powinna wynosić 58mm.

I tyle dokładnie jest, więc możnaby wykombinować jakiś stożek minimalnie zwiększający prędkośc przepływu (to co dorysowałeś na swoim zdjęciu).

 

A co do tego drugiego stożka (niebieskiego za silnikiem), to dzisiaj od rana właśnie takiego stożka szukam :shock:

Pasuje ucięty gumowy kołpak GWSa; po ucięciu ma taką samą średnicę zewnętrzną co silnik, a w środku fi10mm i ładnie wchdzi na obudowę łożyska.

Jednak jest krótki i gumowy, a chciałbym przy okazji zwiększyć chłodzenie silnika- kombinuję jak wytoczyć coś z aluminium.

Ale jak się nie uda, to podsunąłeś niezłe źródło - rakiety :!:

Tylko jaki długi zrobić ten stożek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Jeśli komory silnikowe są w ten sposób wyprofilowane, to wystarczy.

 

Długość stożka jest zależna od "przejścia" śrenic i długości szubrury ale nie ma to większego znaczenia. To bardziej oprofilowanie silnika niż element geometryczny szubrury.

Co do chłodzenia to fakt, ze trzeba o nie zadbać. Wydaje się, że w tunelu powinny być idealne warunki chłodzenia silnika a jednak nie. Są wręcz bardzo kiepskie (przynajmniej w Vasa gdzie cały silnik jest schowany w węglowym płaszczu). Rozwiązaniem jest wręga silnikowa która jest nawiercona jak zwykła wręga do 400tki. Do tej pory silnik nie został przegrzany mimo wyższych niz fabryka dopuszcza prądów (35A vs 45-50A)

Pozdrawiam,

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To bardziej oprofilowanie silnika niż element geometryczny szubrury.

Moje stożko/radiatory wyszły tak sobie; całkowity przypadek i kształt z głowy, oraz dostępnego materiału.

Założę, jeżeli będzie potrzeba doważania tyłu (na razie wygląda, że będzie taka potrzeba).

f15s.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włodek, ale Twój Mig już bardzo ładnie lata; wszystkie zabiegi "kosmetyczne" mogą zwiększyć wydajność napędu, a przez to albo przyspieszyć model, albo wydłużyć czas lotu :D

Ja kombinuję, bo mam silniczki Kv=3200 i muszę się bardzo starać, żeby to wogóle poleciało :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz możliwość zastosowania napięcia 14,8V poleci bez problemu .

Będzie 14,8V, ale takie napięcie ludzie stosują też do tych GWSowych silniczków o wyższych obrotach (3900obr/min/V).

 

 

Kilka fotek z nocnych prac nad modelem.

Pierwsze i na razie jedyne potknięcie GWSa: kółko przednie ma duże "bicie" :)

f15t.jpg

 

Druga próba dokładnego wyważenia - z takim wyposażeniem model da się poprawnie wyważyć i wszystko powinno się zmieścić:

f15w.jpg

 

Kabelki ułożone i niektóre delikatnie przymocowane (wszystko będzie i tak w niedostępnych/zaklejonych częściach kadłuba), gotowe do nieodwracalnego sklejenia połówek kadłuba.

Podwozie leży tylko symbolicznie, bo będzie mocowane w drugiej połówce kadłuba.

Zdecydowałem się na podwozie odejmowane - 5 minut śrubokręcikiem i podwozie zdjęte (podobnie i założone).

f15u.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wreszcie wszystko razem.

Połówki kadłuba sklejone (bardzo cieniutko Soudalem), wklejone plastikowe elementy mocowania podwozia (Soudal), plastikowe mocowanie stateczników pionowych (żywica 5 min.).

Model prawie wyposażony w elektronikę, bo brakuje pakietu i odbiornika, czeka na pilota (skąd takiego wziąść) i malowanie.

f15z.jpg

f15y.jpg

f15x.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malowanie Ghost Grey dla F-15 to kolorki FS:36320 i FS36375

(wg strony http://ipmsstockholm.org/colorcharts/stuff_eng_colorcharts_us.htm )

Pactra ma oba kolory w palecie pod takimi dokładnie oznaczeniami (chyba A42 i A41 albo coś w okolicy nie pamiętam teraz)

 

Co do malowań, tu conieco jest:

http://wp.scn.ru/en/ww4/f/848

(wybrać kraj a później po prawej stronę).

 

W ogóle to podoba mi się ten F-15 z tunelami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.