Skocz do zawartości

Łódź z napędem parowym


Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli możesz przejdź na 5*3 (masz łatwiejsze gięcie w różnych płaszczyznach i skręcanie niż w przypadku 10*3) i jeżeli poszycie ma byc widoczne pod laminatem ( to chcę uzyskać w "El Draco") to warto przynajmniej w częsci nawodnej zacząc od linii burty. O ile przy burcie gięcie 10*3 nie powinno stanowić problemu, to już przy oble może być kłopot, skręcenie może mocno przeszkadzać. Mam dopiero kilka kadłubów krytych klepkami ale warto np na planach odznaczyć sobie kreski na wręgach (śródokręcie, przy dziobie i na rufie) np co 30 mm i popatrzeć jak będą przebiegać klepki poszycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PIĘKNIE , PIĘKNIE !

Kibicuję !

Tymczasem Andrzej Łuszpiński kończy nową maszynę parową do swojej łodzi, bardziej dostosowaną do wydajności kotła !

Więcej tu :

 

http://pfmrc.eu/index.php?/topic/46400-p%C5%82ywanie-bydgoszcz-i-okolice/page-69&do=findComment&comment=635555

post-3419-0-69501000-1472059385_thumb.jpg

post-3419-0-87956100-1472059409_thumb.jpg

post-3419-0-69501000-1472059385_thumb.jpg

post-3419-0-87956100-1472059409_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie się wszystkim buduje. U mnie też postępy.

 

post-6448-0-05276600-1472200844_thumb.jpg

 

Mam pytanko jak robiliście zatyczki do bojlera to zaginaliście je na kopytach wykonanych z drewna. I czy średnica  tych krążków z drewna była pomniejszona o grubość blachy (właściwie to dwie grubości), czy dawaliście trochę mniejszą średnice. tzn jeżeli rura ma wewnątrz D=127 a grubość blachy x=1 to czy to wychodzi na to że te krążki powinny mieć D=125. Czy może trochę mniej dawaliście średnicy na krążkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ładnie ładnie...

Dekle do boilera robiliśmy(zaginaliśmy) na krążkach z panela podłogowego. Fajnie sie na tokarce obrabia ten materiał. i jest dośc mocny. Były ze 3 krążki złożone do kupy razem. Średnica krążków pomniejszona o dwie grubości blachy. Po wyprofilowaniu ewentualne przeszlifowanie do wymiaru otworu na szlifierce taśmowej. Lepiej żeby było ciaśniej niż za lużno. Przy gięciu dekli musisz je podgrzewać do czerwoności i chłodzić w wodzie, i tak pare razy podczas całego procesu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. Żeby zmiękczyć miedź. Ostatnio tłumaczyli mi w  pracy jak tp sie fachowo nazywa. Ale zapomniałem.  Ja się zastanawiam nad wyobleniem blachy na tokarce. Ale nie wiem jeszcze czy pójdę tą drogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuszczanie stosuje się po hartowaniu żeby usunąć naprężenia występujące w materiale po procesie hartowania. Odpuszczanie polega na nagrzaniu do odpowiedniej temp. materiału i powolne schłodzenie go. A w przypadku gdy nqstepuje najpierw obróbka plastyczna materiału na zimno czyli klepanie młoteczkiem denek. I żeby usunąć skutki zgniotu i przywrócić materiał do pierwotnych właściwości stosuje sie wyżarzanie rekrystalizujące. Właściwie odpuszczanie też należy do wyżarzania. Wyżarzanie odpuszczające. Oczywiście dla każdego wyżarzania stosuje sie inne temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No wybrałem na łączenie miejsce gdzie jest dość prosta linia kadłuba żeby nie było zniekształceń w miejscu łączenia. Całość będzie pokryta mata szklaną, a następnie wykończenie topkotem. W środku malowanie jakimś jasnym kolorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorzu, zrobisz jak będziesz chciał, ja bym jednak proponował pokryć kadłub np. tkaninami np. AEROGLASS o gramaturze (g/m2) 80 + 25 lub 2* 80+ 25.

na żywicę epoksydową np. E-53 lub każda inną przeznaczoną do laminowania (nie do klejenia). Póżniej lekkie szpachlowanie i można malować.

Dlaczego szkło i epoksyd. Drewno, jak się domyślam,  sosna, nie lubi się specjalnie z poliestrami, drewno z epoksydami to jest to. Szkło w tkaninie pozwala na uzyskanie lżejszego laminatu i co najważniejsze tkanina w tej konfiguracji jako wykończenie (25) praktycznie daje gładką powierzchnię. Tego przy macie nie uzyskasz, będzie wymagała dużo więcej szpachlowania. Topkot służy do zabezpieczenia powierzchni laminatu poliestrowego przed wpływem czynników atmosferycznych, ale zwróć uwagę że nie stosuje się go na zewnątrz. Wnętrza bakist, czasem pod kojami itd. Topkot trochę zmniejsza emisję styrenu i przykleja wystające włókna maty.

Rozwiązanie jest trochę droższe, ale warto.

Polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.