Skocz do zawartości

Łódź z napędem parowym


Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za wyrazy wsparcia

Dzisiaj kupiłem farby do mojej parówki - zielona i biała. W takiej tonacji plus kilka kolorów drewna będzie mam nadzieję bardziej rozrywkowo.Robię experyment z olejem do drewna zamiast lakieru na pokrycie wnętrza modelu. W próbach olej nasiąka około 4 mm w głąb .A zabezpieczenie przed wodą to 100 %. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam trochę planów łodzi pod parę - poszukam to wstawię na stronę  - może się coś nada ! :)

Zobaczcie też tu - na pewno jest łódź parowa !

 

http://www.john-tom.com/html/ElmersEngines.html

 

http://www.john-tom.com/RcShip/RCship.html

 

A pinasa z PDF- a idealnie pod Waszą nową siłownię !! B)

SteamBoatPinasse.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wygląda przepięknie w tych planach. Myśle że by się nadała :D.

Tylko jak przeskalować plany do takich rozmiarów żeby się zmieściła siłownia przymocowana do blachy 30x70cm? Masz jakieś sprawdzone metody? Przyznam się że z planów to tylko Bałtyka zbudowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zazwyczaj drukuję na formacie A3 aby uzyskać realne odniesienie do wymiarów ( różnie to bywa w zależności od typu pliku i ustawień drukarki, czasem trzeba pokombinować bo na ekranie wygląda inaczej ! :rolleyes: ) , przeliczam konieczne powiększenie biorąc pod uwagę realny wydruk i znajduję krotność potrzebnego powiększenia. Potem albo powiększam w punkcie kopiowania dokumentacji ( na pewno jest kilka w pobliżu was ) bezpośrednio z A3 lub jeżeli powiększenie jest duże( ziarno ...) robię wydruk z PDFa wskazując długość wymiaru bazowego - np założonej szerokości lub długości kadłuba - reszta jest wynikowa.

Dotychczas się sprawdza !! :)     

Fakt , że do Waszej nowej siłowni "Łódeczka" będzie dosyć pokaźna .... :D

Ale nie przejmujcie się - w tych punktach kopiowania robią wydruki z rolki !!! :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosuję trochę inną metodę. Z pdf-a robię .tif i ten obrazek traktuję jako podkład w programie kreślarskim np. MegaCad. Obrysowuję linie które mnie interesują i mam wektorowy rysunek który mogę dowolnie skalować. Nie mam zaufania do automatycznych programów które służą do wektoryzacji.  Jeżli chcesz mogę zrobić w wolnych chwilach linie teoretyczne jednostki na podstawie tego planu.

Jak to działa można zobaczyć na przykładzie PWS-a 11. Podkład i ręcznie wektoryzowany szkic. Tu zmniejszony 1:10, ramka z jednym z przekrójów kadłuba jest do wydruku 1:1 (to wszystko dla skali 1:6)

MegaCAD-pws_11_6x_01.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wstępnym zapoznaniu sie z planami szacuje że długość łodzi będzie wynosić 1630mm.

Tu kilka zdjęć porównywających siłownie w obydwu łodziach:

 

attachicon.gifDSCF5737.JPG

attachicon.gifDSCF5740.JPG

attachicon.gifDSCF5741.JPG

attachicon.gifDSCF5742.JPG

attachicon.gifDSCF5743.JPG

attachicon.gifDSCF5744.JPG

attachicon.gifDSCF5745.JPG

 

attachicon.gifDSCF5728.JPG

attachicon.gifDSCF5731.JPG

patrzę na wynik Waszej pracy z ogromną przyjemnością, gratuluję!

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fascynujące z tymi łodziami - zupełnie nie moja dziedzina ale aż przyjemnie popatrzeć :) Ale jak to jest z przegrzewaczem pary? Daje on w ogóle wymierny efekt w takiej postaci? Jaka jest temperatura pary przegrzanej i czy rzeczywiście przy zastosowaniu przegrzewacza moc rośnie a zużycie paliwa spada? Parowozy, o ile kojarzę, miały przegrzewacz w postaci rurek w płomienicach a nie w dymnicy, bo tam trafia para wylotowa z cylindrów w celu zwiększenia ciągu w piecu i to by ochładzało parę przegrzewaną. A jak tu jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie nie uda się uzyskać pary mocno przegrzanej w modelu...nie ta skala. Nam chodziło o zlikwidowanie nadmiaru wody która często wytwarza się przy ochładzaniu się pary po wyjściu z kotła, a ten efekt został uzyskany... Jakby nie było to jest tam zwinięte około 2 metry rurki, i bardzo gorąco.

No gratulacje dla Andrzeja, ładnie wyszło. Model odpowiada wymiarami naszemu parowcowi. Jak się uda to w sobote zostanie opływany, i wrzucę kilka fotek, może jakieś nagranie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.