Jump to content

OS 46AX - 25 godzin i tuleja do wymiany?


japim

Recommended Posts

Znalazłem takie oto ogłoszenie na allegro.

http://www.allegro.pl/show_item.php?item=284114516

 

Co mnie zdziwiło to fakt, że silnik po przepaleniu 15 Litrów (dajmy na to optymistycznie 150ml na 15 minutowy lot, co daje optymistycznie 25 godzin pracy) już domaga się wymiany tłoka i tulei? OS Max? To albo silnik był kiepsko dotarty, albo paliwa było więcej niż 15 litrów...

Kiedyś czytałem, że silniki mają resus na poziomie setki godzin... Ludzie latają OS Maxami, Thunder Tigrami po kilkadziesiąt galonów ( 3.785 litra) bez remontu i straty parametrów, a tutaj?

Link to comment
Share on other sites

Japim no dość chyba optymistycznie założyłeś 150ml na 15min. Nawet zakładając dwa razy więcej - 30l wypalonego paliwa nie jest to dobry wynik. Najwyraźniej silnik musiał być kiepsko eksploatowany. Nawet OS przecież wymaga zdrowej eksploatacji jak każdy inny silnik.

Link to comment
Share on other sites

Jesli padl po takim czasie, to pewnie nikiel sie z cylindra zrolowal. Znane sa przypadki luszczenia niklu z powierzchni cylindra, to nic nowego w przypadku silnikow OS (i tylko OS). Mialem w rekach dwa takie silniki.

Dla zainteresowanych:

http://www.rcuniverse.com/forum/m_5188331/mpage_1/key_peeling/tm.htm

http://www.rcuniverse.com/forum/m_4789257/mpage_1/key_peeling/tm.htm

http://www.rcuniverse.com/forum/m_6665634/mpage_1/key_peeling/tm.htm

Link to comment
Share on other sites

Miałem dwukrotnie taki sam problem z os maxem 15 la po przepaleniu 10l paliwa. Myślałem jednak, że to na skutek mojego nieprawidłowego podejścia do regulacji, tzn. zbyt ubogiej mieszanki powodującej puchnięcie tłoka. Zraziło mnie to do os maxów i zacząłem eksploatować MVVSy z którymi nie miałem żadnych problemów pomimo zaczytanych opini że są to silniki kapryśne i trudne w regulacji. Niedawno kupiłem jednak kolejnego os maxa serii La (jeszcze nie odpalany) i mam nadzieje że problem nie wystąpi.

Link to comment
Share on other sites

Większość modelarzy sądzi że silniki OS max to solidna marka, i ja jestem tego zdania :wink: .., ale trafić można na felerny egzemplarz i nic nie poradzisz chodź byś stawał na głowie!!!

A co do autora tego wątku, to Przemek…. przecież wiesz że moje silniki, a zwłaszcza MVVS-y kręcą na granicy wytrzymałości przez wiele sezonów w moich me-109 :D

 

Z tym OS-em to po prostu pech!!!

Link to comment
Share on other sites

Moje os max-y 91 VR w układach DF (tunelowych) nie pracowały nigdy dłużej jak 20 -30 godzin o ile rezonans był prawidłowo dobrany , a paliwo dobrej jakosci Oczywiscie są to bardziej wysilone silniki niż zwykłe użytkowe nie mniej...

 

Pozdrawiam

Robert

Link to comment
Share on other sites

Kiler. Wiem doskonale. Sam mam 4 MVVSy 3.5. Co prawda kupione w różnym stanie (od katowanego na uwięziówce, do totalnej nówki), ale z braku czasu nie za bardzo mogę doprowadzić wszystkie 4 do stanu pełnej wydajności. A teraz zastanawiam się czy sciągnąć sobie (stosunkowo tanio patrząc na ceny dolara) na nowy sezon właśnie 25FX, do Ki 94 od Marka :P czy może zainwestować w 4cm3 MVVSa, w prawdziwej - nie oszukanej technologii ABC...

Link to comment
Share on other sites

witam! moje zdanie na temat silników do combata, jest takie że wole MVVS-a, ponieważ kręcą mi tyle co potrzeba :devil: , a wydaje mi się że są bardziej odporne na kraksy(nie licząc pasów betonowych w Łasku :D ) no i cenowo chyba są tańsze od OSmax-ów :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Tak się składa, że to ja stałem się szczęsliwym nabywcą tego zajechanego motorka.

Po rozebraniu go na czynniki pierwsze, stwierdziłem wręcz idealny stan wszystkich elementów silnika .Brak szczelności tłok-cylinder jest osobnym zagadnieniem.

Łożyska w idealnym stanie,brak jakichkolwiek luzów na panewkach korbowodu,a gładź

cylindra ABL to bajka. Zero owalu i stożek na długości cylindra 0,06 mm.Jedno popołudnie i dorobiony tłoczek ze starego tłoka od Jelcza był dopasowany.Silnik już pracuje jak nowy i ma idealną kompresję.

Długo zastanawiałem się nad przyczyną kompletnego braku kompresjii .Poprzedni właściciel sprostował ilość wypalonego paliwa na około 50 litrów.

Jednak nawet po wypaleniu takiej ilości paliwa silnik powinien być w idealnym stanie.

Jedyną logiczną przyczyną tak znacznego zużycia wg mnie było zassanie kurzu lub drobinek piasku które podziałały na miękki tłok jak papier ścierny.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.