Skocz do zawartości

Szybowiec 1,5m - moja pierwsza samoróbka [DLG]


motyl

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś wyażurowałem i przedłużyłem sklejke-półke pod serwa :D wkleiłem bowdeny i w końcówce kadłuba , która wchodzi w talibooma wystrugałem i wcisnołem kołek balsoby jako wzmocnienie. Może to zbędny element, alle jakoś wydawało mi się to liche zakończenie.

 

DSC00321.jpg

 

Płat "skończony" nie zamiaruje nic więcej z nim robic bo już i tak jest jedna wielka porażką :D

 

DSC00322.jpg

 

Waga tego co na foto, 273g :D

 

Małe pytanki druty jakiej średnicy wcisnąć ?? 1mm 0,8mm czy moze 0,6?? Jedynk achodiz ciężkawo przez garb przy wyjściu bowdena z kadłuba. 0,8 jest OK. 0,6mm nie mam i nie sprawdzałem :D ale jeśli gra warta świeczki moge zamówić takowe :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 149
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Jak wyjdzie koło 350g to całkiem nieźle nawet wyjdzie.

 

Moj ma 330g i 1,2m i śmiga nieźle (z aku 4xaaa 850mah) - jednak do rasowego dlg mu brakuje. Za to cieszy bardzo na zboczu taki modelik :lol:

 

Co do drutów to mam 0,8mm i są ok ale o,6 to raczej za cieńkie będą. Spokojnie można zapakować 0,8 czy 1mm i bedzie ok napewno.

 

Fajna ta nakleja z nstika :wink: też bym taką chciał 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyzja podjęta druciki 0,8mm na ogon.

 

Dziś dotarła wreszcie paczka z taliboomem, tzn tali-wędką, no z belką ogonową :D

DSC00323.jpg

Beleczka ładnie wklejona żywica schnie, a ja mam kolejny problem :(

 

Jeden z kolegów policzył mi proporcje stateczników, przedstawiają sie one jak na rysunku.

ATT00057.jpg

Mam tylko problem jak dużo odciąć powierzchnie sterowe, i jak połączyć połówki steru wysokości ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie robił SK wystającego od dołu bo lubi sie obłamać...

 

Obetnij 1.5-2cm na stery

 

Łaczenie chyba zawiaski z flopa a ogółem to aby nie dzielić SW to stosuje sie klocek balsy długości SW bez lotki, który robi odrazu za podkładke do ustalania kątu zaklinowania

 

http://www.charlesriverrc.org/articles/kahudlg/tailgroup_assembled.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie robił SK wystającego od dołu bo lubi sie obłamać...

 

Obetnij 1.5-2cm na stery

 

Łaczenie chyba zawiaski z flopa a ogółem to aby nie dzielić SW to stosuje sie klocek balsy długości SW bez lotki, który robi odrazu za podkładke do ustalania kątu zaklinowania

 

http://www.charlesriverrc.org/articles/kahudlg/tailgroup_assembled.jpg

 

jakby nie było to założeniem tego modelu są starty dlg więc statecznik kierunku od dołu powinien się tam znaleźć. Steru proponowałbym nawet ciut większe do 3cm.

 

Usterzenie możesz zrobić tak jak w super gee tzn statecznik poziomy przed pionowym.

 

Motyl a z jakiego materiału planujesz wykonać stateczniki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam ster też bym dał więszy - 2,5 -3 cm. Proponuje podpatrzeć stery Hybrida 1,5m z Arthobby (to model stworzony do dlg i tak też obliczany).

 

Stateczniki osobiście robie z balsy 2mm ,2,5mm czy nawet 3mm. W swoim mam 2,5mm na pionowy i jest on zalaminowany w całości 2x25g/m2 i cholernie mocny :lol: Pozioma mam laminowanego tylko na natarciu i jest ok. Najczęsciej trzaska pionowy bo wystaje od dołu i przy lądowaniu cyrklem też trzaska szybko.

 

Pękające ogony to bolączka dlg i jak zrobisz to słabo sam się o tym przekonasz , dlatego zobiłem swoje na fest. Niestety nie są one mistrzowsko lekkie.

 

Może dobrym rozwiązaniem jest laminowanie styroduru?

 

Stery zawieszam podobnie jak lotki na dyskietke - 4 małe zawiasy o długości 1cm. Sprawdza się to naprawdę dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście bym proponował styrodur plus szkło 25g/m2 jedna warstwa na poziomy plus druga w częsci środkowej a na pionowy jedna warstwa na całość plus druga mniej więcej na 2/3 powierzchni licząc od dołu bo wystarczy wzmocnić dolną część.

Zawias zrobić poprzez nacięcie z jednej strony tkaniny tak jak to jest zrobione w modelach dreli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stateczniki z balsy 3mm. Pionowy zalaminowany będzie tkanina 50g. tak około 2-3cm powyżej rurki. Statecznik poziomy wyażurowany zostanie i oklejony folią.

 

dziś podłubałem mało, bo zmęczony po pracy wróciłem i dopiero teraz mi chęci przyszły. Zamontowałem serwa w płacie, teraz tylk ozrobić dźwignie i popychacze i płat gotowy. Na dzien dzisiejszy płat waży 274g :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to dobry pomysł robić go z balsy 3mm i laminować 50g/m2. To będzie pionowy który będzie najdalej od s.c.

 

Jeśli go tak wykonasz mogę dać głowę że nie wyważysz go tym aku. co masz tylko zapakujesz z 20g ołowiu czy 4xaaa

 

Sam mam musiałem zapakować 4xaaa, a mój model ma piona mniejszego niż twój i cały jest długi na 82cm. twój podejrzewam ma koło 1m długości a pon większy skoro to 1,5m.

 

Przemyśl to dobrze, myślę że warto posłuchać kolegi z B.białej i laminować styrodur co by ołowiu nie pchać.

 

Możesz zrobić stateczniki jak proponujesz przykleić je na taśmę -prowizorycznie i zobaczyć ile trza dziub doważyć przed przyklejeniem ogona na fest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No szkoda ale masz 300mah, a to koło 2,5godziny latania czyli nie tragedia.Po 2,5g śmigania dlg łapa odpada od rzutów a i na zboczu warto se przerwę zrobić bo oczopląsu można dostać po tym czasie.

 

Wydaje mi się że masz kadłub taki jak ja , a mi weszły 4xaaa (ja mam kadłub colibra z arthobby). Może problem w tym że ja mam 1 serwo w kadłubie, a ty 2szt, i temu sie nie mieści 4xaaa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ertman_176, upadła, bo rozmawiałem z kolega co lata DLG. Jaga wyjdzie taka sama, a czas wykonania wiadomo jaki :) długość rurki 56cm :)

 

qpa, skoro ci weszły to pokaz bo ja w to nie wierze. do tego 2 serwa i odbiornik pod krawędzią natarcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I zastanawiam się nad statecznikami czy robić DLG ( w sumie polatał bym prawie pod blokiem) czy robić V i .........gdzi etym latac ?? Na hol zbytnio się nie nadaje, zbocza pod ręką nie mam :( a najbardziej przypadło mi do gustu usterzenie V :D

 

Mam Vk-ę w Andromedzie - i.... to jedyna wada tego szybowca.

 

Ster kierunku jest bardzo mało skuteczny - praktycznie nie do użytku,

W Bobolinku - DLG mam typowy dla DLG "Krzyżyk" - działa doskonale.

 

Zdecydowanie odradzam statecznik V, Jest tylko ładny i nie uszkadza się o trawę, poza tym zalet mało.

Na płaskim terenie warto mieć możliwość wykonywania płaskich zakrętów - sterem kierunku, wręcz z kontrowaniem lotkami w przeciwnym kierunku - to pozwala lepiej wykorzystać powierzchnię nośną w kominach.

 

Zresztą DLG to fantastyczna zabawa i można przy okazji utrzymać się w kondycji fizycznej :).

 

Ale chyba już podjąłeś słuszną decyzje w wyborze statecznika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.