Skocz do zawartości

Szybowiec 1,5m - moja pierwsza samoróbka [DLG]


motyl

Rekomendowane odpowiedzi

Zresztą DLG to fantastyczna zabawa i można przy okazji utrzymać się w kondycji fizycznej :) .

 

Marcin Dlatego robie sobie DLG, bo jak wiesz w dzisiejszych "chorych"czasach ciężko z czasem i siłami do rekreacji.

 

Zdecydowanie odradzam statecznik V, Jest tylko ładny i nie uszkadza się o trawę, poza tym zalet mało.

Na płaskim terenie warto mieć możliwość wykonywania płaskich zakrętów - sterem kierunku, wręcz z kontrowaniem lotkami w przeciwnym kierunku - to pozwala lepiej wykorzystać powierzchnię nośną w kominach.

Co do tego sie nie zgodze :( Miałem Sierre z Vką i latała dobrze a płaskie zakręty też robiła, tylko jedna zasada model musi mieć prędkość :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 149
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Ja też byłem przeciwnikiem V strów , aż do momentu gdy nabyłem falcona. W tym modelu jest v ster wykonany precyzyjnie bo nie przeze mnie :lol: Model mimo malutkiego wzniosu zakręca na samym ogonie. Gdy mam lotki zmixowane z ogonem to działa to świetnie. W tym akurat modelu widać wszystkie zalety v steru.

 

Jednak jak bym miał robić samemu ogon to nie zdecydowałbym się na V tylko na klasyka.Ogólnie wole stery klasyczne lub dlg.

 

Ja mam bobo-zuni 1,2m bez kierunku i powiem że nauczyłem się robić płaskie zakręty. Sukces tkwi w małych wychyleniach lotek -50% (ograniczam to w nadajniku) oraz używaniem funkcji log czy expo (nie pamiętam dokładnie w tej chwili) - czyli duży ruch drągiem , a małe wychylenia lotek. Pozwala to precyzyjnie i płasko krążyć w termice czy przy małym wietrze.

 

Zrezygnowałem z kierunku na rzecz masy , choć wszyscy twierdzą ze kierunek ułatwia płaskie krążenie. Chyba istotnie tak jest jednak można i poradzić se bez niego.

 

Do latania na zboczu czy świrowania beczek :rotfl: , przełączam przełącznik i wtedy wychylenia lotek mam na 100% , a mały ruch drążka powoduje maxymalne wychylania lotek.

 

Sprawdza to się w praktyce bardzo dobrze i różnica w lataniu jest ogromna w porównaniu gdy miałem lotki na y kablu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc szybowczyk dostał wstępnie stateczniki, Wykonane z twardej balsy 2mm. Pionowy zalaminowany kawałek powyżej talibooma. Poziomy przykręcany śrubą M4 lekko wyażurowany, Będzie oklejony folią.

 

Model wsadzony na wagę i szok !! 387g, A gdzie jeszcze osłonki serwa w płacie, gdzi edruty od bowdena :/

 

Trudna wziołem się za wyważenie i jeszce większy SZOK !! 70g ołowiu w dziobie.

 

W sumie waga pokazała 457g :(

 

Obciążenie płata wyszło 25,85g/dm?

 

DSC00326.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No no żeś Motyl zaszalał z wagą :D

 

A tak na serio modelki fajny ale raczej na zbocze :P

 

Ale rzucać też nim się będzie dało ale ile to już zależy jak mocne masz palce, rękę i kołek :wink:

 

Ps: I taka mała rada zrób małą rozgrzewkę przed rzutem bo rzut dlg wbrew pozorom może się źle skończyć dla ciała :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba było laminować styrodur :lol:

 

Nie powinien się jednak taki pion upirniczyć. Mam z balsy 2,5mm zalaminowany 2x25g/dm2 na 3/4 powierzchni w szybowcu 600g.

 

Przezył już niejeden cyrkiel i twarde lądowanie gdzie pekła śluba polamidowa m5 ale nie ogon :wink:

 

Edit: przyjrzałem się bliżej i Tobie się jednak upirniczy bo przymocowany do rurki na długości koło 1,5cm. Mój pion się trzyma na rurce na 4cm. Napewno jak pęknie to w miejscu gdzie przymocowany do rurki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No no żeś Motyl zaszalał z wagą :D

 

Jak się bawić to się bawić :D

 

I taka mała rada zrób małą rozgrzewkę przed rzutem bo rzut dlg wbrew pozorom może się źle skończyć dla ciała :?

 

Ja te rzuty traktuje jako rozgrzewke do zadbania o kondycje :D ,bo ostatnio jakoś mało ruchy mam i coraz bardziej to odczuwam na samopoczuciu :D

 

 

A tu mały UPDATE dzisiejszych prac :D

 

DSC00327.jpg

 

DSC00328.jpg

 

DSC00329.jpg

 

Statecznik pionowy w rurke wchodzi 2,5cm :D

 

Co do wagi może uda mi się go odchudzić o 20g ale to dopiero po oblocie. Programem wyliczyłem SC w zakresie 77-88mm, ja ustawiałem tak w okolice 35% na 70mm :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje że to 2,5cm wystarczy :wink:

 

Mam pytanko - dlaczego krawędź natarcia statecznika poziomego nie jest zaokrąglona tylko ścięta? Czy to może to zmiejsza opory ? Pierwszy raz coś takiego widzę i stąd moje pytanie i ciekawość.

 

Wydaje mi się że jest to bardziej podatne na uszkodzenia i wgniecenia podczas lądowań w trawie i po paru lotach krawedź natarcia poziomego bedzie wyglądać jak tępy brzeszczot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No panowie obale dziś wasze tezy :D

 

Statecznik pionowy wklejony tylko na 3 krople gęstego CA zdaje egzamin. Przy lądowaniu działa jako bezpiecznik :D

 

Dziś odbył się oblot. Jesli chodzi czy udany czy nie to trudno powiedziec :(

NIby latał ale jednak coś mu był nie tak :/ Ale o tym później

 

P1010123.jpg

 

P1010124.jpg

 

P1010125.jpg

 

P1010126.jpg

 

P1010127.jpg

 

P1010128.jpg

 

P1010129.jpg

 

P1010130.jpg

 

Model strasznie ciągnoł dziobem w dół, prawie wogóle nie reagował na SW. Odjołem z dzioby jakeiś 25g ołowiu i podniosłem spływ statecznika poziomego, troszke się poprawiło ale niezbyt wiele. Zgłupiałem czy w dobrą strone ide z poprawkami.

 

Aż wreszcie przyszedł moment że przy rzucie chrupło i po zabiegu :(

 

P1010140.jpg

 

P1010141.jpg

 

Ewidentna wina konstrukcyjna, końcówkę kadłuba wypełniłem balsą, ale niestety na niewiele się zdało. Musze odkuć nowy kadłub i pomyśleć nad wzmocnieniem końcówki. Chyba że ma ktoś foremka na inny kadłubek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model strasznie ciągnoł dziobem w dół, prawie wogóle nie reagował na SW. Odjołem z dzioby jakeiś 25g ołowiu i podniosłem spływ statecznika poziomego, troszke się poprawiło ale niezbyt wiele. Zgłupiałem czy w dobrą strone ide z poprawkami.

Moze to wina zbyt duzego obciazenia powierzchni dla tego profilu.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

motyl a jaką masz cięciwę płata przy mocowaniu?

 

Cięciwa 160mm :D

 

Moze to wina zbyt duzego obciazenia powierzchni dla tego profilu.......

 

Javobawiam się czegoś innego :( A mianowicie ERT przy cięciu nie uwzględnił grubości poszycia rdzenia, mało tego ja pokryłem go balsą 2 i 1,5mm więc końcowe odwzorowanie profilu to pewnie jakeiś 35% tylko więc pewnie nie lotny wyszedł płat :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.