Skocz do zawartości

Hitec, Futaba, JR - aparatura do 2m benzyniaka?


Kubutek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

W roku 2007 wyzbyłem się całego sprzętu modelarskiego a w ubiegłym tygodniu nabyłem model CAP 232 firmy Black Horse 2,1m rozpiętości z benzynowym silnikiem o pojemności 50cm3.

Jaką aparaturę wybrać do tego typu modeli?

Generalnie z nowych aparatur to celowałem w Hiteca - myslałem o Aurorze, kolega poleca Eclipsa a tu na forum poczytałem, że Optic to jak najbardzij spełni moje oczekiwania ale nie Sport tylko zwykły 6 kanałowy - mam potwierdzenie, że taki zestaw http://www.nastik.pl/hitec-optic-24ghz-optima-p-4819.html jest dostępny...

Co polecacie i dlaczego? - Może inni producenci?

Ja generalnie jestem zwolennikiem prostoty i trwałości - nie potrzebuję, żednych bajerów, których nie użyję do samolotów i szybowców. Czy 6 kanałowe (Optic) radio wystarczy w przyszłości do obsługi np klap lub chowanego podwozia?

Dzięki i pozdrawiam,

Kubutek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Eclipsa nie polecam bo to już starszy sprzęt. nowocześniejszym od niego jest Optic6, a od Optic'a - Aurora. Optic jest 6 kanałowy, a Aurora 9. Posiadam Optic6 i jestem zadowolony. W Optic'u klapy uruchamiasz suwakiem więc proporcjonalne wychylenia, a podwozie przełącznik; włącz - wyłącz. Posiada bardzo dużo mikserów - nie wiem czy połowe już wykorzystałem. Posiada bardzo dobry odbiornik. W moim dwupłacie Nieuport 11 ok 2m rozp. i silniku 30cm DLE też siedzi wspomniany zestaw Hiteca. Model jeszcze nie latał ale latały inne od spalin 7,5cm poprzez 4suwy 10, 13 i 15cm kończąc na latających skrzydełkach prawie i lekko po nad 200cm rozpiętości. Jako użytkownik polecam ale może warto trochę dołozyć i już o Aurorze pomysleć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eclipse "starszy sprzęt" ale w sensie? - Skoero można kupić nówki nadajniki na 2,4GHz bo takie mnie interesuja...

Apropo Aurory - no i tu właśnie jest moje pytanie - warto niewarto jak sam wspominasz masz Optica i nie wykorzystane funkcje a czy bajery tylu dotykowy wyswietlacz itd to nie jest tylko bajer, który w moim przekonaniu nie jest wart tego by dokładać kasę? - Czym więcje rzeczy tym wiecej potencjalnych rzeczy, które mogą się spindolić;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Optica 6, znajomy miał Aurorę. Nadajniki nie do porównania :)

 

Bez zastanawiania bierz Aurorę. Łatwość miksowania i wstępnej konfiguracji modelu jest rewelacyjna.

 

W Opticu 6 (przynajmniej w moim - wersja 35MHz z modułem) nie da się zmiksować gazu ze sterem wysokości - gaz jest traktowany jak zwykły kanał czyli zakres pracy od -100% - 0% - 100% a nie tak jak powinien chodzić gaz 0% - 100%

 

Następną fajną (może nie przydatną ale jednak) opcją w Aurorze jest zmiana mode z 1 na 2 bez rozbierania aparatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może Spektrum - aczkolwiek nic nie wiem o tych aparaturach;/ http://allegro.pl/ra...3252493083.html

Czekam na odpowiedz o dostępności http://modelarski.co...ma_7_,2025.html było nie było względem Aurory 5stówek taniej a i tak zapewne większości funkcji nie wykorzystam

 

A jeszcze takie ptanko - jak 35MHz ma się do silnika benzynowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wersję 35Mhz. Jak pisaem - prócz "fabrycznych" masz dwa dodatkowe własne miksy bez zastrzeżeń jakich czynności nie dotyczą. mnie się wydaje, że od pewnej wartości gazu w górę ster powinien wychylać się w dół i przeciwnie - od pewnej wartości malejącej gazu - ster do góry. Dodam też , że nigdy nie korzystalem z tej funkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolego,pozwolisz że wtrącę swoje 5gr;).Jak zamierzasz latać modelem benzynowym to skup się na nadajniku 2,4Ghz lub futabie PCM w podwójną lub potrójną przemianą nie pamiętam,ale podobnie binduje się tak jak w przypadku 2,4Ghz i nie masz problemu z zakłóceniami.Nawet nie myśl o 35Mhz bo będziesz narzekał i będziesz miał cały czas problem z zakłóceniami jak nie z strony ukł.zapłonowego to podobnych pasm które będą wchodzić na twoją częstotliwość,a uwierz mi jest ich do groma.Poczekaj i poszukaj dobrze ja kupiłem w 2009r JR X9303 używanego od kolegi i powiem Ci z ręką na sercu że z niezawodności i funkcji jestem bardzo zadowolony bo właśnie tego oczekiwałem od nadajnika.Robię po 400lotów w sezonie i mając wcześniej Sanwę Rd8000 z czego też byłem zadowolony do czasu kiedy w locie ułamał mi się drążek od gazu i musiałem dać sobie radę lądując,sterując model opuszkiem palca.Siadł mi potencjometr od wysokości w 35Mhz jak latałem nie odczuwałem tego dopiero jak przerobiłem nadajnik na 2,4Ghz zaczeły się kolejne problemy,oczywiście latając modelem benzynowym,po zwiększeniu obr.w locie poziomym model raptownie mi zadzierał o ponad 30-45stopni a kiedy zmniejszałem tak jak by ustępowała amplituda która akórat objawiała się na wysokości.Myślałem,gdybałem,może zastosować skretki przewody,filtry miałem na każdym przewodzie,wymianiłem serwa i wraz to samo.Dlatego nauczyło mnie to że nadajnika nie można przerabiać,jak jest fabrycznie tak ma być.Sprzedałem i kupiłem JR i już mam 4lata i nie narzekam.Latając regularnie.

 

Skup się Kolego na 8-12kanałach bo w przyszłości mając jakiś model napewno Ci się przyda.A mając 6-7kanałów jesteś ograniczony.kill switch,klapy na Y,światła,może starter w modelu,uchwyt do holu,chowane podwozie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Futaba PCM a dokładniej PCM1024 to standard dla nadajników Futaby w wersji 35MHz i dla tej opcji dostępne są odbiorniki z pojedynczą lub podwójną przemianą częstotliwości. Nie ma odbiorników z potrójną. I pośrednia to 10.695 Mhz a druga 455kHz. Latałem używając futab FF9CAPS i 10CP właśnie w PCM1024, nie miałem żadnych problemów, sztandarowymi odbiornikami na 35 były swego czasu R149DP i jego odmiana z 10CP R1410DP,oba PCM. Nigdy nie miałem problemu z zakłóceniami w miejscach gdzie odbiornik Hiteca (z zestawu OPTIC 6) szalał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Opticu 6 (przynajmniej w moim - wersja 35MHz z modułem) nie da się zmiksować gazu ze sterem wysokości - gaz jest traktowany jak zwykły kanał czyli zakres pracy od -100% - 0% - 100% a nie tak jak powinien chodzić gaz 0% - 100%

 

Chyba we wszytkich radiach tak jest gaz traktowany. Wyglada na to ze nie masz mozliwosci ustawienia "offsetu" w tym mikserze, zalatwilo by to sprawe - poszukaj w instrukcji.

Jezeli nie bedzie takiej opcji a masz wolny kanal to chyba (tak mi sie teraz wydaje) offset mozesz zrobic sobie drugim miksero kanalem. Tzn przelacznik ktory aktywuje twoj mikser dodatkowo uruchamia wolny kanal ktory jest zmiksowany z wysokoscia (taki mikser na ustawienie nowego neutrum). Wymaga to wolnego kanalu i dwoch miskerow - jezlei nie ma opcji ustawiania offsetu

Nastepny pomysl (nie wiem czy dobry) to kombinacja odpowiednich nastaw w dwoch miskerach - mozna pokombinowac

 

Co do R149DP - to polecam, mam jeszcze taki odbiornik i dziala rewelacyjnie. Dwa razy FS zadzialal i pewnie uratowal model :). Nie trzeba go bindowac etc, uzywa sie normalnie jak zwykly 35MHz,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest dosyć prosta aparatura i dużo się tam poustawiać nie da. Offsetu na 100% brak. A, że to jest przełącznik od 5 kanału to wiem, ale na ten kanał mam wolny i na czas filmu tam ustawiłem włączanie mixera.

 

W swoich latadłach i tak używam tylko D/R, expo, mix lotek/klapolotek. I obawiam się, że jeszcze długo tak zostanie. A jak przyjdzie czas na latanie czymś z większą ilością funkcji to trzeba będzie aparaturę wymienić.

Na razie używam od 3 do 5 kanałów więc to radio dla mnie jest wystarczające.(głównie esy, małe pianko akrobaty i jeden motoszybowiec)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zamierzasz latać modelem benzynowym to skup się na nadajniku 2,4Ghz lub futabie PCM w podwójną lub potrójną przemianą nie pamiętam,ale podobnie binduje się tak jak w przypadku 2,4Ghz i nie masz problemu z zakłóceniami.Nawet nie myśl o 35Mhz

Rzeczywiście aparat zapłonowy czy wyłącznik zapłonu może być takim źródłem zakłóceń w przypadku 35MHz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja latam na Eclipse7 2,4GHz. Zalety to przedewszystkim przełącznik faz lotu, siedem kanałów i cztery dowolne mixery (a nie dwa jak Optic6). Różnica w cenie pomiędzy Aurorą a Eclipsem to ~100%

Irek, do klap to chyba w Opticu jest pokrętło a nie suwak ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja latam na Eclipse7 2,4GHz. Zalety to przedewszystkim przełącznik faz lotu, siedem kanałów i cztery dowolne mixery (a nie dwa jak Optic6). Różnica w cenie pomiędzy Aurorą a Eclipsem to ~100%

Irek, do klap to chyba w Opticu jest pokrętło a nie suwak ;)

Ale w Optic6 nie ma ani jednego pokrętła - przynajmniej w moich dwóch :D Za to mam aż dwa suwaki po bokach. Jednym z nich wypuszczam klapy lub klapolotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.