Skocz do zawartości

Grubość profilu a prędkość modelu - budowa motoszybowca 2,4m


Wojciech Wiatr

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 108
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Ładny projekt szybowca, tylko przy takiej odległości statecznika poziomego od krawędzi spływu skrzydła będzie przekładało się na b. dużą czułość modelu w sterowaniu. Ja bym zwiększył odległość płata od statecznika poziomego w kierunku do nosa kadłuba (trochę duża odległośc wydaje mi się krawędzi natarcia płata od nosa kadłuba).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety takim kadłubem dysponuje i niewiele jestem w stanie zrobić :evil: , w obliczeniach nie wygląda to tak źle, przede wszystkim biorę do obliczeń średnie cięciwy , szybowieć będzie miał napęd elektryczny więc nos zostanie skrócony o parę centymetrów :D

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/29d3cccdcc675b15.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba raczej tak bo na Spina niestety mnie nie stać, może kiedyś :roll: , pozostają tylko klapolotki ale nie wiem czy to jest dobre rozwiązanie, no ale jakoś będe musiał sobie poradzić, narazie mam silnik

http://nastik.pl/ray-c353608-p-1574.html

i śmigło http://nastik.pl/folding-prop-p-1740.htm

oraz kołpak http://nastik.pl/turbo-40483-p-1612.html

przy zakładanej masie modelu 1600 g powinno w zupełności wystarczyć :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie musisz zwiększyć powierzchnię lotek, bo te narysowane na planie są za małe i nie spełnią się w roli klapolotek. Powiększ powierzcnie o 20%. Proponuję Ci również inne rozwiązanie. Lotki na całej długości płata. Wtedy takie "lotki" posłużą Ci jako pełne klapy przy lądowaniu i będą skuteczniejsze od pierwszego rozwiązania. Ale musisz sam wybrać, co Ci będzie bardziej pasowało.

Co do silnika, to trochę za słaby, wybrałbym ten mocniejszy: RAY C3542/05 (116 zł w Modele-sklep :rotfl: )

Kołpak wymień na inny - te kołpaki mają kiepską recenzję - rozlatują się. Kup innej firmy np. Top Model (dostępne w Mix model)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostane jednak przy lotkach (klapolotkach), po sugestiach kolegi zwiększyłem ich powierzchnię

08d48fc65c513f4d.jpg

koncówki skrzydeł chciałbym zrobić wymienne (różne warianty) na winglety lub coś podobnego :roll: w tej chwili pow płata wynosi 38 dm2 a statecznika poziomego 5 dm2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy wymiary skrzydła uległy zmianie? Bo mi powierzchnia skrzydła bez końcówek wyszła 42 dm2 ( ((2,1+1,4)*12/2)*2=42 dm2 )

76 dm2 jak na rozpiętość 2,5 metra to strasznie dużo. Taką powierzchnię mają modele z przedziału 3 do 3,5 metra.

 

No coś sie nie zgadza u mnie wychodzi 63,8dm^2 a wymiary trochę większe cięciwa przy kadłubie 240mm na końcu 140 rozpiętość 3000mm przy założeniu ze zrobię statecznik poziomy w granicach 7 do 8dm^2 tak jak mi radzi Rafał to i tak będę miał mniej powierzchni razem wziętej niż Ty samego płata .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie powierzchnia wychodzi 42 dcm 2 a nie jak napisałem 77 dcm 2, poprostu źle zinterpretowałem wzór :oops: jak to dobrze że jest ktoś mądrzejszy na tym forum, bo ja z matmy byłem noga :ass:

No i obciążenie powierzchni wychodzi 31 g/dcm2 przy masie 1500 g, oj czuje ze mój model będzie raczej szybki 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 5 miesięcy temu...

Czas nieco odświeżyć temat gdyż prace nad modelem nieco poszły do przodu, został wykonany statecznik poziomy :jupi:

a4de9f91f5efe3f9.jpg

7bae2e0604762de6.jpg

oraz pionowy :jupi:

db75740b7c9e5427.jpg

no i trzeba pewnie będzie przenieść temat do motoszybowców :roll:

bec587e11ace1589.jpg

zostały wykonane również skrzydła technologią styropian+balsa na profilu RG-15 10%

118f7e89beca74f4.jpg

i w sumie całość wygląda tak w stanie surowym :wink:

3eb419112cb74e34.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.