Skocz do zawartości

Wyważenie samolotu


arti05051971
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie modelarze mam pytanie do szpeców wyważania modelów samolotów - mianowicie chodzi mi o to że - gdy samolot podczas lotu pikuje dziobem do ziemi - to gdzie mam dołożyć balast ? proszę o jasną odpowiedz - nadmieniam że jestem początkującym modelarzem i dopiero wszystko zaczynam powoli ogarniać. Z góry dziękuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Na tył lub zamiast dokładania balastu przesunąć wyposażenie i pakiet na tył (nie dosłownie a przesunąć w kierunku tyłu). Dobrze masz ustawiony SW ? Jak się model zachowuje na połowie i na maksymalnym gazie ? Czy na maksymalnym gazie pompuje, zadziera ostro w górę czy musisz ostro ciągnąć SW żeby w ogóle się wznosił ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pełnym gazie nie sprawdziłem raczej na średnim i słabym . Na pełnym się bałem ze względu na jego niestabilność - wydaje mi się że to kwestia wuważenia - tylko jak z tym balastem dodać na tył cz na przud bo w końcu nie wiem . Adam napisał że na dzów ? A idfx napisła że na ogon ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak piszemy bo obaj nie wiemy o co konkretnie chodzi i bez urazy, ale proponuję sprawdzić pisownię lub chociaż składnię przed naciśnięciem "Napisz". Sprecyzuj o co konkretnie chodzi to z chęcią pomożemy a na razie nie wiadomo czy w ogóle trzeba dokładać jakiś balast czy problem leży w czymś innym, np. kącie zaklinowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory za pisownię - piszę z komórki.

idfx dzięki wielkie za pomoc.

Wyczytałem gdzieś na forum że np. jak samolotu pikuje to balast powimien być dołożony na dzób.

A wydawało mi się że powinien być dodany na ogon samolotu.

Co do silnika a reczej zaklinowania konta silnika jest ok.

Zaóważyłem że podczas lotu czy to na wolnym gazie czy na szybszym samolot pikuje jednakowo.

Model to Seagull Edge 540 ARF

http://www.rc4max.com/edge_540_%2846-55%29,1659,21478.html

A tak wygląda u mnie model samolotu - http://postimg.org/image/a6awk7vm3/full/

Zamontowałem silnik ASP 46A II. pojemność 7.45 cm3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesun wyposażenie na tył. Zaczynając od pakietu. Zmierza 1/3 cieciwy(szerokości) pata, przy kadlubie. W 1/3 długości cieciwy od natarcia jest srodek ciężkości. W tym miejscu podeprzyj samolot palcami i staraj się tak ustawić wyposażeni. Żeby mmodel był w poziomie. Jeżeli nie możesz ustawić sc ruszając wyposażenie, to wtedy dokladaj ołów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie SW. jest OK. Po zanurkowaniu samolot pogłębia lot ku ziemi i muszę dość sporo wychylać SW. .by go poderwać

Jest bardzo nie stabilny podczas lotu po wychyleniu SW. leci ku górz jak wyrównam SW. pokuje ?

Jezeli jest tak jak piszesz tzn ustawienie SW jest ok dla lotu poziomego a jak nurkujesz to jeszcze bardziej model poglebia (sam nie wychodzi z nurkowania przy sterach na neutrum) oraz dodatkowo model jest bardzo nerwowy to nic innego dla mnie jak zbyt tylne wychylenie. Tylne polozenie SC objawia sie miedzy innymi takim zachowaniem.

Moim zdaniem koledzy blednie doradzaja tobie przesuwanie osprzetu na tyl ktore to spowoduje dalsze przesuniecie do tylu SC.

Zanim zaczniesz latac to zmierz aktualne polozenie SC porownaj go z dokumentacja modelu przeczytaj o regulacji modeli - tak zeby miec swiadomosc tego o czym sie pisze. Pamietaj zbyt przednie polozenie SC najogolniej piszac moze grozic tylko brakiem SW (momentu pochylajacego), tylne brakiem statecznosci co jest grozniejsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie SW. jest OK. Po zanurkowaniu samolot pogłębia lot ku ziemi i muszę dość sporo wychylać SW. .by go poderwać

Jest bardzo nie stabilny podczas lotu po wychyleniu SW. leci ku górz jak wyrównam SW. pokuje ?

Jeśli tak jest to powinieneś dodać balastu na dziób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli model jest wg Ciebie zbyt nerwowy, przy jakies ustalonej predkosci potrafi leciec nie wznoszac sie i opadajac a przy nurkowaniu i sterach w neutrum poglebia jeszcze bardziej tzn ze SC jest zbyt tylny i trzeba dolozyc na dziob. Ale to wszytko jest wg tego co sie domyslamy bo nie opisujesz swojego problemu dokladnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak jest to powinieneś dodać balastu na dziób.

Hmm...ja tam nie jestem pewien

A poza tym ten samolot ma silnik? Problem występuje z lotem na silniku czy przy szybowaniu? Może lepiej zacząc od początku i po kolei. No dobra - doczytałem i wiem co to za model ;)

 

a poczytaj tu: http://www.modelarz.one.pl/porady-modelarskie/przedszkole-rc/jak-zaczac-latac-modelami-rc-cz17/ - w sumie dla poczarkujących całkiem zgrabny poradnik

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.