Jump to content

Przenoszenie planow na balse


Marcin

Recommended Posts

Pytanie proste:

 

czy jest jakiś sposób, by, wydrukowane plany na kartce za pomocą drukarki ATRAMENTOWEJ przenieść na balsę? Wiem, że laser przenosi się jakoś acetonem. A co z atramentem?

Link to comment
Share on other sites

Przyłóż kartkę nadrukiem do balsy i przejedź żelazkiem po kartce. Kilka razy. Ja tak robie ale kserowki. Z atramentem nie powinno być problemu. Wychodzi ładnie.

Link to comment
Share on other sites

Myślę że można tez zrobić tak jak sie robi przy przenoszeniu wydruku na płytki drukowane czyli:

 

folia termo transferowa

 

W sklepach coraz częściej spotyka sie folię termo transferową. Metoda polega na wydrukowaniu projektu na foli i przeniesienia tego na laminat. Drukować należy na drukarce laserowej. Można wydrukować na innej drukarce i odbic to na ksero! Projekt należy wydrukować w "lustrzanym odbiciu", ponieważ podczas przenoszenia wszystko się odwraca. Każdy kawałek foli można przepuścić tylko raz przez drukarkę. Nie wiem czemu, ale za drugim razem toner juz tak dobrze nie pokrywa foli. Ja ze względów oszczędnościowych przycinam folie. Szerokość zostaje taka jak w A4, a dlugość zależnie od płytki. Pozwala to zaoszczędzić folię - z jednego arkuszu można wtedy wykonać kuilka płytek.

Tak przygotowany projekt teraz przenosimy na laminat. Folię kladziemy na laminacie tak, aby toner był po stronie miedzi (stroną matową w kierunku miedzi), przykrywamy to papierem do pieczenia i przeprasowujemy żelazkiem. Tu nie należy się śpieszyć. Nalezy odprasować dokładnie. Szczególną uwagą należy zwrócić na brzegi płytki - tam najczęściej powstają "dziury". Teraz czekamy aż to wystygnie. Laminat można wlożyc jeszcze na kilka minut do lodówki. Teraz powoli ściągamy folię. Jak dobrze odbiliśmy, to cały wydruk powinien pozostać na laminacie, a folia powinna być całkowicie przezroczysta. Producent radzi po nagrzaniu docisnąć wszystko gumowym wałkiem. Ja odradzam. Folię się rozciąga, a wydruk rozmazuje. Po kilku próbach każdy dojdzie do wprawy.

Teraz możemy przystąpić do trawienia. Wykonane ta metodą płytki nie ustępują jakością fabrycznym płytkom.

Link to comment
Share on other sites

Drukować należy na drukarce laserowej.

Jak to ma sie do tego?

czy jest jakiś sposób, by, wydrukowane plany na kartce za pomocą drukarki ATRAMENTOWEJ przenieść na balsę?
Link to comment
Share on other sites

Ja robie bardzo prostym sposobem,tak samo jak 40 lat temu,bezpośrednio z planów.

Kładę balsę lub sklejkę,na to kalkę techniczną i na górę plany,przypinam szpilkami i rysuje po planach,wypisanym długopisem,do pomocy używam linijki i krzywki.

Link to comment
Share on other sites

Nie trzeba ale jesli mamy cala formatke i przenosimy komplet elementow to sa one zazwyczaj gesto upakowane i opisane. Jesli nie zrobisz lustra to potem stracisz mnostwo czasu odczytujac i dochodzac ktora czesc jest ktora :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Guest slawekmod

Ja od kilku lat używam drukarek HP do przenoszenia rysunków elementów na balsę.Przezroczystą folię do bindowania sklejam w jeden arkusz 2x A4 (krótszymi bokami).W HP można ustawić max obszar wydruku na 355mm.Po wydrukowaniu na foli (najlepiej w trybie reprezentacyjnym) dociskam folię do balsy i załatwione.Drukarki kupowałem od kumpli za 15 zł :D .Jak się zepsuła to rzut do śmietnika i brałem następną.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.