Skocz do zawartości

Zbyt mało utwardzacza w żywicy.


KiG

Rekomendowane odpowiedzi

Laminując połączenie połówek skrzydeł swojego elfa pomyliłem się i do żywicy epidian 53 dałem 3x mniej utwardzacza niż powinienem (miało być 10:1 wyszło 10:0,3), minęło kilka dni a żywica jest lepka. Jak Wasze doświadczenia, jest szansa, że po dłuższym czasie jednak zwiąże? Czy też lepiej od razu nałożyć jeszcze jedną warstwę tym razem cienkiej tkaniny z większą ilością utwardzacza?

 

--

KiG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

zywice epoksydowa rozpuszcza jedynie kwas mrowkowy :( jak dales za malo utwardzacza to nadmiarowa część żywicy działa jakos rozpuszczalni, podobnie jak da sie za dużo utwardzacza. Trzeba to jakos zerwac bo wytrzymałości to nie bedzie mialo. mozna sprobowac oplalarka, ale zywica strasznie smrodzi i nie jest to zdrowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Motyl, to nie takie proste. Ta żywica ma utwardzacz i częściowo zżelowała. Poza tym, do usywania czystej żywicy (bez utwardzacza) znacznie lepiej nadaje się po prostu denaturat.

W tej sytuacji pozostaje jedynie mechaniczne usuwanie, czyli gruby papier ścierny i do roboty. Papier będzie się tym klajstrem zapychał, toteż wyjdzie go znacznie więcej. Lepszego spodobu nie znam, chyba że wspomniany wcześniej kwas mrówkowy pomoże. Niestety, osobiście tego nigdy i nie stosowałem, a i mało kto ma takie specyfiki pod ręką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usuń to co masz i zrób od początku.

 

Nie mam tkaniny szklanej o takiej gramaturze jak była w zestawie. Mam tylko 33. Dwie warstwy gramatury 33 wystarczą zamiast jednej grubszej, czy jednak wytrzymałościowo będzie to gorsze rozwiązanie? Jeśli lepiej jedną a właściwą to jaka jest odpowiednia do łączenia połówek skrzydeł - rozpiętość szkrzydła 1,5m

 

Z tego co piszecie wynika, że nie ma szans, aby proces utwardzania zakończył się pomyślnie. Nauczka na przyszłość, szybko zrobiona robota to źle zrobiona robota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż Motyl , nie każdy jest ekspertem w każdej dziedzinie jak Ty.

 

Dobrze wiedzieć jak sobie z problemami radzą inni.

Ciekawe po co Ty czytasz forum, skoro wszystko wiesz ???

 

Miałem podobny problem i załatwiłem go papierem ściernym (+ wcześniejsze zdarcie ile się dało w sposób typowo mechaniczny)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znacznie lepiej nadaje się po prostu denaturat.

 

tego nie testowałem,ale przy najbliższym laminowaniu sprawdze :D

 

To co zżelowało to nie problem przetrzeć papierem.

 

Ciekawe po co Ty czytasz forum, skoro wszystko wiesz ???

 

Kontroluje sytuacje rozwoju mojego dziecka ot tak, co by wiedizecco z nim robicie i w razie czego poczynic odpowiednie kroki. A myślałeś że sie ucze modelrastwa ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

am tylko 33. Dwie warstwy gramatury 33 wystarczą zamiast jednej grubszej, czy jednak wytrzymałościowo będzie to gorsze rozwiązanie? Jeśli lepiej jedną a właściwą to jaka jest odpowiednia do łączenia połówek skrzydeł - rozpiętość szkrzydła 1,5m

 

Dwie lub 3 warstwy 33 starczą na połączenie. Oczywiście warstwy powinny być stopniowane tzn pierwsza np 1,5 cm druga z 2 a trzecia np 2,5 (pozwoli to uniknąć schodka)

Ps: 1,5 cm; 2cm; 2,5cm to mam na myśli że to jest zakładka na jedną stronę czyli szerokości powinny być odpowiednio 3cm, 4cm i 5cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
troche nie w ta strone to zmierza, kompozyty zaczynaja sie od trzech warstw wiec zawsze bedzie lepiej polozyc trzy warstwy 33g/m^2 niz jednej 100 g/m^2. jedna warstwa zbrojenia przesycoma zywica to jest plaster a nie kompozyt.

pozdro

ciekawe gdzieś to wyczytał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na MEiL PW

pozdro

 

heh, chyba cos pokreciles. takich glupot na pewno Ci na melu nie powiedzieli, chyba ze kiepski student z Ciebie :) tak sie sklada ze w tym semestrze chodzilem na melu na materialy lotnicze u dr Rodzewicza, a chyba nie ma w polsce kogos kto wie o kompozytach wiecej od niego :)

 

jedna warstwa zbrojenia przesycoma zywica to jest plaster a nie kompozyt - brednie jakies

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.