Skocz do zawartości

Frezarka CNC


lukasto

Rekomendowane odpowiedzi

M33 załacza słimak podajnik wióra:M11 unclamp odblokowuje palete pozostałych nie znam a kurat tych kodów nie uzyjesz w cnc amatorskim nie ma tam palet

W Twojej maszynie,u mnie te kody znaczą zupełnie co innego i dlatego pytałem o różnice i prosiłem o przykład

M230 otwarcie dodatkowego zacisku materiału,M11 wypychacz detalu,M32 wyjazd przeciwwrzzeciona do oddania materiału,M33 powrót przeciwwrzeciona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracuje na fanucu powiem tak kody sie minimalnie roznia nawet w tych samych wersjach fanca dlaczego nie wiem.Ale w jednej maszynie do oddania narzędzia na MDI pisze:T00M66 eob insert,a w innej T0M6 eob insert oba fanuc 32

Dlatego pytałem o różnice :) i prosiłem o przykład żeby naocznie to zobaczyć,wiadomo,że konfiguracja maszyny wpłynie na same kody pomocnicze.Chciałem zobaczyć jak to wygląda i zobaczyłem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Twojej maszynie,u mnie te kody znaczą zupełnie co innego i dlatego pytałem o różnice i prosiłem o przykład

M230 otwarcie dodatkowego zacisku materiału,M11 wypychacz detalu,M32 wyjazd przeciwwrzzeciona do oddania materiału,M33 powrót przeciwwrzeciona

Tokarka ma inne komendy których frezarka nie ma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To był frez 3mm bez promienia i cam sobie poofsetował już na gotowo. Chodzi ci o G43 i G44?

U mnie za kompensacjię narzędzi odpowiadają kody G41, G42 i g40 (odwołanie)

 

Tokarka ma inne komendy których frezarka nie ma

To też pytam.Poza tym to nie do końca tokarki ,raczej centrum tokarsko -frezarskie z 9-cioma osiami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie

U mnie na morii seiki chodza kody G41;G42 ale tam nie ma czystego fanuca jest jakis program morii z nakładką mapps.natomiast fanuc czysty czyta tylko G43i44

Tam gdzie ja robię są Fanuki (nie wiem co masz na myśli mówiąc"czyste"),i Sinumeriki i Cincomy(Mitshubishi)

 

O chodziło mi o G41 i G42, nie używam tego. Generuje kody na gotowo pod konkretny frez ale ja w sumie rozkroje z blach robię tylko.

Ok,dziękuję za przykładowy programik :).Czyli używasz postprocesora?JAkiego?

 

.natomiast fanuc czysty czyta tylko G43i44

Naprawdę??

http://www.editcnc.com/GandMcodes.html

Chyba jednak to nakladka coś miesza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz jaką ma wydajność prądową na te 24V? A co do śrub to nie problem końcówki przetoczyć. 150mm/ min to niewiele i rodzi spore ograniczenia bo ciężko będzie dobrać sensowne obroty dla freza. No nic rób i pokaż jakieś zdjęcia.

Wiem, że nie wiele i trochę mnie to martwi. Nie rozumiem tylko dlaczego piszesz, że będzie ciężko dobrać obroty freza. Przy małej prędkości posuwu, frez na pewno "zdąży usunąć materiał" zatem nie powinno być oporów dla silnika przy posuwie - no chyba, że jest jakiś błąd w moim rozumowaniu :)

 

Lukasto ja się nie znam, ale może to właśnie ten patent ze sprzęgłem w twoim wypadku nie wypalił? Obejma może jest za luźno i obraca się na ośce.

Rozumiem że masz podobny patent jak kolega TKC:

Tak patent jest bardzo podobny, różnica jest tylko taka, że ja niczym dodatkowo nie ściskałem rurki. Wchodziła na tyle ciasno (szczególnie na pręta), że nie było takiej potrzeby. Przez kilka godzin kombinacji przy kalibracji nie miała ani jednego poślizgu. Co więcej, na początku prób jak miałem źle ustawione zero zdarzyło się, że brama trafiła na silny opór (oparła się o koniec ramy) i nawet wtedy rurka się nie pośliznęła tylko "ukręciła" :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla niektórych materiałów to może być trudne. Chodzi o dobranie sensownego posuwu na obrót. Frez ma skrawać materiał a nie go mielić czy ścierać. Przy tak niskiej prędkości posuwu będziesz musiał dla miekkich materiałów zejść mocno z obrotami ( sklejka np) Bo inaczej frez moment z dymem poleci, zatrze się. Mniejsze obroty to drgania na mało sztywnej obrabiarce. Jakim programem sterujesz maszynę? Czy jest to mach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to raz się żyje :)

Kupiłem pręty trapezowe TR10x2, nakrętki trapezowe, sprzęgła bezluzowe (pasujące do pręta i ośki silnika) i nowe (z większą średnica wewnętrzną) łożyska do zamocowania pręta.

Całość z przesyłką nie całe 200 zł (ta frezarka zaczyna mnie kosztować znacznie więcej niż pierwotnie zakładałem, ale mam już za dożo zainwestowane, żeby się wycofać)

Pręty i nakrętki to nie majątek, prawie połowę tej kwoty zeżarły sprzęgła :angry:

 

Jaka prędkość posuwu i prędkość obrotów freza jest zalecana do np sklejki czy balsy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Analogicznie jak mam obecnie (z tąd nowe łozyska z wiekszą średnica wewnętrzną). Rozwiązanie znacznie tańsze niż gotowe bloki łożysk na początek i koniec śruby a równiez się sprawdza.

Generalnie "patent" troche podobny to tego co zrobił kolega TKC, z ta róznicą, ze u niego łozysko jest przyklejone a umnie da się je wypozycjonować w osi śruby. Zastanawiam się tylko czy jeszcze tego pomysłu nie rozbudowac poprzez dołożenie przekładek gumowych które umozliwią poruszanie sie łożyska w pewnym zakresie w trakcie pracy frezarki.

Jak zmienię śrubę to zrobię zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zastosujesz takie podkładki to cała idea padnie. Śruba ma być na sztywno w łożysku skręcona nakrętką a łożysko na sztywno w czymś co je trzyma. Od strony napędu powinny być 2 łożyska żeby skasować luz. Od biedy możesz dać 1 dwurzędowe i też powinno być ok. Sprzęgło nie może już przenosić sił po osiowych od śruby na silnik. Każdy luz w obrębie , łożyskowania śruby i samej nakrętki pociągowej będzie widoczny przy nawrotach frezarki i jest to właśnie ten Backslah czyli luz nawrotny. Będzie on widoczny na detalach od razu. Do tak małej maszynki i lekkich osi możesz te śruby wkleić w łożyska na jakiś loctite. Dobrze że zdecydowałeś się na trapezowe śruby, te zapewniają już wystarczającą dokładność do rozkroju sklejek czy balsy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.