Skocz do zawartości

Wicherek 25L


lukasto
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zapowiada się, że już niedługo zakończą się prace z frezarką CNC zatem najwyższa pora pochwalić się pierwszym modelem wycinanym nową "zabawką" :) .

 

Będzie to wszystkim dobrze znany Wicherek 25P z kilkoma przeróbkami. Stąd też zmiana nazwy na 25L :)

Od ok miesiąca powoli przypominałem sobie ACADa, czytałem rylacje i zapoznawałem się z planami tego modelu.

Jakieś 2 tygodnie temu zabrałem się "na poważnie" do wykreślenia wszystkich elementów tak aby dało się później projekt wysłać na frezarkę :)

 

Na taim etapie model jest obecnie :) :

01-wicherek.jpg

 

kolor czerwony - sklejka 3mm (chodzi m po głowie balsosklejka, ale nie wiem czy będzie wystarczająco mocna)

kolor niebieski - balsa 3mm

kolor żółty - listewki sosnowe 5x3mm (w 2 miejscach jest 10x3mm)

kolor grafitowy - rurka węglowa 8mm i 6mm (w niektórych miejscach drut 1mm)

 

Własne modyfikacje to głównie "detale" ułatwiające montaż i pasowanie wszystkich elementów.

 

Na "tartak" już niedługo zacznę przyjmować zamówienia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • 2 tygodnie później...

No i weszło kilka modyfikacji konstrukcji (będzie tańszy materiał). Żeberka balsowe zamienione na sklejkę basowo-lipową.

 

03-wicherek.jpg

 

Dodana ażurowana półka na całą elektronikę i pakiet.

Widok od góry.

04-wicherek.jpg

 

Nie widać tego na renderze ale półka jest łączona na wpusty w bokach kadłuba

Pod półką będzie regulator.

W e wrędze przedniej widać otwory które będą służyły do chłodzenia regulatora.

Widok od dołu na tą samą półkę.

05-wicherek.jpg

 

W ogonie wyprofilowane łoże pod statecznik poziomy.

Widok na ogon od dołu.

06-wicherek.jpg

 

4 żeberka maja odpowiednio nawiercone otwory dla rurki węglowej tak aby uzyskać kąt skrzydła 2o.

Dodatkowe widoczne otwory to otwory dla Wing-Jiga aby łatwiej było zmontować całe skrzydło (takie same otwory są w stateczniku poziomym)

Widok od dołu na skrzydło.

07-wicherek.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pionowe elementy statecznika pionowego wchodzące do kadłuba zrób z sosny lub z kompozytu sosna/balsa. Pomyśl również o przedłużeniu przedniej listwy SK (też z sosny) do wnętrza kadłuba i zrobieniu tam napędu SK. Tak jest u mnie.

 

12385225294_03f17dd9c8_z.jpgDSCN6524 by TeBeWAW, on Flickr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Zainteresowanie modelem jest tak duże, że brakuje mi czasu na klejenie swojego :).

 

Udało mi się w międzyczasie skończyć robić Wing-Jiga.

Projekt znacznie odmienny od tych które dostępne są na e-bay'u (w polskich sklepach nie widziałem żadnego). Konstrukcja podpatrzona dawno temu na jakimś forum ale nie pamiętam już gdzie.

Jest z nią znacznie więcej zabawy, żeby przygotować cały przyrząd i żebra to składania skrzydła ale zapewnia bardzo dobre zachowanie geometrii skrzydła. Wymaga jednak odpowiedniego przygotowania żeberek (muszą mieć specjalne otwory do "nawleczenia").

 

 

Kalibracja podpór do mojego skrzydła:

Wing-Jig_01_web.jpg

 

Wing-Jig_02_web.jpg

 

Zamontowane żeberka:

Wing-Jig_03_web.jpg

 

Wing-Jig_04_web.jpg

 

Wing-Jig_05_web.jpg

 

Wing-Jig_06_web.jpg

 

Wing-Jig_07_web.jpg

 

Wing-Jig_08_web.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy jeśli chcesz się bawić kilkanaście dni z jednym skrzydłem i do końca nie mieć pewności czy wszystko wyjdzie równo.

A co jeśli żebra nie będą płaskie od spodu, skrzydło będzie zmieniało kąt i dojdzie jeszcze kilka innych "komplikacji"?

Można się bawić na desce jeśli ktoś lubi ale tym przyrządem zrobię to dużo dokładniej i szybciej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki przyrząd budowałem jak miałem mewie skrzydło z Clarc Y w PZL-u, ale dla normalnego płasko-wypukłego profilu  wycinanego dokładną frezarka numeryczną ? -  nie bardzo mnie to przekonuje, takie skrzydło na desce  składa się do klejenia pół godziny.

 

Ale rozumiem że chciałeś pokazać swój przyrząd i sam pomysł, który jest jak najbardziej ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.