Skocz do zawartości

Wicherek 25L


lukasto
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Plany do  Wicherka 25 są ogólnodostępne i darmowe. Kolega tworzy zdrową konkurencje dla Szamotuł (Wicher 25M to on się nazywa od 3 miesięcy, po wprowadzeniu modyfikacji Pioterka, wcześniej 5 lat nazywał się WIcherek 25 i nikt nie piszczał o prawach autorskich) i super. Kasę kasuje za cięcie, za zużywanie się jego maszyny i za czas na to poświęcony, a nie za model. Jaki problem tu jest, bo nie widzę? Ktoś tu kogoś zmusza do zakupu? Macie ludzie wybór, możecie rzeźbić żeberka pilnikiem i papierem. Co tu się na tym forum dzieje, jakieś krucjaty w każdym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli Wicherek z Szamotuł jest "cacy" (nie łamie praw autorskich) ponieważ lansuje go na forum Pioterk a Wicherek "lukasto" jest "be" bo nie przeszedł weryfikacji Pioterka?

Lukasto - nie przejmuj się, działaj dalej!

 

Dobrze że poruszyłeś ten temat. 

 

Faktycznie wspieram model Wicherka 25M bo go sam wykonałem, opisałem,  oblatałem,  zilustrowałem zdjęciami i filmami z lotów. Jeżeli ktoś  próbuje robić takiego Wicherka to go wspomagam. Model b.dobrze lata, jest bezpieczny i dla kogoś kto chce mieć tradycję połączona z współczesnym lataniem to ten model jest idealny. Mój syn początkujący pilot świetnie sobie poradził z tym modelem a i ja lubię nim latać bo jak to się mówi "chodzi za ręką". 

 

Szamotuły do sprawy Wicherka podeszły profesjonalnie - to znaczy ważną sprawą od początku było jak uniknąć naruszenia praw autorskich. Dlatego zestaw z Szamotuł to Wicher 25 a nie Wicherek, z własną dostarczaną dokumentacją i zmienioną konstrukcją uwzględniającą moje praktyczne doświadczenia. W ten model zostało włożonej trochę własnej pracy a nie tylko "zwektoryzowano" plany Pana Wiesława. 

 

Dla ciekawych albo podejrzliwych - ja z tej konstrukcji nie mam nic, poza dwoma  zestawami  grais które otrzymałem do oceny (pierwszy zestaw to był prototyp, drugi poprawiony to ten który opisałem). 

 

To tyle w tej sprawie.

 

Pozdrawiam wszystkich Wicherkowiczów :)

 

post-5634-0-53355000-1402056534_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oho zaraz się zacznie wykłócanie i będzie jak Ju-87 Pana Irka czyli na 5 stron tematu 2 strony są o modelu reszta ....

 

Trafiłeś w sedno.

Założyłem post, żeby pokazać relacje z budowy modelu który na dzień dzisiejszy jest legendą oraz poinformować ewentualnych zainteresowany o możliwości zakupu gotowych części (zgodnych z oryginalnymi planami). Przypominam jeszcze raz, są to części zgodne z oryginalnym planem a moje przeróbki są dokładnie takie same jakie większość/część z was tez by wprowadziła.

Na forum celowo nie podałem ceny bo jest to niezgodne z regulaminem.

 

Dal tych co czepiają się nazwy.

Szamotuły musiały zmienić nazwę bo wprowadzili tak dużo zmian, że z wicherka nie naruszony został chyba tylko profil skrzydeł. Być może ktoś zauważył, że ja również zmieniłem mały detal w nazwie (literka po rozmiarze) i tylko dlatego, że pomimo braku ingerencji w kształt i geometrię wprowadziłem mimo wszystko drobne przeróbki które mam zamiar użyć (inaczej bym ich nie wprowadzał)

 

Niestety, kilka osób zabiera niepotrzebnie głos w temacie który nie jest przedmiotem tego postu.

 

Jak widać jest tu kilka osób które chcą ten post czytać/śledzić bo mogą się tu pojawić informacje które ich mogą zainteresować (np. sami niedługo planują rozpocząć budowę lub porostu uczą się na czyichś błędach lub doświadczeniu).

 

Mam zatem gorącą prośbę: nie przeszkadzajcie im w tym.

 

Jeśli macie "jakieś ale" do mnie to proszę na PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pioterek, z całym szacunkiem, ale spadkobiercy autorskich praw majątkowych bez wiekszego problemu mogliby ubiegać się o zadość uczynienie za wykorzystanie dzieła p. Shiera od obu Was i firmy z  Szamotuł, niezależnie od korzyści lub ich braku jakie uzyskały strony. Czy to z powielania czy z modyfikacji dzieła - czyli modyfikacja i ulepszenie konstrukcji, zmiana nazwy nic tu nie stanowi.

Ale w Wicherku chodziło o popularyzacje miniaturowego lotnictwa i sądzę, że to taki "open source" jest :) Może warto porozumieć się z rodziną autora, żeby żadnych wątpliwości nie było?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pioterek, z całym szacunkiem, ale spadkobiercy autorskich praw majątkowych bez wiekszego problemu mogliby ubiegać się o zadość uczynienie za wykorzystanie dzieła p. Shiera od obu Was i firmy z  Szamotuł, niezależnie od korzyści lub ich braku jakie uzyskały strony. Czy to z powielania czy z modyfikacji dzieła - czyli modyfikacja i ulepszenie konstrukcji, zmiana nazwy nic tu nie stanowi.

Ale w Wicherku chodziło o popularyzacje miniaturowego lotnictwa i sądzę, że to taki "open source" jest :) Może warto porozumieć się z rodziną autora, żeby żadnych wątpliwości nie było?

Jeżeli chodzi o mnie, to ja zbudowałem model dla własnego użytkowania. Sprawa dotyczy osób, które oferują model w celach komercyjnych.

 

Stało się tak, że dwa lata temu otrzymałem pod opiekę rodzinnego 50 letniego Wicherka 25. Model latał na silniku spalinowym i miał sterowane SK i SW. Loty modelu odbywały się rodzinnie podczas wyjazdów za miasto.  Model był mocno zniszczony przez paliwo.

 

http://pfmrc.eu/index.php?/topic/34280-wicherek-troche-historii/

 

Wyremontowałem ten model, wyposażyłem w napęd elektryczny i zrobiłem oblot. Na skutek podmuchu wiatru i braku możliwość skutecznej  kontr-reakcji (brak lotek) model o mało nie uszkodził mi samochodu (dobrze, że mojego a nie kolegów). Dopóki ten model latał sobie po otwartych przestrzeniach za miastem nie było sprawy.

 

Ale jak miałbym latać z kolegami na lotnisku modelarskim wielkości dużego boiska szkolnego z ustawionymi samochodami i często przypadkowymi kibicami, musiałem mieć model, który potrafi wylądować tam gdzie zamierza jego pilot. Jest to już dość duży model więc skutki kolizji .... lepiej nie myśleć. Dlatego czując sentyment do tego modelu postanowiłem zbudować własnego bezpiecznego Wicherka 25M, bardziej współczesnego a mój model historyczny niech sobie stoi spokojnie na zasłużonej emeryturze jako świadectwo rodzinnej historii. 

 

Myślę, że budowanie Wicherka 25 z oryginalnych planów mija się już dzisiaj trochę z celem. W ten model trzeba włożyć sporo pracy i środków finansowych. W rezultacie końcowym otrzyma się Wicherka 25  latającego  jak na dzisiejsze wymagania - miernie.  Ale oczywiście to Koledzy modelarze wybierają.

 

Mój rodzinny 50 letni Wicherek 25 po renowacji:

 

post-5634-0-65518700-1402128591.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jaki dziwny? Może masz plany z tzw. odwrotnym statecznikiem pionowym. czyli z pochylonym do przodu

Ja powiększyłem o 30%. 

A że podczas produkcji udało mi się zahaczyć nogą i złamać mocowanie statecznika pionowego, to zalecam rozważyć modyfikację mocowania. 

 

14373967728_18a80d5ee4_c.jpgDSCN7570 by TeBeWAW, on Flickr

 

Tak docelowo jest mocowany. Górna powierzchnia kadłuba pod statecznikiem wypełniona jest balsą lekką 3mm, wzmocnienia z listew balsowych trójkatnych 15mm.

 

A z boku jest taki:

 

14374134327_ae9bb8c2bb_c.jpgDSCN7571 by TeBeWAW, on Flickr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, pomyślę, ale może zrobię coś bardziej subtelnego :)

Pierwsze plany które wpadły mi w ręce faktycznie miały ten odwrotny statecznik, później znalazłem "normalny" i tak właśnie robię.

Statecznik pionowy dziś dopiero zacząłem kleić.

 

Jutro zrobię zdjęcia i ponownie do pracy siądę dopiero jak sprzeda się jakich Wicherek (pracuję przy swoim tylko podczas pracy frezarki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i w końcu trochę obiecanych zdjęć :)

 

Kadłub:

Serwa zamontowane do dołu (są nisko więc lepszy dostęp do regulacji będzie od spodu)

17-Wicherek_25_L_RC-relacja_web.jpg

 

18-Wicherek_25_L_RC-relacja_web.jpg

 

19-Wicherek_25_L_RC-relacja_web.jpg

 

Mój "patent" na ogon:

Trzeba jeszcze tylko doszlifować listwy.

Kształt jest tak dobrany, żeby leżał dobrze profil dwu-wypukły oraz było miejsce na pracę statecznika poziomego.

20-Wicherek_25_L_RC-relacja_web.jpg

 

21-Wicherek_25_L_RC-relacja_web.jpg

 

W przedniej wrędze otwory do wentylacji regulatora oraz przeprowadzenia kabli od silnika:

22-Wicherek_25_L_RC-relacja_web.jpg

 

I półka w całej okazałości :) :

23-Wicherek_25_L_RC-relacja_web.jpg

 

Skrzydło (składane na Wing-Jigu):

Części poszycia usunięta tymczasowo, bo zapomniałem zamontować pręt stalowy do "ściągnięcia" połówek skrzydła :) )

24-Wicherek_25_L_RC-relacja_web.jpg

 

Wklejona rurka węglowa pod kątem 2 stopni (były odpowiednio przygotowane w projekcie żebra):

25-Wicherek_25_L_RC-relacja_web.jpg

 

26-Wicherek_25_L_RC-relacja_web.jpg

 

Widok od drugiej strony:

27-Wicherek_25_L_RC-relacja_web.jpg

 

Zakończenie płata:

28-Wicherek_25_L_RC-relacja_web.jpg

 

I od spodu:

29-Wicherek_25_L_RC-relacja_web.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.