Skocz do zawartości

Pływanie - Bydgoszcz i okolice


Kross
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kwarantanna się skończyła, czas wracać do normalności. ?

Za namową żony posprzątałem pochylnię ...?

Model wstępnie zagruntowany farbą podkładową  czeka na swoją kolejkę przy nabrzeżu wyposażeniowym ...?

Ostatnie zdjęcie - podobny, śródlądowy bocznokołowiec parowy "Gdańsk" w rejsie na rzece (prawdopodobnie Wisła w okolicach Gdańska) !

 

20210201_182342.jpg

20210201_182407.jpg

20210201_182501.jpg

holownik wiślany.jpg

Edytowane przez kaszalu
  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przyjemnością informuję, że swój pierwszy próbny rejs odbył wyremontowany i przebudowany do wersji pasażerskiej dawny, bocznokołowy holownik wiślany "LUBECKI" .

Ta ponad stuletnia jednostka z ciekawą - również wojenną kartą historii - będzie teraz wozić pasażerów w rejsach po Wiśle w Warszawie, a może i w dłuższych rejsach do Gdańska !!?

Trochę historii jednostki i jej remontu !

 

Artykuł do poczytania :

http://naszeczasopismo.com.pl/?p=1179

?

Muszę się nim przepłynąć !!! ??

 

 

 

A tak w 2012 roku płynął do remontu do Wrocławia, ogołocony z kół łopatkowych i innego wyposażenia ( nie zmieścił by się w śluzach !)

 

Cieszę się, że nie skończył pocięty na złom  w hucie i uratowano taką ciekawą jednostkę !!?

Z tego co czytałem wynika, że spłynie Odrą do Świnoujścia a potem ma zostać przeholowany w asyście holowników morzem do Gdańska ( bo znowu się w śluzach nie mieści, a tamborów już nie można zdemontować) i stamtąd już o własnych siłach popłynie Wisłą do Warszawy !!

lubecki_wodowanie4.jpg

lubecki_wodowanie2.jpg

lubecki_wodowanie1.jpg

Edytowane przez kaszalu
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dzieciństwie, z przyjemnością obserwowałem je na Wiśle i kilkukrotnie miałem okazję "przepłynąć się" np. na Bielany itp. :)

 

Jak na razie, miałem jedynie jako dziecko drewniany, uproszczony model zabawkowy takiego statku z kołami napędzanymi od brzegu sznurkiem nawiniętym na wałek łączący koła łopatkowe a powrót przez ściągnięcie tym samym sznurkiem.

 

Podziwiam Waszą aktywność.

 

Tomek

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.11.2020 o 14:49, kaczma2 napisał:

Śruba raczej 4 łopatowa. Możesz zrobić samemu na wymiar jaki chcesz. Janusz ma przyrząd do wlutowania łopatek do piasty. Masz dużo, dużo szybciej i taniej od zamawianej.

Marcin nic innego tylko do roboty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubecki po przebudowie ma napęd dwoma silnikami spalinowymi i prawdopodobnie każdy z silników niezależnie napędza swoje koło łopatkowe poprzez sprzęgło i przekladnię nawrotną. Pozwala to pracować jedną burtą naprzód o drugą wstecz i obracać się w miejscu ! Dodatkowo ma także stery srumieniowe na dziobie co znacznie ułatwia manewrowanie jednostką !!? Widać to na filmie przy odbijaniu od pomostu ! Piękna jednostka i oby długo służyła !!?

Do mojego bocznokołowego parowczyka dołożyłem komin...? - zaczyna wyglądać !

16123046127951317401000.jpg

Edytowane przez kaszalu
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin - ja Ciebie nie "szczuję", ja Ciebie INSPIRUJĘ !!!??

Wiem że dasz radę a w razie czego zawsze pomożemy !!!

Kiedyś musi być "pierwszy raz" - trzeba się rozwijać aby się nie cofać !!!?

Powodzenia !!!

Ps.

A założenie słuszne - kończymy jeden projekt, zaczynamy drugi !

Rozgrzebywanie kilku projektów na raz zawsze słabo się kończy - przeważnie polegną całkowicie albo ciągną się do znudzenia i zniechęcenia !!?

Ewentualnie można sobie przygotowywać logistykę pod planowany w przyszłości projekt - kto działa wyprzedzająco  potem szybko idzie do przodu - ja tak właśnie sobie robię !!

No i w związku z tym w magazynach stoczniowych leży sobie i dojrzewa kadłub dwuśrubowego  "HERMESA" z siłownią w kawałkach gotową do zamontowania...?

Ponad 1200 mm długości ?

425 RADIOCOMANDO TELECOMANDO modello di barca piani, NAVI, Rimorchiatori,  PDF DI PESCA DVD I20 | eBay

hermeszbarvenimale.jpg

hermes3 v full.jpg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.