Skocz do zawartości

RC żaglówka, pomoc w wyborze, zakupie i uruchomieniu


Rekomendowane odpowiedzi

No prawie,

Fizyka pływania jest dokładnie taka sama, oczywiście przy skalowaniu trzeba parę czynników uwzględnić.  Lepkość wody pozostaje bez zmian i dla małych i dla dużych jachtów.

W ściganiu się też nie ma istotnych różnic. Najważniejsze dwie to w modelach:

- dotknięcie znaku nie powoduje kary

- strefa znaku to 4 długości łodzi a nie dwie jak w dużych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nieprecyzyjnie napisąłem.

Przepisy 2017-2020

Dodatek E

E 4.3

... a) gdy mogł złamać przepis Części 2 i przepis 31 w tym samym incydencie jacht nie musi przyjmować kary za złamanie przepisu 31

-------------------------

- Dpdatek E;  Przepisy regat jachtów zdalnie sterowanych

- Cześć 2 : gdy jachty spotykają sie,

- przepis 31: dotknięcie znaku

 

Z kolei w polskiej instrukcji żeglugi NSS nie ma mowy o dotknięciu tylko poruszeniu, to mogą być dwie różne rzeczy.

cyt:

Łódź, która naruszy przepisy prawa drogi, poruszy znak kursowy lub go minie jest karana jednym karnym okrążeniem \360 stopni\. Runda karna musi być wykonana w tym samym okrążeniu, w którym została nałożona, ...

To co prawda wersja z 2011 (strona Modelteam), ale nowszej nie znalazłem.

 

To tylko mało istotne szczegóły, ważne tylko dla "ścigantów". Przy okazji zauważyłem, że obecnie strafa znaku to trzy długości łodzi, w NSS 5 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że taka niezobowiązująca zabawa na początek jest dla mnie najfajniejszym sposobem by się "zaszczepić".

 

Modeli na rynku jest dużo, ze względu na moje skromne doświadczenia modelarskie najbardziej pasuje  mi  Kyosho.

 

 

Kyosho są rzeczywiście fajne, dużo ładniejsze niż tania chińszczyzna z HobbyKing, ale i te dają sporo frajdy. 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://m.facebook.com/MKSGwarekRudaSlaska/?ref=bookmarks

Zapraszam do polubienia to będziesz na bieżąco z "małym żeglarstwem"

Pod tym linkiem jest relacja jak zrobić "tańszą" wersję łódki z poprzedniego postu.

http://pfmrc.eu/index.php/topic/68958-voyager-ii-czyli-przedszkole-nss-a/

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.