Skocz do zawartości

Nietypowe pytanie na temat zastosowania serwa w rozdzielaczu hydraulicznym.


Sagitt4rius
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam nadzieje że mnie nie zlinczujecie za to że pisze z takim problemem na waszym forum ale myślę że z waszą wiedzą rozwiąże mój problem. Otóż mam rozdzielacz hydrauliczny taki jak na załączonym zdjęciu  

12410577246875778401.jpg

Potrzebuje przerobić go na sterowany elektrycznie. Pomyślałem że najlepszym sposobem będzie serwomechanizm który będzie wykonywał ruch dzwignią w lewo o 1cm i w prawo 1cm albo w przód i tył. I pytanie do znawców jakie najlepsze będzie do tego serwo? Napięcie jeśli się da to 12v ewentualnie 6v. Kwotę jaką mogę przeznaczyć to 100zł. Z góry ogromne dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Serwo dobierasz wg siły jaką potrzeba aby przesunąć dźwignię. Ruch serwa to 60° więc raczej musisz zrobić jakieś cięgno. Nasze modele piankowe sterujemy z reguły właśnie ruchem około 1cm. Serwo kosztuje od ca 20 zł w górę. Do tego potrzebujesz sterowanie. Powinien starczyć najtańszy serwotester. (Sterowanie po kablu) Zasilanie 6V będzie OK, chociaż szukałbym serw HV pracujących w zakresie 4,8 - 7.2 V

 

Musisz nam podać więcej szczegółów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam jak zmierzyć siły potrzebnej do ruszenia dzwigni, ewentualnie mogę zmienić sprężynę w rozdzielaczu na słabszą. Cięgno jak patrzyłem są w komplecie z serwem. Najlepiej jakby zasilane było na 12v wtedy byłoby idealnie. Sterowanie po kablu jak najbardziej mi odpowiada no chyba że zdalne sterowanie nie byłoby trudne do rozwiązania wtedy można by pomyśleć na takim rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siłę najłatwiej dynamometrem (np wagą wędkarską). Zahaczasz w miejscu mocowania cięgna i sprawdzasz. Za normalne pieniądze bez problemu kupisz serwo 10kG na dźwigni 1cm. Czyli w Twoim przypadku będziesz miał 5- 7,5 kg siły na dźwigni. Nie znam serw na 12V, bez problemu kupisz UBEC (stabilizator) z 12 na 5V. Zdalne sterowanie nie jest trudne, wybierz sobie tylko jakiś zestaw nadajnik/odbiornik. Może pistoletowy za około 150 zł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz... myślę, że nie tędy droga - siły działające na dźwignie są znacznie większe niż jest w stanie zapewnić standardowe serwo modelarskie, zawłaszcza w momencie zadziałania ogranicznika nadciśnieniowego (kiedy np. siłownik wyjdzie do końca). Chyba, że rozdzielacz nie ma pracować w hydraulice siłowej, ale wtedy nie widzę sensu stosowania takiego rozwiązania.

Czasem na popularnym serwisie aukcyjnym można trafić na rozdzielacze sterowanie napięciowo (nie PWM) za rozsądne pieniądze. 

Standardowa cewka do sterowania takimi zaworami to od 80 Wat w górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie jest tak jak mówisz nie potrzeba dużej siły żeby ruszyć dziwgnie, Dla przykładu spróbowałem zastosować siłowniki od zamka centralnego starego kadeta i o dziwo praktycznie sobie poradził nie dużo brakowała ale ma za mały skok żeby sterować dzwignią lewo i prawo dlatego serwo poradziłoby sobie dużo lepiej. Ewentualnie mogę rozebrać rozdzielacz i zmienić sprężynę położenia neutralnego na słabszą.

 

 

 zawłaszcza w momencie zadziałania ogranicznika nadciśnieniowego (kiedy np. siłownik wyjdzie do końca).

Jeśli chodzi o to to nie widzę żadnego problemu.
Próbowałem z cewką 12v i albo źle podłączam albo ona tak słabo działa bo praktycznie rdzenia nie trzyma w środku...

Rozdzielacz taki jaki bym potrzebował sterowany elektrycznie cenowo zaczyna się od 500zł i te cewki są strasznie prądożerne.

 

Dajmy na to że taki nadajnik
http://allegro.pl/axial-nowa-aparatura-2-4ghz-ax-3-nadajnik-odbiorn-i4488360404.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te próby robiłeś na podłączonym rozdzielaczu? jestem pewien, że pod ciśnieniem i w obciążonym układzie ani siłownik od centrala, ani serwo nie da rady.

 

Rozdzielacz taki jaki bym potrzebował sterowany elektrycznie cenowo zaczyna się od 500zł i te cewki są strasznie prądożerne.

Jak pisałem rozdzielacze elektrycznie sterowane można czasem tanio dostać na aukcji - sam kupiłem 4 szt. z demobilu za 65zł za sztukę.

Nie zastanowiło Cię dlaczego te cewki są takie prądożerne? Zakładam, że gdyby serwo modelarskie zdało egzamin to nikt by się nie bawił w sterowanie np. PWM tak dużych cewek.

Jeżeli nie potrzebujesz szybkich reakcji to rozważ raczej możliwość zastosowania liniowego napędu np. na przekładni ślimakowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj Marcina - wie co mówi.

Dźwignie w urządzeniach z którymi miałem przyjemność się bawić były spore. Właśnie po to aby nie trzeba było przykładać dużej siły ręką.

Jakie jest przemieszczenie końca takiej dźwigni przy skrajnych wychyleniach? Jeśli siłowniki samochodowe z centralnego zamka mają dla Ciebie za mały skok to muszę Cię zmartwić - serwo na 1cm ramieniu będzie miało mniejsze przemieszczenie. Oczywiście jak wydłużysz ramie spadnie siła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobny  rozdzielacz hydrauliczny stosuje się na statkach przy wysięgnikach szybkich łodzi motorowych. Siła jaką się  operuje tymi manetkami nie przekracza kilograma nawet w skrajnym położeniu. Nie wyobrażam sobie ,żeby przy rozkołysanym morzu , wkładać dość dużą siłe przy sterowaniu. Długość ramion manetek to 15 cm, a skok ramienia 2 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że da rade rozwiązać problem serwem. Dziś podmieniłem sprężynę w rozdzielaczu na słabsza przez co potrzeba mniejszej siły do ruszenia dzwigni. Efekt jest taki że zamek od centralnego bez problemu rusza dzwignią a co lepsze daje rade nawet po wykreceniu dziwigni i przyłożeniu do bezpośredniego cięgna sterującego przepływem oleju. Tak wiec myśle że teraz wystarczy dobrać odpowiednie serwo tylko jakie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że ogranicza Cię budżet... ;)  są serwa na 12 V i sporej sile ale droooooggggiiie i chyba zbyt mocne

 

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__55798__TONE_PS_050_Heavy_Duty_91_50kg_cm_Professional_Servo.html

 

ale są też przystępne cenowo i też o sporej sile

 

http://www.sdshobby.com/servos-above-30kg-torque-c-3050_2560_3020.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak nie będzie potrzeba nie wiadomo jakiego serwa, zmierzyłem siłę jaka potrzebna i wychodzi dość zaskakująco bo na oryginalnej sprężynie 10kg na zamienionej 6kg tak wiec chyba bez problemu dobierze się serwo. Tylko jakie wybrać żeby nie wysiadło po 10 użyciach i zostanie kwestia sterowania.

 


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy takie serwo to dobry wybór?

 http://allegro.pl/serwo-servo-turnigy-tgy-5513md-12-25kg-i4460215851.html albo takie 

http://abc-rc.pl/Serwo-Abc-Power-SD-45MB

 Potrzeba zmniejszenia prądu z 12v(akumulator samochodowy) do 6v jak to zrobić?
 Dobrać tani nadajnik i odbiornik do obsługi 2 serw jaki?

Co powiecie o takim http://www.okazje.info.pl/sh/sport-i-hobby/double-horse-9053-28-controller-nadajnik.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale co tym nie da się sterować serwer?  Zasięg może być tylko 5m najlepiej pilot jak najmniejszy z dwoma guzikami i tyle co potrzebuje. I tak cała płytkę muszę przełożyć w coś schludnego i nie przypominającego zabawki.

 

A czyś taki da rade sterować serwem?

http://allegro.pl/pilot-ir-nadajnik-odbiornik-arduino-i4462230190.html

Przynajmniej miałbym odpowiedni pilot do sterowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.conrad.pl/?websale8=conrad&pi=207600&gclid=Cj0KEQjwjZefBRDfsY28oNjbgeABEiQA8kVt3TWeRdkGjFrR1fxbVaXdMa39ABFrCQVv37QqEhleA-UaApl08P8HAQ

 

zasięg tak ze 300m bez przeszkód terenowych.

 

Na cynglu masz liniowy posuw serwa. Na kółku też. Nadajniki pistoletowe są bardziej pancerne od drągowych. Jak poszukasz, to za darmo dostaniesz jakiś AM27 (taki z 1m anteną)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.