Jump to content

LRS


Kamillo008
 Share

Recommended Posts

Witam, powolutku małymi kroczkami przymierzam się do kompletowania sprzętu fpv.

Słyszałem coś o modułach LRS  co to takiego i czy rzeczywiście jest to najlepsze rozwiązanie do lotów fpv? 

Prosiłbym, by ktoś wytłumaczył mi zasadę działania tego własnie modułu i czy mozna go podłączyć pod każdą apke ?

Ponieważ aparatura też jest na mojej liście zakupowej.

Pozdr.

 

Link to comment
Share on other sites

Moduł LRS to skrót od Long Range System. System dalekiego zasięgu, zazwyczaj mają większą moc od zwykłych modułów typu FrSky który ma 60mW a taki Rangelink dysponuję mocą 500mW.  Po drugie systemy lrs pracują na innej częstotliwości, 433MHz, niższa częstotliwość, lepiej przenika przeszkody.

 

Tak, jest to lepsze rozwiązanie do lotów FPV, chociaż i z takimi systemami niektórzy artyści mają problem dolecieć na 1km odległości. Bardzo ważną sprawą jest dobrze zrobiona instalacja w modelu.

Moduł LRS da się sparować z każdą aparaturą która tylko daje ppm.

 

Z popularnych lrs'ów mogę Ci polecić: eLeReS MOD, Rangelink,OpenLRS (100mW)

 

Jaką platformę planujesz pod FPV ? Planujesz latać daleko czy wysoko czy raczej blisko bazy?

Bo np jeśli planujesz latać do 10km to nie warto inwestować w rangelinka no bo po co..jak eleres (100mW) spokojnie wystarcza i jest tańszypo za tym  jest polski support.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Dzień dobry

 

Jesytem na podobnym etapie. Czy w międzyczasie coś się zmieniło w technologii? - zapewne dużo. Ja chciałbym latać trochę dalej, w okolice 30 km - w jaki sprzęt inwestować. Wdzięczny będę za wszelkie sugestie.

Link to comment
Share on other sites

Możesz zainteresować się nowym polskim linkiem jakim jest QLRS.

link do twórcy systemu(Polak)

http://qczek.beyondrc.com/qczek-lrs-433mhz-1w-lora-rc-link/

 

Opis na polskim forum

http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?f=10&t=42090

 

http://pfmrc.eu/index.php/topic/73957-pr%C3%B3ba-bicia-rekordu-qlrs/

 

 

Zagraniczne forum:

https://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?2837542-QCZEK-LRS-DIY-433MHz-1W-(30dBm)-LORA-RC-LINK-with-telemetry

 

A tutaj możesz kupić gotowy zestaw lub kit do montażu takiego zestawu.

http://qlrs.pl/

Link to comment
Share on other sites

Telemetrię można wyłączyć  i odbiorniki działają wtedy bez nadawania pobierając o wiele mniej energii.

Współpraca qlrs z pitlabem jest w trakcie testów. Z odbiornikiem 100mW nie ma problemów. 

Z żadnym systemem autopilota nie powinno być problemów, przecież to zwykłe odbiorniki ppm lub sbus.

 

Latam na tym od roku i nie mam żadnych problemów. Po prostu działa. Różnicą od innych odbiorników to zasięg. W większości odbiorników 1-2km a w tym kilkanaście razy więcej. :)

Link to comment
Share on other sites

Czy włączenie "Silent mode" w konfiguracji odbiornika jest równoznaczne z wyłączeniem telemetrii ? Dlaczego funkcja "Silent mode" jest wciąż beta ? Dlaczego praca serw nie jest płynna i serwa pracują skokowo. W Misiowym eLeReS serwa pracują płynnie.

Link to comment
Share on other sites

pyt 1 - tak

pyt 2 - pytanie takie same jak: dlaczego Misiowe oprogramowanie ma dopiero wersję 1.26d. Nie znam prawidłowej odpowiedzi na to pytanie.

pyt 3 - ten system tak ma. W Sbus taki efekt nie występuje. W samym lataniu to nie przeszkadza i nie zauważyłem jakiś dziwnych nieprawidłowości w locie modelu.

Trzeba też zaznaczyć, że ten system ma tylko 3 wyjścia pwm i raczej przeznaczony jest do różnego rodzaju autopilotów a nie zwykłych serw.

Link to comment
Share on other sites

Lekko skokowa praca serw podłączonych bezpośrednio do oprogramowanych wyjść M0 i M1 jest oczywiście zjawiskiem normalnym. Wyjścia te służą raczej do testowania działania odbiornika bez konieczności podłączania do autopilota lub dekodera S-BUS. Testowałem QRX podłączony po S-BUS do Pitlaba jak i do "Misiowego" dekodera S-BUS /PWM. QTX podłączony do odbiornika Graupner po S-BUS.Serwa wizualnie pracują płynnie lecz jak się dotknie paluchem orczyka serwa to wyczuwalna jest skokowa praca serwa. Maxiiii masz oczywiście całkowitą rację, że taka praca serw w niczym nie przeszkadza w czasie współpracy QRX z autopilotami. Wcześniej testowałem na stole wersję oprogramowania 1.82. QRX ustawiony po S-BUS i przy pracy QTX po PPM wszystko pracowało O.K. Natomiast po przeprogramowaniu QTX na transmisję po S-BUS trafiały się losowe utraty ramek. Zdarzały się one co kilkadziesiąt sekund. Wczoraj zmieniłem oprogramowanie na 1.91. QRX oraz QTX pracują po S-BUS i nadal co kilkadziesiąt sekund trafiają się utraty ramek. W czasie testów mam w nadajniku włączony serwotest ruszający płynnie jednocześnie jedenastoma serwami (dwunaste serwo jest od regulacji mocy RF, więc nim nie bujam). Ciekawostką jest fakt, że gdy serwotest buja jednym, dwoma lub trzema serwami to utrata ramek (zatrzymanie serw na około 1 sekundę ) jest zjawiskiem powtarzającym się co kilkadziesiąt sekund. Natomiast gdy w ruchu są wszystkie serwa oprócz tego od mocyRF to utraty ramek występują zdecydowanie rzadziej. Jutro z ciekawości przeprogramuję QTX na pracę po PPM i sprawdzę. 

Link to comment
Share on other sites

Fajny test.

Mam traxxa na gąsienicach i używam zmiksowanych 1ch i 2ch do sterowania gąsienicami oraz 4 do obrotu pantilta po pwm. Przy oprogramowaniu 1.9 nie widziałem takiego problemu. W poprzednich wersjach wiem, że taki efekt powstawał ale już został zlikwidowany przy wersji 1.8.

Link to comment
Share on other sites

Lekarstwem na tracone pakiety okazało się ekranowanie retransmisji. Porobiłem próby po PPM i po SBUS. Do pinu M1 QRXa podłączyłem buzer informujący o utraconych pakietach. Uwolniło mnie to od obserwacji LEDa i pozwoliło zająć się czymś innym. Zdarzają się utracone ramki przy bujaniu jedenastoma serwami jednocześnie ale występuje to bardzo rzadko. Jako QRX  sprawdzałem zarówno moduł 6.0 jak i 6.2. Najpierw z załączoną a potem z  wyłączoną telemetrią (Silent Mode). Poniżej QRX w czasie prób.

post-5732-0-62844700-1548261089_thumb.jpg

Retransmisja firmy "WINIARY".

post-5732-0-74444000-1548260604_thumb.jpg

Kostki rosołowe GR-12L i LORA EBYTE.

post-5732-0-83301800-1548260666_thumb.jpg

Retransmisja po PPM.

post-5732-0-23258400-1548260760_thumb.jpg

Retransmisja po SBUS.

post-5732-0-21078200-1548260796_thumb.jpg

Czy to cośkolwiek promieniuje? :wacko:

post-5732-0-44378800-1548260982_thumb.jpgpost-5732-0-96467400-1548260999_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nie wyzerowany wskaźnik. Nie chodziło mi o pomiar mocy tylko o fakt promieniowania. Poniżej foto z pomiaru mocy i co ciekawe do 1W trochę mu brakuje ale z tym trzeba się pogodzić. Mam kilka modułów 1W i żaden z nich nie osiąga 1W.

post-5732-0-30699400-1548272642_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Po próbach z serwotestem podłączyłem do dekodera SBUS/PWM 12 serwomechanizmów i okazało się, że kanały od 1 do 8 pracują normalnie. Natomiast kanały od 9 do 12 pracują z bardzo dużym opóźnieniem i mocno skokowo. Ruch z jednej skrajnej pozycji do neutrum odbywa się w dwóch skokach. W czasie prób retransmisja i QRX po SBUS. Czyli jak na razie nie zaryzykowałbym zastosowania QLRS jako linka do modelu latającego. Chyba że będzie to model wymagający do ośmiu kanałów. Jednak nie poddaję się i będę dalej eksperymentował z różnymi opcjami programowania QRX i QTX. Być może autor projektu dowie się o moich spostrzeżeniach i pomoże rozwikłać powyższe problemy.

Link to comment
Share on other sites

Pierwsze 4 kanały mają większe odświeżanie od innych.

Ale takie jak w twoim opisie nie powinno występować.

Gdzieś popełniasz błąd. Muszę poszukać u siebie serwa:)

Właściwie to wystarczy jedno na 12 kanale.

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.