Skocz do zawartości

Sterowanie wypuszczanym podwoziem


AndyCopter
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Poproszony zostałem o przygotowanie sterownika do chowanego podwozia z klapami wraz z oświetleniem do modelu o dość znacznej wadze.

Z dostępnych na rynku elektrycznych serwomechanizmów, niestety nie znalazłem takich dla modeli o wadze ~10kg.

Podobny wątek znalazłem tu na forum, jednakże był on prowadzony 5 lat temu i autora już tu nie ma a szkoda. Dlatego przygotuję taki projekt, który będzie można replikować.

Sterowanie goleniami podwozia odbędzie się poprzez mechanizm sterowany serwem, dodatkowe serwo będzie otwierać i zamykać klapy.

Zastanawiam się tylko nad koncepcją sekwencji i wprowadzanym opóźnieniem.

 

L9vh23p.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siłowniki liniowe są świetne, ale nie spotkałem się z wersją modelarską, no i cena :)

A sekwencja będzie tak jak na filmie, co nieco komplikuje zadanie. Samolot to Beechcraft Bonanza.

 

http://www.youtube.com/watch?v=tAQBF4tYebI

i do takiego modelu będzie to potrzebne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

(...)chodzi Ci o zaprogramowanie czasów i spowolnień?

 

Również i to.

Ale przedewszystkim musiałbym się zdecydować na kontroler - na razie z braku pomysłu, testuję sekwencer na module oświetlenia NLM 2.1 :)

Do zrobienia jeszcze pozostaje dość sporo:

- zapamiętywanie zakwencji podczas zaniku zasilania,

- obsługa ew. awarii.

 

Chciałbym przetestować serwomechanizmy liniowe, ale na to jeszcze muszę nieco poczekać :( synchronizowanie mechanizmów z serwami jest dość uciążliwe przy tak skomplikowanym rozwiązaniu.

 

Makieta w wersji pierwszej do testowania koncepcji, wygląda jak na poniższym, i jest to baardzo robocza wersja ;)

 

https://www.youtube.com/watch?v=QmvnW_3JvqE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim wypadku nie da sie spowolnić ruchu goleni,jedyne co można zrobić to ją opóźnić.Wczoraj była dyskusja o spowalniaczach i wpadł mi do głowy pomysł,zeby go użyć do otwierania/zamykania drzwi podwozia.Nie jest to tak jakbym chciał ale nie ma kolizji drzwi-goleń.Docelowo widziałbym to tak...otwarcie drzwi ze spowolnieniem ok2sek,po 3 sek start podwozia,sekunda przerwy i start drzwi do poz. zamkniętej również ze spowolnieniem 2sek

edit

goleń otwiera sie ok 3sek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku programowalnego sekwencera jaki wykonałem do tego testu, zarówno wprowadzanie opóźnienia pracy serw czy zwiększanie czasów pomiędzy sekwencjami, nie jest żadnym problemem. To tylko kwestia doboru parametrów, a załadowanie nowych ustawień do kontrolera to kilka sekund.

Inną sprawą są mechanizmy podwozia sterowane serwami, jak na razie mam mieszane uczucia co do nich. Doskonale spisują się w tej roli dedykowane serwomechanizmy elektryczne. A jeśli szczęście dopisze, to może zdecyduję się na serwomechanizmy liniowe, na razie ich cena jest zbyt wysoka dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocowanie koła bezpośrednio do serwa jest kiepskim pomysłem. Żadne serwo tego nie wytrzyma. Konieczne jest opracowanie mechanizmu podwozia. Wówczas wystarczy małe serwo rozkładające ów mechanizm i blokujące w pozycjach skrajnych. Żadne siły nie powinny "iść" na serwo. Jest to chyba większe wyzwanie, niż sekwenser.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę złotych i po problemie  ;)  działa dokładnie tak jak potrzebujesz : http://www.rctrax.pl/menager-do-chowanego-podwozia/9963/

Widziałem już ten układ, bardzo ciekawe rozwiązanie z podobnym mikroprocesorem jaki używam. Świetnie sprawdza się w modelu typu Mustang, ale nie nadaje się do modelu Beechcraft - nie ma możliwości technicznej zrealizowania sekwencji jak ze wstępu, chyba że bym go przerabiał. A to mija się z celem.

 

Więc temat sterownika-sekwencera nadal otwarty.

 

Andrzej sterownik już ma. :D

 

No to tak nie zupełnie ;) dopisałem tylko nieco kodu do sterownika oświetlenia i skorzystałem z wolnych IO :) Przeznaczenie NLM jest nieco inne ;)

 

Co do samych mechanizmów, zakupiłem tego typu mechanizmy w abc-rc.

 

455ShzX.jpg

 

Przekonany byłem że to świetne rozwiązanie, jednak słaba ich jakość skłania mnie do poszukiwania nadal rozwiązania z serwami-mechanizmem.

A słaba jakość, to mam na myśli trzpień wewnętrznej blokady, który lubi się klinować podczas pracy mechanizmu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie otrzymałem przesyłkę od Andrzeja.

Po pierwszych testach ..... jestem bardzo zadowolony. Rewelacyjnie działa. Bardzo prosta obsługa, czytelny system łączenia.

Od strony technicznej oraz płytki wykonanie super.

Łatwość programowania z poziomu Arduino i opensource'owy soft daje ogromne możliwości co pokazał Andrzej w filmiku powyżej.

 

Produkt godny uwagi.

Panowie, polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie już w zasadzie załatwione.

Sekwencery dostępne na rynku nie realizują takiej funkcjonalności i aby to osiągnąć, musiałbym kombinować z kilkoma. Zdecydowałem się na własny układ.

 

Pozostaje teraz przetestować mikro serwa liniowe :)

 

 

g4iFUye.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie panie, pięknie.

Ale ortoksyjnie rzecz ujmując to nie za bardzo rozumiem koncepcjię zasilania.

Zasilanie układu i LED idzie z +VCC czy z odbiornika?

Jeśli z +VCC to co tam robi czerwony w kablach odbiornikowych?

I gdzie jest połączenie minusa z BECa z GND układu?

:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Zasilanie układu i LED idzie z +VCC czy z odbiornika?

Jeśli z +VCC to co tam robi czerwony w kablach odbiornikowych?

I gdzie jest połączenie minusa z BECa z GND układu?

:P

 

Zasilanie modułu jest tylko na złączu +VCC, wspólne dla LED i mikroprocesora.

Na złączach z odbiornika RC przewód "+" można pominąć, nie jest używany w układzie.

A połączenie masy BEC z układem jest (na złączu CONN-1), choć to tylko orientacyjny schemat wykonanego układu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.