Skocz do zawartości

Projekt micro quada "H" pod FPV, koncept nowej ramy!


Y/F-22
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

No to zamawiam kolejne 2 silniki i regulator. Jakie polecacie śmigła (mile widziane z banggood) ? Do wyboru są chyba 5x3 i 6x2 (chyba, że polecacie jakieś inne), znajomy ma szóstki i chwali. Mój quad będzie w miarę lekki więc aż tyle mocy nie potrzebuję tym bardziej do nauki, bardziej istotny jest czas lotu. Polecacie 2 czy 3 łopatowe?

 

Chodzi też o firmę tzn. żeby dobrze leżały w tej piaście która jest fabrycznie z DYS'ami a przede wszystkim liczy się jakość tzn. żeby się dobrze wyważały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Banggood znowu pozytywnie zaskoczył, obiecali restock regulatora 24-go grudnia. Zamówiłem paczkę na początku tego tygodnia, dzisiaj czyli 19-go wysłali wszystko. Żeby tak zawsze było :D Śmigła wziąłem na początek najtańsze jakie były :

http://www.banggood.com/Gemfan-5x3-Inch-Plastic-5030-Propeller-CWCCW-For-240-250-Frame-p-937866.html

 

Głównie dlatego, że i tak chcę latać na 6x2 (choć to się jeszcze okaże, znajomy jednak mówi, że woli szóstki i lepiej mu się lata) a w banggood akurat takich nie mieli.

 

Czyli projekt miał być zimowy a tutaj przed pierwszym śniegiem będę miał już wszystko do quada (choć z tym śniegiem to może być różnie) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamawiam darmową wysyłką, ta płatna to chyba 20 dolarów, wyszłoby cenowo bezsensownie. Dostaję paczkę 10-14 dni od momentu wysłania, paczka po wysłaniu po około 3 dniach pojawia się na trackingu 17track i poczty polskiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wysłane 19go, od paru dni jest już w WER Warszawa czyli w przyszłym tygodniu powinna być u mnie. Jak na okres świąteczny to 2 tygodnie podróży paczki to niewiele, dobrze, że śnieg spadł bo tak musiałbym zmienić nazwę tematu :D Teraz tylko zastanawiam się nad kamerą tzn. czy iść w mobiusa czy może sj4000 albo w tą małą "kostkę" która jest ostatnio chwalona. Tu mam dylemat a chcę trochę pokręcić tym mikrusem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Teraz tylko zastanawiam się nad kamerą tzn. czy iść w mobiusa czy może sj4000 albo w tą małą "kostkę" która jest ostatnio chwalona. Tu mam dylemat a chcę trochę pokręcić tym mikrusem.

 

Waga, to chyba jedyny powód dla którego Mobius w tej mini konstrukcji się sprawdzi lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamawiam darmową wysyłką, ta płatna to chyba 20 dolarów, wyszłoby cenowo bezsensownie. Dostaję paczkę 10-14 dni od momentu wysłania, paczka po wysłaniu po około 3 dniach pojawia się na trackingu 17track i poczty polskiej.

Chyba już od kilkunastu dolarów wysyłka za free oznacza, że jest to przesyłka rejestrowana. Łatwo to sprawdzić rozwijając listę kosztów wysyłki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paka doszła, 19go wysłane 31go odebrane - 12 dni podróży paczki w okresie świątecznym, coś pięknego, żeby to tylko tak zawsze działało :wub:
choć długo leży w Polsce, w WER Warszawa poprzednia siedziała chyba z 4 dni. Teraz pozostaje rama, polutować to, poskładać i wio, w ciągu 2 tygodni powinien latać ;)

 

To co na foto waży 265 gram - całe kompletne wyposażenie, więcej gram raczej nie będzie bo goldów nie zamierzam lutować itp. Obok silników woreczki ze śrubkami i piastami - wszystko ważone razem, pakiet 3s 1300 mAh. Liczę, że z ramą wymieszczę się w 350 gramach (dobrze byłoby z 320 gram, zobaczym jak z ramami, trzeba będzie pokombinować bo nie wiem jeszcze jaki rozmiar, moja nie wymaga dużej powierzchni kadłuba bo mam "wąskie" wyposażenie). FPV (z oddzielnym zasilaniem niestety...) to około 90 gram ale pakiet mam aż 800 mAh, może zejdę do 400-500 mAh i zaoszczędzę z 20 gram, i tak po każdym locie go ładuje a 2 loty (mam 2 pakiety do quada). to nie więcej jak 20 minut latania więc wystarczy spokojnie. 400 gram gotowy do lotu FPV byłoby marzeniem (jak pokombinuje z zasilaniem FPV to bardzo możliwe, z lekką ramą nie będzie problemu tylko trzeba nad nią pomyśleć i pomierzyć parę rzeczy), tak póki co wersję v1 liczę 450 gram do lotu, wszystko potem wyjdzie w praniu, może zainwestuję w inną ramę np. dragonka i wspólne zasilanie dla fpv i modelu a nie oddzielne.

post-4826-0-35724700-1420042600.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zasadnicze pytanie - czy ktoś bawił się takim quadem ale pod 2s? Bo z 2 pakietów 3s 1300 mAh mogę zrobić 3 pakiety 2s 1300 mAh. Głównie rozchodzi się o to, że fpv mam akurat pod 2s i teraz tak, na pakiecie 2s 800 mAh mógłbym zaoszczędzić około 50 gram wywalając go a odejmując jeszcze jedną celkę z 3s 1300 mAh to kolejne około 30 gram czyli razem z 80 gram mniej. Nie wiem co prawda czy mogę wierzyć tej tabelce :

 

 

post-4826-0-51899800-1420420909.jpg

 

 

Jeśli o 250tkę fpv chodzi to mniej więcej jaki stosunek ciągu do wagi (w sumie sumy ciągów 4ech motorków) będzie odpowiedni do zwykłego rozsądnego wożenia dla relaksu? Liczę, że jeśli zakombinowałbym tak jak powyżej napisałem to zmieściłbym się z kompletnym modelem w wadze 400 gram (albo i nawet troszkę mniej, wyposażenie z pakietem 2s wyszłoby na wadze około 230 gram, ramę liczę 70 gram a wtedy fpv bez swojego zasilania czyli tylko kamera + nadajnik to jakieś 50 gram). Jeszcze co prawda dochodzi czas lotu ale liczę, że wtedy przy 3 pakietach i tak się trochę pobawię.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy wszystko zasila jednym pakietem i przy 1,2 ghz i przy 5,8 ghz (ma praktycznie ten sam setup tylko inny kontroler do quada, reszta identyczna) i tak do 500 metrów po parku lata, w powietrzu kilometr i dalej, wszystko było ok. Zresztą ma tak w każdym modelu czy copter czy samolot. Ja zmieściłbym się z fpv w tak 400-420 gramach ze wspólnym zasilaniem.... pakiet do zasilania fpv to kolejne z 40 gram i to mi się średnio widzi. Niestety podobno te większe śmigła 6 cali wpadają we flatter, znajomy nakupował na promocji z 40 sztuk ostatnio na zapas dla całej trójki. Gemfany 5x3 są podobno ok bo testowali ich trochę, musiałbym zainwestować w jakieś carbony ... a to bezsens bo koszty niemałe a i tak przydzwonię w drzewo i po śmigle. Z tego powodu 2s chyba odpada, sztuka dla sztuki tak sądzę. Ewentualnie wyjdę z wyjścia balansera pakietu tylko nie wiem czy mi się celki nie rozjadą, pomyślimy. Lub zmiana kamery, aktualna działa tylko pod maksymalnie 2s. Znajomy na pakiecie 3s 1500 mAh chyba 30C albo więcej latał ostatnio 12 minut, na moich 1300 mAh 20C tylko 7-8 minut więc czeka mnie też przejście na jakieś lepsze.

 

Mam ramę, niedługo prezentacja tylko czas znajdę. Będę ją malował, aktualna jej waga to 100 gram (rama z dystansami, śrubkami i płytką pod montaż kamery). Tylko proszę wziąć pod uwagę, że to nie 250tka a 280tka! A tak praktycznie to odległość między silnikami (wałami) wynosi 287 mm, znajomy zrobił dla siebie drugą i tym razem już znacznie mniejszą typową 250tkę, w 280tce ramiona były za szerokie więc zszedł z szerokości po 4-5 mm na każdym ramieniu (i tak zapas na silnik został z każdej strony) i już ich nie frezował. Teraz jego 250tka waży gotowa niecałe 80 gram i jest tak pancerna, że dzisiaj tłukł nią po drewnianej ławie. Muszę się nauczyć je robić choć sporo przy tym pracy, bardzo droga jest pianka-materiał który się laminuje i praktycznie niedostępna jest w detalu (tzn. jest ale w kosmicznej cenie), samo wylaminowanie i wytworzenie ramy jest w miarę proste. Zdjęcia potem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rama z jednej strony jest gładka a z drugiej troszkę chropowata, nie wiem czy tak jest w każdym laminacie, może tak po prostu jest. Produkcja jej nie jest droga jeśli ma się dostęp hurtowo do takich materiałów jak znajomy który robi motolotnie, wychodzi wtedy około 30-40 zł za materiały na ramę, swoją wycinał zwykłym brzeszczotem i frezował wiertarką na pionowym uchwycie. No i przy tej kwocie to bajka bo tyle kosztuje nieraz sklejka balsowa na ewentualną ramę jak robili niektórzy forumowicze. Jak rano laminował żywicą epoksydową to wieczorem miał już gotową wyciętą ramę którą się pochwalił także nie trwa to długo, laminował ją z tego co mówił nie na szybie itp. ale na jakiejś płycie z tworzywa + rozdzielacz aby nie przywarło. Nie robi tego próżniowo itp więc metoda najprostsza z możliwych tylko trzeba mieć jakieś umiejętności aby nie narobić bąbli, baboli i żeby to wyszło jak trzeba. Aktualnie prysnąłem swoją czarnym lakierem w sprayu, testuję jak się to będzie prezentowało i czy wymagać będzie jakieś jeszcze zabezpieczenia ale na razie zapowiada się ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiał tzn. pianka o strukturze plastra miodu nazywa się sonix albo sorix, on ją kupuje hurtowo "na śląsku" ale nie pytałem o nazwę firmy. W każdym razie w detalu taki kawałek z 50x50 cm kosztuje kilkadziesiąt złotych, mówił coś o 60 zł w górę i jest słabo dostępny a firma ta niechętnie sprzedaje w detalu, hurtowo bez problemu i właśnie on tak kupuje z tego co wiem chyba do budowy elementów motolotni ale być może używa do czegoś innego. Nie wiem jaką tkaniną tzn. gramaturą laminuje, muszę zapytać. W internecie nic o tym materiale nie ma bo troszkę szukałem, zapytam jaka firma to sprzedaje. Produkcja to byłaby bajka, jak ktoś mi znajdzie tak mocną i prostą ramę w tej cenie o tej wadze to postawię mu osobiście piwo, przeglądałem sporo godzin internet w poszukiwaniu takowej. Myślałem nad produkcją, znajomy parę kilometrów stąd ma cnc i laser gotowy do roboty,, chętnie wszedłbym z nim w spółkę. Zaprojektować tylko coś swojego z myślą o wszystkich modelarzach (aby była ergonomiczna, wygodna w użyciu i pod montaż wyposażenia) i nauczyć się samemu laminować ten materiał i po sprawie. Do tego potrzeba jedynie 6 plastikowych dystansów aby połączyć płytki ramy i 12 śrubek 3mm, całość jakby dobrze przemyśleć to w rozmiarze 250 zmieściłaby się w tak 75 gramach, 280tka myślę tak w 90 gramach. Wszystko zależy od tego czym się laminuje, jak się wyfrezuje potem ramę aby zbić wagę a zachować wytrzymałość itp. Póki co chcę to przerzucić do cada i załatwić jeszcze parę wylaminowanych płytek od niego aby wyciąc na cnc 2-3 ramy pod swój użytek i popatrzeć jaki jej rodzaj sprawdzi się najlepiej. Ramka na razie schnie, myślę czy dawać drugą warstwę lakieru ale chyba będzie ok tak jak jest. Malowane lakierem w sprayu matowym czarnym - po 3 godzinach przejechałem paznokciem po próbnym kawałku wylaminowanej płytki, wszystko trzyma elegancko i nie udało mi się zedrzeć lakieru także nie trzeba będzie zabezpieczać warstwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.