Skocz do zawartości

Kondensator na zasilaniu. Dobranie wielkości.


bart07
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

 

W modelach samochodowych popularny jest kondensator na zasilaniu. Wiem, że jego stosowanie w samolotach jest przez niektóre osoby negowane, nie chciałbym tutaj o tym dyskutować.

 

Pytanie moje jest o wielkość owego kondensatora. 

 

Założenia:

 

Wydajność prądową zasilania pomijam - będzie "zabezpieczeniem"

 

Napięcie startu - 6.0 V, napięcie końcowe 4.5 V

Pobór prądu - 2,5A

Czas poboru - 0,2s

 

Jak policzyć wymagany kondensator (jest jedynym źródłem prądu dla tej czynności)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałeś kondensator tętnień. Ja mam na myśli kondensator w układzie serw i odbiornika. Ma wspomóc za słabe prądowo zasilanie. Towerpro 995 / 996 pobierają taki prąd, że serwotester gaśnie :D. A z podłączonym kondensatorem działa prawidłowo (1000uF).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że chodzi Ci o kondensator przed regulatorem, który ma zapewnić liniowość napięcia przy nagłych poborach prądu - ruchy serw (tam faktycznie tętnień, ale zadanie spełnia mniej więcej to samo). Jak nie ogranicza Cię masa to 470 - 1000 uF na wejściu zasilania odbiornika spokojnie możesz dać, nie ma tu wartości kondensatora zbyt dużej w tym przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kacper, masa mi różnicy nie robi. Model i tak będzie ważył 5 kg. Zasilanie będzie z LiFePO4, bez bec itp. Nie ma problemu dać nawet baterii 5000uF - Na 16V to kilka gram. Natomiast nie wiem, czy będzie to wystarczające dla mojego przykładu. Potrzebuję wzorek - Farady - Wh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taa ... ale chodzi o wzór :) ogólnie coś mi w tym temacie nie gra. Serwotester gaśnie na serwach TP, a 1000 uF tak wspiera, że już jest ok. Spoko, ale to tak jakby wspierać akumulator samochodowy, który nie kręci rozrusznikiem żelówką 7Ah i już jest ok ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek, czy możesz podstawić do tego wzoru mój przykład? Ja to PRAWIE ogarniam.

 

Kacper, przecież takie urządzenia właśnie dla samochodów istnieją. Podłączasz do zamarzniętego aku, ładujesz "wspomagacz" przez powiedzmy 5 minut i masz energię aby raz a porządnie szarpnąć rozrusznikiem. Porównanie z żelówką nie ma sensu ze względu na jej prąd szczytowy. Potrzebujemy coś zupełnie odwrotngo. Tutaj możesz porównywać jachty, które mają akumulatory trakcyjne do "normalnej" pracy i rozruchowe do odpalenia silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abstrahując od tego czy w praktyce ma to sens, to teoretycznie wygląda to następująco.

Chcesz pobierać z kondensatora 2.5A przez czas 0.2 czyli "wyciągnąć" z niego ładunek Q = I * t = 2.5A * 0.2s = 0.5C (pół Kulomba, nie mylić z innym znaczeniem literki C spotykanym w modelarstwie). Aby podczas takiej operacji z kondensatora "ubyło" 1.5V musi on mieć pojemność C = delta Q / delta U = 0.5C / 1.5V = 0.33(3)F. Sporo. Istnieją w przyrodzie takie kondensatory, ale jakbyś chciał zrobić baterię z wielu takich po 1000 mikrofaradów to potrzebowałbyś ich 330sztuk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abstrahując od tego czy w praktyce ma to sens, to teoretycznie wygląda to następująco.

Chcesz pobierać z kondensatora 2.5A przez czas 0.2 czyli "wyciągnąć" z niego ładunek Q = I * t = 2.5A * 0.2s = 0.5C (pół Kulomba, nie mylić z innym znaczeniem literki C spotykanym w modelarstwie). Aby podczas takiej operacji z kondensatora "ubyło" 1.5V musi on mieć pojemność C = delta Q / delta U = 0.5C / 1.5V = 0.33(3)F. Sporo. Istnieją w przyrodzie takie kondensatory, ale jakbyś chciał zrobić baterię z wielu takich po 1000 mikrofaradów to potrzebowałbyś ich 330sztuk.

 

Żeby doprecyzować połączonych równolegle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek, czy możesz podstawić do tego wzoru mój przykład? Ja to PRAWIE ogarniam.

R to rezystancja akumulatora(trzeba by ją znać), pojemność i czas wiadomo.

 

Ale .

Jeśli 1000 mikro załatwia temat, to daj dwa razy tyle ( na wszelki wypadek)i będzie po sprawie.

 

No i powyższe wyliczenia Kolegów są O.K., tyle, że do działania wystarcza tylko podtrzymanie brakującego "kawałka" prądu i tylko w momencie rozruchu silników serw, a to są milisekundy. Co znakomicie upraszcza rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abstrahując od tego czy w praktyce ma to sens, to teoretycznie wygląda to następująco.

Chcesz pobierać z kondensatora 2.5A przez czas 0.2 czyli "wyciągnąć" z niego ładunek Q = I * t = 2.5A * 0.2s = 0.5C (pół Kulomba, nie mylić z innym znaczeniem literki C spotykanym w modelarstwie). Aby podczas takiej operacji z kondensatora "ubyło" 1.5V musi on mieć pojemność C = delta Q / delta U = 0.5C / 1.5V = 0.33(3)F. Sporo. Istnieją w przyrodzie takie kondensatory, ale jakbyś chciał zrobić baterię z wielu takich po 1000 mikrofaradów to potrzebowałbyś ich 330sztuk.

 

 To właśnie też miałem na myśli Bartku  .. Stosując 1000 uF możesz wspomóc diodę LED a nie serwo, przy którym tester zdycha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki kondensator na zasilaniu może pomóc tylko przy bardzo krótkim dużym poborze prądu. Rozumiem, że napięcie na becu przysiada.

Nie traktował bym tego kondensatora też jako zabezpieczenie pracy serw ale jako zabezpieczenie pracy odbiornika.

W helikopterach tak to właśnie się używa bo raptem przy 4 serwach czasem napięcie przysiada i jak ktoś ma elektroniczny flybar(FBL) to nie zaloguje się on bez przytrzymania w jednym położeniu ( czyli podczas lotu niemożliwe).

 

Dwie lub trzy sztuki 1000uF wystarczą, zwłaszcza, że duża pojemność (jak to zauważył w innym wątki Pioterek) powoduje duży pobór prądu podczas ładowania kondensatora.

 

Ale najpewniej zamiast kombinować zbytnio to najlepiej zapewnić odpowiednio wydajne źródło do tych serw i nie martwić się czy kondensator wystarczy.

mgd4-2 wyliczył ile ich potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondensator rzedu 220uF-1000uF ma sens. Jego zadaniem jest skompensowanie spakow napiecia na szeregowych idukcyjnosciach i rezystancjach podczas naglego chwilowego wzrostu zapotrzebowania na prad (np podczas rozruchu silnika dc w serwie). W wyniku tej kompensacji obiornik otrzyma stabilniejsze napiecie , a ponadto wygladzone zostana impulsy pradowe na przewodach zasilajacych BEC, a tym samym, generowane zaklocenia. Zdecydowanje wieksze wertosci pojemnosci sa niepotrzebne a nawet bledne. Duzo wieksza pojemnosc podczas ladowania przeciazy regulator BEC i moze go nawet spalic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.