Skocz do zawartości

Euronorma 300 328 V1.8.1


Apathor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Na 5ghz wszystkie!! urządzenia musza zmieniać automatycznie częstotliwości pracy jesli wykryją sygnał obcy np z radarów. Rowniez przed zmiana kanału pracy musza sprawdzic czy kanał nie jest zajęty przez taki obcy sygnał. To tak w skrócie wielkim. Dotyczy to acces pointow i wszystkiego co nadaje. Na 2.4ghz to nie jest potrzebne, zreszta standardy związane z WIFi czy ZigBee (lub podobne) nie uwazgledniaja takiej funkcjonalności.

Do tego dochodzi zmiana mocy emitowanych sygnałów. Głownie sprawa rozbija sie o koegzystencję z radarami ktore pracują w tym paśmie.

 

Technologia DFS nie dotyczy tylko WiFi dla pasma 2.4GHz co wielu błędnie interpretuje na własny użytek, zazwyczaj wynika to z niewiedzy.

Sama technologia DFS, nie jest związana z pasmem częstotliwości. Więcej dowiesz się czytając dokumenty źródłowe np. tu http://ieeexplore.ieee.org

 

A czy Graupner zdecyduje się na stosowanie DFS czy też nie, to już ich sprawa. Wielu producentów urządzeń RLAN i WLAN dla 2.4GHz ignoruje to, bo nawet ew. kary są mniejsze niż zyski ze sprzedaży takich użądzeń. Więc tu akurat dyskusja jest jałowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 66
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Tak tak Andrzeju...podziwiam Cie w kwestii odwracania kota ogonem...

podajesz linki z których ta obligatoryjność nie wynika. ogóle to nic nie wynika. Jak coś wiesz to pokaż nam to. Ja jestem otwarty na wiedzę. Ale lubię fakty a nie domysły. Nie wiem czemu Ci tak trudno podać właściwy link do dokumentów, skoro jesteś tego pewien? Ja niestety jestem gapa i nie umiem takich dokumentów znaleźć. Znane mi sa jedynie normy EN 301 893 i EN 302 502 w których wprost jest mowa o DFS. ale dotyczą pasm 5GHz. Dla 2.4GHz nie znam, ani o takich nie słyszałem.

Może gdzieś ktoś Ci zasugerował, mówiąc o transmisji FHSS czy pochodnych  które również zmieniają kanały pracy, powiedzmy w sposób w podobny jak DFS. Ale to nie to samo. I stosowanie tez nie jest obligatoryjne. I dotyczy całej masy urządzeń pracujących w różnych pasmach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak Andrzeju...podziwiam Cie w kwestii odwracania kota ogonem...

podajesz linki z których ta obligatoryjność nie wynika. ogóle to nic nie wynika. Jak coś wiesz to pokaż nam to. Ja jestem otwarty na wiedzę. Ale lubię fakty a nie domysły. Nie wiem czemu Ci tak trudno podać właściwy link do dokumentów, skoro jesteś tego pewien? Ja niestety jestem gapa i nie umiem takich dokumentów znaleźć. Znane mi sa jedynie normy EN 301 893 i EN 302 502 w których wprost jest mowa o DFS. ale dotyczą pasm 5GHz. Dla 2.4GHz nie znam, ani o takich nie słyszałem.

 

Występując o zezwolenia dla lotów UAV, bardzo chciałbym abyś był urzednikiem, który by tego odemnie nie wymagał ;)

Naprawdę... bardzo uprościło by mi to sprawy :D

Co do linków, to podałem Ci aż dwa. Wystraczy przeczytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W żadnym z tych linków nic nie wynika...to tak jakbym Ci podał link go google. Proszę podaj link do dokumentów, to będzie łatwiej nam gadać. Nawet bardzo proszę.

Czy może urzędnik coś Ci powiedział i Ty to przyjąłeś za pewnik?


Chyba że to ma dotyczyć TYLKO urządzeń służących do sterowania i obsługi lotów UAV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozbawiłeś mnie ;) cóż, niedziela...

Tomek podał Ci nawet stronę w dokumencie - i to nic że to tylko wersja robocza.

Na stronach UKE, są kompletne zbiory informacji, zarówno dla wymogów formalnych urządzeń nadawczych jak i tego jak można je stosować dla okoreślonych częstotlilwości i do określonych celów(!).

W Ustawie i załącznikach, masz to napisane wprost. Co tu więcej komentować ?

Występując o zezwolenie na lot UAV, nawet jeśli dotyczy zajęcia pasma tzw. "uwolnionego" do użytku bez zezwolenia (w tym 2.4GHz), należy przedłożyć świadectwo homologacji zestawu nadawczego, a jednym z wielu wymogów dla takich urządzeń jest również konieczność stosowania technologii wyboru częstotliwości.

 

Jeśli masz z tym faktem inne doświadczenia, bardzo chętnie poznam Twój sposób na ominięcie tych przepisów.

 

Na marginesie, wysłałem list do Graupner'a w sprawie artykułu ze wstępu, z pytaniem o technologię DFS. Zaczekamy więc na odpowiedź ze źródła :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ciesze się. co nie zmienia faktu...

I weź w końcu udowodnij mi i KOLEGOM że masz racje. Podaj jakis fakt, przepis, normę na obligatoryjność stosowania DFSu w urządzeniach pracujących w paśmie 2,4GHz. Please


napisz coś konkretnego...zakończy to raz na zawsze ta dyskusje. I ja i koledzy będziemy mądrzejsi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ciesze się. co nie zmienia faktu...

I weź w końcu udowodnij mi i KOLEGOM że masz racje. Podaj jakis fakt, przepis, normę na obligatoryjność stosowania DFSu w urządzeniach pracujących w paśmie 2,4GHz. Please

napisz coś konkretnego...zakończy to raz na zawsze ta dyskusje. I ja i koledzy będziemy mądrzejsi.

 

No... tez chcialbym  wiedziec ktory z was 2 sciemnia :D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja mogę nie wiedzieć i jestem tego świadom. Bo DFS zawsze mi sie kojarzył z pasmem 5GHz ze względu na zakłócenia z radarów czy satelit. I jest bezwzględnie wymagany. Ale nie spotkałem się z wymogiem stosowania DFSu w pasmie 2,4GHz. W sumie to nawet nie kojarzę aplikacji gdzie ten standard był użyty. Dlatego mnie to ciekawi. Bardziej fakty w postaci dokumentów niż cos tam napisane.

 

Z drugiej strony problem jaki pojawił się w wątku - to zapomniałem o nim całkowicie. Jest intrygujący, mimo że mnie jakoś tam nie dotyczy. Ale zapewne trochę kolegów może mieć z tym problemy. Po drogie intryguje mnie czy celnicy będa sprawdzali przesyłki z dalekiego wschodu, na zgodność urządzeń z ta normą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W paśmie 2.4-2.5 działają także inne urządzenia. Nie tylko WiFI.

Ale jak już chciałbyś mieć najbardziej wiarygodną opinię, wystąp o wydanie zezwolenia na lot UAV - koniecznie informując, że model sterowany będzie poprzez publiczne pasmo 2.4 GHz :)

Albo jak chcesz szybciej, to we Wrocławiu przejdź się pod ten adres ze strony, może masz tam blisko http://www.itl.waw.pl/laboratorium-badan-emc

I przy okazji, nie zapomnij dodać, że urządzenie do sterownia modelem latającym, w paśmie 2.4GHz chciałbyś zakwalifikować jako urządzenie ISM ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega nie rozumie czy udaje że nie rozumie co sie do niego pisze i co sam napisał?

Ja nie chce nic zgłaszać, i nie potrzebuje żadnych pozwoleń, tylko chce sie dowiedzieć na jakiej podstawie napisałeś ten post: http://pfmrc.eu/index.php?/topic/50413-euronorma-300-328-v181/&do=findComment&comment=534635

Bardzo proszę, podaj link do jakiegoś wiążącego dokumentu. Przecież na czymś bazowałeś stwierdzając to 'przemilczenie'. Zależy mi na informacji o obligatoryjności DFS (rozwinę skrót: Dynamic Frequency Selection - żeby nie było niejasności). Bardzo proszę o te dane, co pozwoli mi zaspokoić w 100% mą ciekawość i uchroni mnie przed zakupełm niewłaściwych urządzeń. Bo na razie nie podałeś ŻADNEGO faktu, co mnie bardzo zasmuca. I przypominam napisałeś nie o urządzeniach ISM do sterowania modelami, tylko o urządzeniach transmisyjnych w paśmie 2,4.

 

PS. Przypominam że DFS to nie to samo co FHSS, o którym to jest mowa przy urządzeniach ISM.

PS2. Nie rozumiem czemu jesteś taki tajemniczy/uparty i nie chcesz podzielić sie z nami swą wiedzą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Bardzo proszę o te dane, co pozwoli mi zaspokoić w 100% mą ciekawość i uchroni mnie przed zakupełm niewłaściwych urządzeń.

(...)

 

Po pierwsze to temat już podejmowałem, jednak sam fakt pojawienia się tamatu storpedowałeś.

Po drugie, nie jestem Mikołajem i nie spełniam zachcianek ;)

A po trzecie, przecież i tak wszystko wiesz najlepiej, więc tu będziesz radził sobie sam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No szkoda, że nie chcesz się podzielić z nami tak bardzo tajemną wiedzą. Twa odpowiedź chyba jest jednoznaczna, jeśli chodzi o to zagadnienie...

 

Żdadnej tajemnej wiedzy tu nie ma. Jak będziesz występował o wydanie pozwoleń, to zapewne zetkniesz się z tym jak i ja.

Po pierwsze, ustawodawca zdefiniował dokładnie "RODZAJE URZĄDZEŃ BLISKIEGO ZASIĘGU, KTÓRYCH UŻYWANIE NIE WYMAGA UZYSKANIA POZWOLENIA" - link podałem.

Aneks nr 8 dokładnie i bez żadnych wątpliwości definiuje to precyzyjnie.

Dla zgłaszanego lotu "do sterowania modelem" z wykorzystaniem innej częstotliwości, wymagane jest zezwolenie - czy coś jest nie jasne ?

Po drugie, ustawodawca zdefiniował klasyfikację urządzeń transmisyjnych - linki do tych wymogów podałem.

Dlatego dokonując zgłoszenia zajęcia określonego pasma częstotliwości w określonym rejonie - poza dopuszczonymi wymagami dla urządzeń nie wymagających zgłoszeń, jest obligatoryjnie prawnie narzucone - co więc jest tu dla Ciebie nie jasne ?

DFS dla urządzeń WLAN wymagających uzyskania pozwoleń, jest wymagany.

 

I póki co, składając dokumenty, przedkładam także i takie oświadczenie. Wolałbym się nie spierać z urzędnikami, że nie jest to wymagane - bo tak "dowiedziałem się" od jednego z forumowiczów :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda tylko, że przemilcza się fakt, że obowiązkowo urządzenia transmisyjne w paśmie 2.4GHz mają posiadać pełną implementację DFS ;)

Tak dla podpowiedzi, pełna implementacja DFS obejmuje także wykrycie sygnału "radar", i odpowiednie zachwoanie się urządzeń transmisyjnych (opisane w dokumentach normalizacyjnych IEEE). Spis

 

Ale Ty czytasz co piszesz?

Jakoś nie widzę związku tego z tym co napisałeś powyżej.

W żadnym linku nie ma o tym informacji! Cały czas sie o te dwa zdania pytam i żadnej konkretnej informacji. Masz wiarygodna informacje to daj! A nie ciągnijmy tego w nieskończoność.

 

To może inaczej - czy ktoś z kolegów coś wie na temat obligatoryjności implementacji DFSu w pasmie 2.4GHz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ja rozumiem, to nie chodzi tu o wprowadzenie DFS, tylko obowiązkowe wprowadzenie LBT (listen before talk). I tego chyba dotyczy upgrade systemów zdalnego sterowania modeli.

Jakkolwiek interesujące jest pytanie, co zrobi nadajnik w momencie startu, jeśli zdiagnozuje zajętość kanału? Wystartuje na innym kanale (czyli de facto wykona DFS)? Pojęcia nie mam, poczekajmy.

Ciekawym jest też opis certyfikowanego systemu pomiarowego firmy Rhode-Schwarz do przeprowadzania obowiązkowych testów. 

http://cdn.rohde-schwarz.com/pws/dl_downloads/dl_common_library/dl_news_from_rs/208/NEWS_208_english_TS8997.pdf

Na stronie 7 w tabelce 2.4GHz stoi jak byk DFS. Co to oznacza? Nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Na stronie 7 w tabelce 2.4GHz stoi jak byk DFS. Co to oznacza? Nie wiem.

 

Niestety oznacza to samo co powołanie się na EN 300 328 przez UKE w dokumentach z Ustawy, w przypadku konieczności spełniania wymagań zasadniczych dla urządzeń.

 

Edit.

aby nie trzeba było szukać w gąszczu dokumentów uke  http://www.uke.gov.pl/files/?id_plik=12366

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek - Po pierwsze stwierdzenie Andrzeja jest jasne. DFS jest obligatoryjne. Jak doczytasz to stwierdzi że DSF to całkowicie co inego niz LBT, FHSS czt CAA. Więc proszę nie pisz takich dziwnych rzeczy jak "to nie chodzi tu o wprowadzenie DFS, tylko obowiązkowe wprowadzenie LBT". Albo piszesz merytorycznie, albo nie. Chyba że Andemy pomieszały sie pojęcia - ale on zawzięcie broni tezy że DFS jest obligatoryjny. Algorytmy działania dla DFS czy FHSS są dostępne, więc można sprawdzić na jakim kanale system stratuje gdy któryś jest zajęty. Tak przy okazji przeszukiwanie i wybór kanalów może odbywać sie z częstotliwościami i 100HZ dla naszych aparatur.

Po drugie - fajnie że znalazłeś ten miernik - czyli może być to wprowadzone. Ale to jest tylko system pomiarowy.

 

I teraz co do norm i pism UKE

W normie EN 300 328 "Electromagnetic compatibilityand Radio spectrum Matters (ERM);Wideband transmission systems;Data transmission equipment operatingin the 2,4 GHz ISM band andusing wide band modulation techniques;Harmonized EN covering the essential requirementsof article 3.2 of the R&TTE Directive" nie ma ani słowa o DFS. Nawet nie jest ten skrót użyty w dziale Abbreviations (skróty)

za to w normie: EN 301 893 "ETSI EN 301 893 Broadband Radio Access Networks (BRAN); 5 GHz high performance RLAN;Harmonized EN covering the essential requirements

of article 3.2 ofthe R&TTE Directive" stoi to jak wół łącznie z dokładnym opisem parametrów tego standardu. Analogicznie w normie EN 302 502.
 
Więc jak dla mnie ani w normach ani w dokumentach UKE na które zawzięcie powołuje sie Andy, nie ma ani jednego słowa nawet o wymagalności DFS w paśmie 2.4GHz nie mówiąc o obligatoryjności jego stosowania. Za to jest jak wół informacja o wymagalności w paśmie 5150-5350 MHz i 5470-5725 MHz. Chyba że ktos umie przeczytać te dokumenty inaczej, to poproszę o komentarz

I jeszcze żeby pokazać ze to całkowicie inne pojęcia. Rozwinięcie skrótów z pisma UKE:

 

DFS (Dynamic Frequency Selection) - dynamiczny wybór częstotliwości;

LBT (Listen Before Talk) - sposób pracy urządzenia nadawczo-odbiorczego polegający na wykrywaniu przed rozpoczęciem nadawaniawolnego kanału radiowego;

FHSS (Frequency Hopping Spread Spectrum) - rozpraszanie widma ze skokową zmianą częstotliwości;

TPC (Transmitter Power Control) - sterowanie mocą nadajnika.


Tomku - coś mi nie pasło z tym systemem pomiarowym R&S i pogrzebałem jeszcze....http://cdn.rohde-schwarz.com/pws/dl_downloads/dl_common_library/dl_brochures_and_datasheets/pdf_1/TS8997_bro_en_3606-8095-12_v0300.pdf i niestety w tabeli stoi że DFS jest sprawdzany TYLKO w pasmie 5GHz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.