Skocz do zawartości

Euronorma 300 328 V1.8.1


Apathor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 66
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Czyli stwierdzenie "Szkoda tylko, że przemilcza się fakt, że obowiązkowo urządzenia transmisyjne w paśmie 2.4GHz mają posiadać pełną implementację DFS" wkładamy między bajki.

Żadna z norm czy uregulowań prawnych nie nakazuje stosowania transmisji bazującej na DFS w paśmie 2.4GHz a jedynie w paśmie 5GHz. Przypuszczam że jest to istotne dla kolegów bawiących się w FPV i korzystających z urządzeń na pasmo 5GHz.

Dla pozostałych urządzeń (nadajniki, odbiorniki z telemetrią, transmisje sygnałów w paśmie 2,4GHz)  wystarczy że będą spełniały normę (będą posiadały certyfikat) EN300 328 V1.8.1 i nikt do nas się nie przyczepi.

Z dokumentów chyba wynika że pasmo 1,2GHz nie jest przewidziane do wykorzystania dla tzw. Kowalskich, więc chyba używanie wszelkich nadajników sygnałów wideo w tym pasmie jest niezgodne z prawem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie rozumiem tylko jednej rzeczy, Jurku, jeśli wiesz to wyjaśnij. 

Abstrahując od tego, co tak naprawdę będzie zmienione w naszych aparaturach, to fakt jest faktem, aparatury sprzedawane po 1 stycznia 2015 będą "inne". Interesuje mnie, jak w przypadku Graupnera będzie wyglądać kompatybilność wsteczna? Czyli czy nowe odbiorniki będą działały ze starymi nadajnikami, czy trzeba będzie aktualizować. I odwrotnie, czy stare odbiorniki będą działały bez aktualizacji z nowymi nadajnikami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli stwierdzenie "Szkoda tylko, że przemilcza się fakt, że obowiązkowo urządzenia transmisyjne w paśmie 2.4GHz mają posiadać pełną implementację DFS" wkładamy między bajki.

Żadna z norm czy uregulowań prawnych nie nakazuje stosowania transmisji bazującej na DFS w paśmie 2.4GHz a jedynie w paśmie 5GHz. Przypuszczam że jest to istotne dla kolegów bawiących się w FPV i korzystających z urządzeń na pasmo 5GHz.

Dla pozostałych urządzeń (nadajniki, odbiorniki z telemetrią, transmisje sygnałów w paśmie 2,4GHz)  wystarczy że będą spełniały normę (będą posiadały certyfikat) EN300 328 V1.8.1 i nikt do nas się nie przyczepi.

Z dokumentów chyba wynika że pasmo 1,2GHz nie jest przewidziane do wykorzystania dla tzw. Kowalskich, więc chyba używanie wszelkich nadajników sygnałów wideo w tym pasmie jest niezgodne z prawem.

 

To że DFS jest wymagany przy 2.4GHz dla urządzeń jak pisałem wyżej, nie jest moim "widzimisie" tylko wymaganiem urzędników.

Jak chcesz z nimi polemizować, to dyskutuj z urzędami ktróre tego wymagają.

 

Póki co, to czepiasz się jak zwykle rzeczy, o których bladego pojęcia nie masz. A ponadto starasz się udowodnić, swoje herezje.

Zmierz się z rzeczywistością w urzędach, to przekonasz się, gdzie możesz schować swoje brednie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Graupnery z serri Hott będą działały ze starym i z nowym softem. Więc tu nie masz kłopotu. Jak chcesz mieć spokój np. z ubepieczycielem (w razie awarii) lub teoretycznie byc bardziej nieczuły na zakłócenia - aktualizujesz firmware.

DSM2 chyba w ogóle nie powinien byc sprzedawany w EU (w obecnej formie)

FASST Futaby - nie wiem ostatecznie czy spełnia ta normę, czy nie będzie już dostępny oficjalnie w EU - tu jest jakieś zamieszanie i nie jestem pewien czy zmiana firmware pomoże i czy nie będzie trzeba wymienić urządzeń-zalecam wypowiedzieć sie w tym temacie futabowcom

FHSS powinny działać tak jak w przypadku Graupnera

FrSky - chyba tez analogicznie jak Graupner

Resztę urządzeń trzeba śledzić na forach i stronach producentów


To że DFS jest wymagany przy 2.4GHz dla urządzeń jak pisałem wyżej, nie jest moim "widzimisie" tylko wymaganiem urzędników.

Jak chcesz z nimi polemizować, to dyskutuj z urzędami ktróre tego wymagają.

 

Póki co, to czepiasz się jak zwykle rzeczy, o których bladego pojęcia nie masz. A ponadto starasz się udowodnić, swoje herezje.

Zmierz się z rzeczywistością w urzędach, to przekonasz się, gdzie możesz schować swoje brednie.

Tak, tak...baju baju. Urzędnik wymaga czegoś czego nie ma w żadnym dokumencie....genialne ;) Mylą Ci się pojęcia i dalej brniesz w coś czego nie jesteś w stanie udowodnić. Dowód w postaci stwierdzenia "Jak chcesz z nimi polemizować, to dyskutuj z urzędami ktróre tego wymagają." jest jakis taki ...nieprzekonujacy


O futabach znalazłem takie coś (informacja jednego ze sprzedawców):

Hinweis: Zukunftssicher nach EU-Norm EN 300 328 V1.8.1.Die aktuellen Futaba Telemetrie übertragungssysteme FASSTest und T-FHSS entsprechen bereits jetzt der neuen EU-Norm EN 300 328 V1.8.1. Eine Anpassung dieser fortschrittlichen übertragungssysteme zur Erfüllung der neuen EU-Norm ist nicht notwendig. FASSTest und T-FHSS sind zu 100% zukunftssicher.Die übertragungssysteme FASST und FHSS werden in Sendern, die ab dem 1.1.2015 verkauft werden, softwaremäßig an die neue EU-Norm angepasst. Bei dieser Anpassung ist die Kompatibilität mit allen bestehenden FASST und FHSS Komponenten gegeben. Alle Sender, die vor dem 1.1.2015 gekauft werden, dürfen ohnehin weiterverwendet werden. Also besteht auch bei FASST und FHSS für den Anwender Sicherheit durch Kompatibilität aller Komponenten.Telemetrie

więc tez powinno być OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytam, nowa norma nie dotyczy istniejacych urzadzen. Nawet nie trzeba ich paczowac. Moze nawet nie powinno sie bo sa sygnaly, ze nadajniki po wgraniu nowego softu maja klopoty z komunikacja z niefirmowymi odbiornikami (m.in. odbiorniki Orange). Tutaj zalecalbym ostroznosc i ew odpytanie sprawy u dystrybutora/producenta zanim wgramy apdejt systemu.

Ale... na pewno sprawa dotyczy wszystkich nadajnikow sprzedawanych PO 1.1.2015. Zyjemy w dzikim kraju i na pewno wystapi problem 'wietrzenia magazynow'. Przy zakupie drozszych aparatur dobrze by bylo sprawdzic ich ceryfikat albo date produkcji. W przypadku ew sprawy o odszkodowanie, ubezpieczyciel na pewno sprawdzi to za nas ;)

Z tym samym problemem mozemy sie spotkac przy udziale w oficjalnych zawodach, w kraju czy za granica. Jak beda dokladni (a niemcory sa) to nie polatamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytam, nowa norma nie dotyczy istniejacych urzadzen. Nawet nie trzeba ich paczowac. Moze nawet nie powinno sie bo sa sygnaly, ze nadajniki po wgraniu nowego softu maja klopoty z komunikacja z niefirmowymi odbiornikami (m.in. odbiorniki Orange). Tutaj zalecalbym ostroznosc i ew odpytanie sprawy u dystrybutora/producenta zanim wgramy apdejt systemu.

Ale... na pewno sprawa dotyczy wszystkich nadajnikow sprzedawanych PO 1.1.2015. Zyjemy w dzikim kraju i na pewno wystapi problem 'wietrzenia magazynow'. Przy zakupie drozszych aparatur dobrze by bylo sprawdzic ich ceryfikat albo date produkcji. W przypadku ew sprawy o odszkodowanie, ubezpieczyciel na pewno sprawdzi to za nas ;)

Z tym samym problemem mozemy sie spotkac przy udziale w oficjalnych zawodach, w kraju czy za granica. Jak beda dokladni (a niemcory sa) to nie polatamy.

Dzień dobry,

 

Z tego co czytam, dyskusja jest naprawdę interesująca. Mam pytanie, czy obecne wyprzedaże aparatury RC (np. Sanwa RDS8000 2,4 GHz (MODE 2) + RX-40H upust cenowy około 50%) są już podyktowane w/w "wietrzeniem magazynów"? I czy po 1 stycznia 2015 roku nie dokupię już do takiej aparatury odbiorników? Z góry przepraszam za pytanie, ale jestem rookie i bardzo mnie to interesuje czy warto teraz kupić np. taką aparaturę na przecenie, czy wstrzymać się z zakupem i czekać na "nowe" (pewnie droższe) ?

 

Dziękuję i pozdrawiam

 

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"...czy warto teraz kupić np. taką aparaturę na przecenie, czy wstrzymać się z zakupem i czekać na "nowe" (pewnie droższe) ?..."

 

Jesli zakup bedzie w tym roku to formalnie problem "nie dotyczy".

Z technicznego punktu widzenia tez bym tego nie demonizowal bo wszystkie stare urzadzenia nadal beda dzialaly w swoim trybie. Norma ma na celu polepszenie sytuacji na przyszlosc.

Temat jest interesujacy dla modelarzy zaawansowanych oraz bioracych udzial w zawodach (imho).

Co do ceny to nie spodziewam sie ich wzrostu. Moze bedzie wrecz odwrotnie, po wyeliminowaniu chinskiego badziewia ceny markowych radyjek moga spasc ze wzgledu na szerszy zbyt.

 

Jesli do latania poczatkowego to ja bym jeszcze 'ponegocjowal' z dostawca aparatury. Skoro nie spelnia normy to moze rabat powinien byc wiekszy ? ;) A moze sie okaze, ze spelnia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jurek, niestety "nasi urzędnicy" mają zapędy na rozszerzanie ograniczeń unijnych i bycie świętszymi od Papieży. Nie zdziwiłbym się, gdyby jednak Andrzej miał rację. Trzeba ich pilnować :D Jeżeli ktoś potrafi. 

 

Co do kupowania nadajników które mogą zostać wycofane, to tak jak napisał Tomasz - trzeba zrobić zapas odbiorników :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartku - nie mogą. To wymysł Andrzeja wynikający z pomylenia pojęć. Zanim napiszesz taki komentarz spróbuj zapoznać się dogłębnie z materiałem. Ty jako moderator nie powinieneś pisać takich nic nieznaczących komentarzy. Niestety. Ze względu na funkcje tym bardziej musisz pisać bardzo merytorycznie i 10 razy analizować czy to powinieneś napisać. Wtedy będziesz szanowanym moderatorem.


A ja bym zmienił aparaturę, jeśli bym wiedział że nowe odbiorniki nie będą z nią współpracowały (nawet po upgrajdzie firmware).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"...czy warto teraz kupić np. taką aparaturę na przecenie, czy wstrzymać się z zakupem i czekać na "nowe" (pewnie droższe) ?..."

 

Jesli zakup bedzie w tym roku to formalnie problem "nie dotyczy".

Z technicznego punktu widzenia tez bym tego nie demonizowal bo wszystkie stare urzadzenia nadal beda dzialaly w swoim trybie. Norma ma na celu polepszenie sytuacji na przyszlosc.

Temat jest interesujacy dla modelarzy zaawansowanych oraz bioracych udzial w zawodach (imho).

Co do ceny to nie spodziewam sie ich wzrostu. Moze bedzie wrecz odwrotnie, po wyeliminowaniu chinskiego badziewia ceny markowych radyjek moga spasc ze wzgledu na szerszy zbyt.

 

Jesli do latania poczatkowego to ja bym jeszcze 'ponegocjowal' z dostawca aparatury. Skoro nie spelnia normy to moze rabat powinien byc wiekszy ? ;) A moze sie okaze, ze spelnia...

"... Temat jest interesujacy dla modelarzy zaawansowanych oraz bioracych udzial w zawodach (imho)..."

 

Z całym szacunkiem, ale to ja decyduje co jest dla mnie interesujące ....

 

Za pozostałe odpowiedzi (informacje) serdecznie dziękuję Wszystkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze ponownie uwaga do urządzeń które będą zgodne z ta normą - teoretycznie korzystanie z nich będzie bezpieczniejsze dla modeli. Bo norma wymaga stosowania nadajników (i odbiorników) które nie dość że ciągle zmieniają kanały pracy, to jeszcze przed zmiana sprawdzają czy dany kanał jest wolny (lub inaczej, czy silą sygnału pochodząca z obcych urządzeń jest na tyle mała że nie będzie zakłócała naszej transmisji). Jeśli kanał jest zajęty nadajnik szuka następnego wolnego kanału. Przeszukiwanie odbywa się na tyle szybko że w normalnym lataniu nie powinno to przeszkadzać. Oczywiście w miejscu gdzie są silne radiolinie, lub latają koledzy z źle nastrojonym FPV i sieją po całym pasmie - a miałem takie przypadki i mam logi z aparatury, to aparatura może dostawać lekko zauważalnej czkawki, ale na tyle bezpiecznej że można bez problemu sprowadzić model na ziemie. A potem np. spokojnie skopać źródło zakłóceń ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz zaraz Jurku, czegoś nie rozumiem. To w końcu będzie ten DFS czy nie będzie? ;-)

 

Bardzo dobre pytanie ;) i czy warto to stosować - abstrahując od widzimisie urzędników ;)

 

Póki co, jako pierwszą odpowiedź otrzymałem od Jeti

 

Dear Sir,

 

all our products meet all requirements of EN 300 328.

Sorry, Duplex products do not support DFS technology.

 

Best Regards

Jetimodel

 

zobaczymy czy pozostali coś naskrobią :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz zaraz Jurku, czegoś nie rozumiem. To w końcu będzie ten DFS czy nie będzie? ;-)

A czy ja gdzies napisałem ze ma byc?!?!?

 

Andy szuka dziury w całym. I niestety jej nie znajdzie. Ja bym zapytał sie urzędnika (a wlasciwie to powinno byc pytanie zadane jako pierwsze) co wlasciwie powiedział a co Andy zrozumiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Graupnery z serri Hott będą działały ze starym i z nowym softem. Więc tu nie masz kłopotu. Jak chcesz mieć spokój np. z ubepieczycielem (w razie awarii) lub teoretycznie byc bardziej nieczuły na zakłócenia - aktualizujesz firmware.

 

Z tego co sie dowiedzialem,nic sie nie zmieni w temacie aktualizacji softa.To tak jak bys zamontowal w swoim aucie nowy katalizator a sasiad nie (zakladamy ze oboje macie identyczne auta),poprostu Twoje bedzie bardziej przyjazne otoczeniu.Twoj katalizator zamontowany w 2014 roku bedzie schodzil z tasmy od 01.01.2015 seryjnie :). W Rc podobnie , nic sie nie zmieni,"stare" nadajniki z  "nowymi" odbiornikami beda dzialaly i odwrotnie.

 

 Oczywiście w miejscu gdzie są silne radiolinie, lub latają koledzy z źle nastrojonym FPV i sieją po całym pasmie - a miałem takie przypadki i mam logi z aparatury, to aparatura może dostawać lekko zauważalnej czkawki, ale na tyle bezpiecznej że można bez problemu sprowadzić model na ziemie. A potem np. spokojnie skopać źródło zakłóceń ;)

Z taka wyczuwalna czkawka to sie nie spotkalem,a zakladam ze w DE w pasmie 2,4Ghz troche wiecej urzadzen pracuje niz w PL :D .Cos takiego to raczej celowe dzialanie.Tutaj  wszystko dzialalo bez czkawki,a teoretycznie nie powinno :D :http://www.vimeo.com/42697305

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo u Ciebie nikt nie lata siejącym zakłóceniami dronem ;) bo wie ze nie może.

Jurek nie ma czegos takiego u mnie u Ciebie. Dzisiaj w Pl i DE robimy zakupy w tych samych sklepach,placimy tak samo(karta,paypal,przelew),wszystko z poza EU przechodzi przez urzad celny,nie widze roznicy.Celnicy tez nie od macochy,wiem bo bylem nie raz,jak nie wiedza co maja w rekach to sprawdza,internet maja nawet w PL :D .Nikt takich rzeczy nie klepie sam w piwnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie u mnie tylko w gościach.

Czasami nie przechodzi przez UC

A źle zestrojone zabawki FPV robia śmietnik. Plus chłopaki dopałki czasami klepią w piwnicach...

Jesli latasz modelem raptem biedne 300m nad ziemia a koleś startuje dronem, i aparatura od razu zaczyna piszczeć ze zasięg słaby, to cos musi w tym byc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.