Skocz do zawartości

Euronorma 300 328 V1.8.1


Apathor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od 1 stycznia 2015 zaczyna obowiazywac nowa regulacja parametrow technicznych transmisji 2,4 GHz. (Euronorma EN 300 328 V1.8.1 z roku 2012)

To ma takze dotyczyc nadajnikow modelarskich.

Moja czytalnosc zagranicznej mowy prawnej jest ograniczona, czy jest ktos na forum, kto ma orientacje w temacie i potrafi podac skrotowe informacje ?

 

Pozdrawiam.

Adam

 

PS. Groupner podaje, ze jest ok ale bedzie upgrejd oprogramowania.

http://www.graupner.de/de/newsdetail/f60fe24b-e568-4096-85a6-67facde7fe07

PS2. Futaba wypuscila apdejt softu datowany 2.12.2014 na zgodnosc z norma

http://www.futaba-rc.com/software-updates.html

PS3. Jeti tez potwierdza.

http://www.jetimodel.com/en/The-EN-300-328-v1-8-2-standard/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 66
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witam,

Od 1 stycznia 2015 wchodzi w zycie nowa regulacja parametrow technicznych transmisji 2,8 GHz.

To ma takze dotyczyc nadajnikow modelarskich.

Moja czytalnosc zagranicznej mowy prawnej jest ograniczona, czy jest ktos na forum, kto ma orientacje w temacie i potrafi podac skrotowe informacje ?

(...)

 

Bardzo dobre posunięcie ze strony Graupnera. Chcą tym samym dołączyć do grona producentów sprzętu w paśmie 2.4GHz, którzy stosują się do międzynarodowych norm w zakresie emisji w tym paśmie, dostosowując własne urządzenia do spełniania tych norm.

 

Szkoda tylko, że przemilcza się fakt, że obowiązkowo urządzenia transmisyjne w paśmie 2.4GHz mają posiadać pełną implementację DFS ;)

Tak dla podpowiedzi, pełna implementacja DFS obejmuje także wykrycie sygnału "radar", i odpowiednie zachwoanie się urządzeń transmisyjnych (opisane w dokumentach normalizacyjnych IEEE). Spis wymagań można także znaleźć na stronie http://www.uke.gov.pl/czestotliwosci-844

 

Edit

warto przeczytać :)  http://www.uke.gov.pl/wyniki-kontroli-urzadzen-radiowych-wlan-5-ghz-13248

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Szkoda tylko, że przemilcza się fakt, że obowiązkowo urządzenia transmisyjne w paśmie 2.4GHz mają posiadać pełną implementację DFS ;)

Tak dla podpowiedzi, pełna implementacja DFS obejmuje także wykrycie sygnału "radar", i odpowiednie zachwoanie się urządzeń transmisyjnych (opisane w dokumentach normalizacyjnych IEEE). Spis wymagań można także znaleźć na stronie http://www.uke.gov.pl/czestotliwosci-844

 

Edit

warto przeczytać :)  http://www.uke.gov.pl/wyniki-kontroli-urzadzen-radiowych-wlan-5-ghz-13248

 

Czyli według Ciebie radia Graupnera i innych producentów posiadaja implementacje DFS czy nie?

I jakoś nie jestem przekonany że DFS jest wymagane w pasmie 2,4GHz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli według Ciebie radia Graupnera i innych producentów posiadaja implementacje DFS czy nie?

I jakoś nie jestem przekonany że DFS jest wymagane w pasmie 2,4GHz

 

Rynek modelarski RC był jak dotąd na tyle mikroskopijnym, aby nie zwracał uwagi odpowiednich służb zajmujących się kontrolą rynku.

Przełom nastąpił w roku obecnym, gdy media zwróciły uwagę na "problem dronów". Urzędnicy w UE - i nie tylko w u nas, przygotowują się do skontrolowania również i tego rynku, zarówno w zakresie dystrybucji tych urządzeń jak i użytkowania.

A czy można olewać temat jak to właśnie sugerujesz ? Pewnie tak.

Jak na razie nasze UKE, nie przedstawiło jeszcze planów na przyszły rok, i nie chcą się oficjalnie wypowiadać zasłaniając się oficjalnymi wytycznymi.

 

Dlatego jestem bardzo ciekaw, jak rozwinie się sytuacja w zakresie skontrolowania urządzeń radiowych na rynku RC w 2015 :)

 

i tak już informacyjnie, jakie były wnioski z poprzednich kontroli http://www.uke.gov.pl/wyniki-kontroli-urzadzen-radiowych-przeprowadzonej-w-ramach-iii-kampanii-pomiarowej-10379#

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Halo!! Co niby sugeruje? W pytaniu?

Chyba nie odpowiedziałeś na pytanie, które zadałem ja i kolega w pierwszym poście. Może odpowiesz coś merytorycznie bo to co piszesz to jakies masło maślane. Gdzie w linkach są jakieś odnośniki do aparatur? Jeśli producent sprzętu deklaruje że spełnia obowiązujące normy to chyba nie będzie problemu z kontrolą? nieprawdaż?

Poprosze o informacje o wymagalności DFS w paśmie 2,4GHz od urządzeń transmisyjnych - ja tego nie moge znaleźć niestety.

 

Jakoś nie ogarniam tego co tu piszesz.


I z tego co mi wiadomo to właśnie norma o numerze V1.8.1 ma obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku. Norma ta uszczegóławia jak urządzenia 'stało kanałowe' (WiFi, ZigBee) maja sie zachowywać względem urządzeń ze zmiennym kanałem pracy (nasze FHSS i np. Bluetooth) i odwrotnie. I wszystkie urządzenia sprzedane na rynku europejskim od stycznia muszą spełnia ta normę. Jako że zmieniają sie algorytmy nadawczo-odbiorcze wielu producentów dokona tego przez aktualizacje firmware. Inni będą musieli zmienić układy transmisyjne w nowych urządzeniach. Czyli jesli kupimy odbiornik z mowym systemem transmisji (bo teoretycznie tylko takie będą) to musimy mieć nadajnik który to zrozumie. I odwrotnie :)


Wprowadzenie tej normy wymógł śmietnik jaki jest w eterze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Kiedy podasz jakieś konkretne info o wymagalności DFS przy 2,4GHz. Intryguje mnie to, szczególnie jesli chodzi o ZigBee i WiFi.

 

Jeśli masz na myśli pasmo 2.4GHz w naszym kraju, na wszystkie pytania dotyczące stosowania urządzeń nadawczych, odpowiedzi znajdziesz na stronie UKE.

Natomiast gdybyś miał problem z ich interpretacją, zwróć się bezpośrednio np. mailowo - zapewniam że dostaniesz odpowiedź ;)

To ja chyba dokupię odbiorników na zapas ;-)

a ja szukam w piwnicy aparatur na 35MHz zdatnych do użytku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja chyba dokupię odbiorników na zapas ;-)

a po co? Masz Hott to zmienisz firmware i już. Nowy system powinien jeszcze bardziej zminimalizować podatnośc na zakłócenia obce.

Jeśli masz na myśli pasmo 2.4GHz w naszym kraju, na wszystkie pytania dotyczące stosowania urządzeń nadawczych, odpowiedzi znajdziesz na stronie UKE.

Natomiast gdybyś miał problem z ich interpretacją, zwróć się bezpośrednio np. mailowo - zapewniam że dostaniesz odpowiedź ;)

 

Ha, ha - jakoś wątpię że tam coś znajdę (ale mogę sie mylić)  ;) UKE to jedno, standard transmisji to drugie. I po co mail do tego? Dawaj linka do stosownej informacji!

 

 

A wogóle to chyba warto by gdzieś przypiąć albo zmienic temat bo dla wielu sprawa może byc istotna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Ha, ha - jakoś wątpię że tam coś znajdę (ale mogę sie mylić)  ;) UKE to jedno, standard transmisji to drugie. I po co mail do tego? Dawaj linka do stosownej informacji!

(...)

 

Link http://www.uke.gov.pl/files/?id_plik=12366, ale to tylko "jedna strona" tematu. Dochodzą do tego jeszcze normy zasadnicze na które nasz ustawodawca powołuje się dla urządzeń nadawczych stosujących odpowiednią moc, modulację oraz szerokość kanału.

 

A co do ew. objaśnień, UKE nie płaci mi za występowanie w roli Ich rzecznika :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej! Ty to jesteś bajkopisarz!

 


Szkoda tylko, że przemilcza się fakt, że obowiązkowo urządzenia transmisyjne w paśmie 2.4GHz mają posiadać pełną implementację DFS ;)

Tak dla podpowiedzi, pełna implementacja DFS obejmuje także wykrycie sygnału "radar", i odpowiednie zachwoanie się urządzeń transmisyjnych (opisane w dokumentach normalizacyjnych IEEE). Spis wymagań można także znaleźć na stronie http://www.uke.gov.pl/czestotliwosci-844

 

ale to Ty napisałeś a nie UKE! Ja tam nie widzę że że urządzenia transmisyjne w paśmie 2,4 maja mieć DFS!! I to akurat w Polsce skoro gdzie indziej nie muszą mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I z tego co mi wiadomo to właśnie norma o numerze V1.8.1 ma obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku. Norma ta uszczegóławia jak urządzenia 'stało kanałowe' (WiFi, ZigBee) maja sie zachowywać względem urządzeń ze zmiennym kanałem pracy (nasze FHSS i np. Bluetooth) i odwrotnie. I wszystkie urządzenia sprzedane na rynku europejskim od stycznia muszą spełnia ta normę. Jako że zmieniają sie algorytmy nadawczo-odbiorcze wielu producentów dokona tego przez aktualizacje firmware. Inni będą musieli zmienić układy transmisyjne w nowych urządzeniach. Czyli jesli kupimy odbiornik z mowym systemem transmisji (bo teoretycznie tylko takie będą) to musimy mieć nadajnik który to zrozumie. I odwrotnie :)

Wprowadzenie tej normy wymógł śmietnik jaki jest w eterze ;)

 

Okazuje sie ze tylko Jurek przeczytal i zrozumial.I o co ten caly szum.Co nas jakies normy obchodza,niech sie producenci o nie martwia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

ale to Ty napisałeś a nie UKE! Ja tam nie widzę że że urządzenia transmisyjne w paśmie 2,4 maja mieć DFS!! I to akurat w Polsce skoro gdzie indziej nie muszą mieć.

 

Tam jest to napisane poprzez odwołanie się do normy. Norma jest tu: http://www.ietf.org/mail-archive/web/6tsch/current/pdfd3d1acPkgu.pdf

Strona 18 punkt 4.3.1.6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku - przeczytaj dokładnie post Andrzeja, przeczytaj co jest w normie i porównaj to. Zwróć uwagę na słowa 'obowiązkowo' i zwrot 'urządzenia transmisyjne w paśmie 2.4GHz' oraz 'posiadać pełną implementację DFS'. Sorki - Niestety mi coś nie pasuje. Może ja sie myle, ale nie lubię jak ktoś pisze nieprecyzyjne informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no modelarze też muszą sie martwić. Bo od nowego roku dokupując coś do czegoś, może sie okazać że nie będzie działać. A lepiej wiedzieć czemu ;)

Graupner twierdzi ze odbiorniki beda dzialaly poprawnie nawet bez updatowania,czyli nie ma sie czym przejmowac,a czy faktycznie tak jest okaze sie po zakupie nowych odbiornikow w 2015 :D

O co chodzi z tym calym DSF???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 5ghz wszystkie!! urządzenia musza zmieniać automatycznie częstotliwości pracy jesli wykryją sygnał obcy np z radarów. Rowniez przed zmiana kanału pracy musza sprawdzic czy kanał nie jest zajęty przez taki obcy sygnał. To tak w skrócie wielkim. Dotyczy to acces pointow i wszystkiego co nadaje. Na 2.4ghz to nie jest potrzebne, zreszta standardy związane z WIFi czy ZigBee (lub podobne) nie uwazgledniaja takiej funkcjonalności.

Do tego dochodzi zmiana mocy emitowanych sygnałów. Głownie sprawa rozbija sie o koegzystencję z radarami ktore pracują w tym paśmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.