Skocz do zawartości

Nowa aparatura Turnigy 10 ch


rapier
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przesiadka z tzw. Normalnej aparatury na taranisa to pol biedy. W druga strone to sobie zupelnie tego nie wyobrazam. Ilosc dynamizatorow mowy potocznej w trakcie prob zrobienia czegos czego nie ma zaprogramowango bylaby straszna. Prawie jak u blokersa.

Kacper czmu programujesz taranisa wbrew logice kiedy on jest scisle logiczny i zgody z teoria sygnalu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jakiś czas temu zmieniłem soft na er9x w T9X i dopiero się go uczę. Wydawało mi się że w Taranisie jest ten sam i ze nie będzie to nauka od nowa. Poprawcie mnie jeśli się mylę

 

Wysłane z GT-N7100 przy użyciu Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się że przesiadka z T9X na i10 czy Taranisa to jak przesiąść się z Matiza do Mercedesa.

Moim głównym wyznacznikiem zmiany jest telemetria z którą w T9X można kombinować ale jest z tym sporo zachodu.

FrSky jest już sprawdzone, natomiast i10 to "świeżynka" na rynku co po części budzi moje obawy jak z niezawodnością i poprawnością.

Biorąc pod uwagę koszty to i10 wypada znacznie lepiej ale to nie jest mój główny wyznacznik ale który również biorę pod uwagę.

Jak wygląda spawa odbiorników w i10? Na HK znalazłem 2 dedykowane, ale zapewne są inne kompatybilne tylko zastanawiam się jak z ich telemetrią?

FrSky ma szeroki wybór co jest ważne przy różnorodności modeli pod kątem wielkości.

Ostatnia sprawa to możliwości programowania oraz ich trudność. Pisaliście że Taranis jest mniej intuicyjny i ciężej rozkminić opentx vs firmware i10.

Sam niedawno zmieniłem w T9X standard na er9x i dopiero się tego uczę i poznaję. Przyznam szczerze że nie jest to mega intuicyjne dla mnie ale jako początkujący wiem że potrzeba czasu aby poznać i nauczyć się konfiguracji jakie są nam potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślałem o taranisie lub o Graupnerze, ale wybrałem ostatecznie i10, właśnie z powodu programowania.

Dla jednych i10 będzie dobry dla innych ograniczony, bo dużo jest dedykowanych i ustawionych z góry spraw, npnie mozna zmienic kanału i np jak klapy to tylko na 6 kanale (piszę z pamięcie, więc mogę sie pomylić). W Taranisie wszystko konfigurujesz od podstaw i pod swoje zachcianki.

Moim zdaniem i10 jest w sumie dobrą aparaturą na początek bo wszystko jest przedstawione graficznie co pomaga w zrozumieniu ustawień i działania funkcji. W porównaniu z oryginalnym oprogramowaniem w T9X jest progres, masz więcej dedykowanych miksów plus 4 nowe do wpisania.

Obejrzyj mój film jak chodzę po menu

http://youtu.be/dH2ZYWVKFuo

Ja i tak dużo nie programuję, co innego Paweł ;)

 

Odbiorniki to oczywiście flysky od i10, jak od i6 (tu nie we wszystkich masz gniazdo na zewnętrzną telemetrię) i i cała scheda po T9X.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak i10 i konfiguracje pod quadcoptery, heliki czy łódki?

pod samolot wygląda to bardzo intuicyjnie dla początkującego (jak ja :D) bo nie muszę się zastanawiać co gdzie podpiąć i dlaczego.

 

Jeśli quady i reszta jest podobna to coraz bardziej do mnie przemawia ta aparatura.

 

Jak jest z widocznością wyświetlacza w słońcu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na HK są trzy odbiorniki, które pasują. 10ch, dedykowany do aparatury, 6ch, dedykowany do aparatury 6ch, ale z i-10 też działa i jeszcze jakiś 6ch w folii zamiast plastikowej obudowy, dedykowany do parkflajerów. 

Do dwóch pierwszych (może i do trzeciego, nie wiem, nie badałem tematu) są też dedykowane czujniki tego i owego, na przykład napięcia czy temperatury. Dedykacja ogranicza się do innej końcówki, w modułach 6ch jest wtyczka jak w serwach, w 10ch są takie śmieszne, małe, białe. Wystarczy jednak zmienić końcówkę, żeby na przykład czujnik napięcia dedykowany do odbiornika 10ch zadziałał w odbiorniku 6ch. 

 

Ponadto i-10 obsługuje, jak już Robert wspomniał, wszystko to, co było obsługiwane przez T9X, czyli odbiornik 8ch, 6ch HK, 4ch Turnigy, czy 3ch HK. Żaden problem, oczywiście z tą zasadą, że samolot lata bez telemetrii. W przypadku odbiornika 8ch (innych nie testowałem) działa też opisywana przeze mnie zasada, którą można sprowadzić do równania "jeden odbiornik = jeden wpis na liście modeli". Chodzi o to, że jak mamy model X w którym jest odbiornik Y, to nie uda nam się w nim podłączyć pakietu i latać, jeśli nie ustawimy tego konkretnego modelu w aparaturze - regulator nie łączy, silnik nie kręci, nic nie działa. Dzięki temu nie ma możliwości wystartować samolotem X na ustawieniach samolotu Y, w którym na przykład SW był na rewersie :)

 

Sam nie testowałem bo nie miałem takiej możliwości, ale wszystkie znaki na ziemi i niebie zdają się wkazywać na to, że spokojnie można też podłączać odbiorniki FlySky. Inna rzecz, że jeśli chodzi o dostępność i cenę, to jednak wolę Turnigy z HK ściągać...


Co do łódki, to wydaje mi się, że jeśli nie masz na myśli Pancernika czy lotniskowca, to ilość kanałów w i-10 jest więcej niż wystarczająca. W każdym razie żaglówkami kieruję aparaturą 4 kanałową i też jest za dużo :)

Heli nie latam, ale w menu są takie opcje, podobnie jak były w T9X. 

 

 

Wyświetlacz w słońcu... Przede wszystkim ustawiłem aparaturę tak, że po jakimś czasie wyświetlacz się wygasza, więc czy słońce czy chmury to i tak nic nie widać. Żeby coś zobaczyć trzeba najpierw stuknąć palcem w wyświetlacz. Coś tam widać, nie ma jakiegoś większego problemu, ale z tą uwagą, że ja nie latam w przyciemnianych okularach tylko ze szkłami w kolorze bursztynu. Przyciemniane w połaczeniu ze światłem słonecznym odbijającym się od ekranu wyświetlacza to jednak nie najlepsza konfiguracja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby coś klikać na słońcu to trzeba zrobić cień swoim ciałem a podświetlenie ekranu mieć na 100%, oczywiście z wygaszaniem, jak Paweł napisał. Ten wyświetlacz jednak potrafi pociągnąć sporo prądu i godzinne konfigurowanie od podstaw na lotnisku może skutkować brakiem latania, bo aku się rozładuje. Wtedy można skorzystać z powerbanków np.

 

Dla Helików jest osobny typ modelu, ściągnij manual, jest w tym wątku, to zobaczysz jakie są opcje.


"jeden odbiornik = jeden wpis na liście modeli".

Match model

Zbindowałem na jednym modelu odbiornik i10 i starego 3CH z HK, oba działały tylko na tej samej pamięci modelu, ale się zdziwiłem. :)

Pamięć modelu pamięta też jaki typ transmisji był przy odbiorniku, bardzo to ułatwia sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wygląda na to że chyba się jednak zdecyduję na i10 zamiast Taranisa, bo posiada większość czego potrzebuję.

To czego nie mogę jeszcze rozkminić a nie znalazłem porządnych informacji w necie/manualu to konfiguracja pod quadcoptery.

Mam 250-tkę, w planach kolejny większy, no i helika a nie wezmę apki z która będzie ograniczała mi konfiguracje tych że modeli.

 

Macie jakieś doświadczenia z konfiguracją CC3D, Flip32+ z i10?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seba, zobacz jak programuje się quady w Taranisie - będziesz miał pełniejszy obraz  ;) . Sam przesiadłem się z Hiteca Eclipse na Taranisa i nie żałuję, straszą tylko tym jego programowaniem  :D  ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz zanim coś kupie lubie dobrze poznać wszelkie aspekty obu aparatur. Wiem ze Taranis potrafi prawie wszystko, natomiast to co mnie boli to np. komplet czujników telemetrycznych który np z i10 masz w standardzie a i koszty dodatkowych są sporo niższe niż FrSky'sowe. Za jednym przemawia jakość i sprawdzalnosc sprzętu za drugim cena i podobna jakość niektórych elementów.

Jest to trochę porównywanie jabłka do gruszki ale to zawsze coś co może nie tylko mi da szerszy pogląd przy wyborze aparatury.

 

Wysłane z GT-N7100 przy użyciu Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.