Skocz do zawartości

Chińskie, tanie śmigła i problemy z nimi związane.


bizon96

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Do mojego pierwszego quadrokoptera połakomiłem się i kupiłem tanie, chińskie śmigła.

No i teraz pojawił się problem.

Założyłem niewyważone i zauważyłem, że coś jest nie tak. Wszystko wyszło podczas próby wyważania.
Jeżeli na kartce papieru narysuję linię, położę na linii śmigło, ustawie "symetrycznie" według końców śmigła to na samym środku linia jest poza otworem mocowania do osi silnika. Czyli właściwie jest bumerangiem.

Czyli, jak mi się wydaje, jedynym rozsądnym miejscem na te śmigła jest śmietnik?
Przepraszam za prawdopodobnie głupie pytanie, ale po prostu jest to mój pierwszy model latający i wciąż brak mi wiedzy na różne aspekty modelarstwa lotniczego.

 

Jerzy

 

Edit:

Na śmigłach jest napis: na jednej łopacie FC, a na drugiej 10x4,5R(L) PRO. Wychodzi na to, że są to podróby śmigieł Gemfan FC10x4,5 bo nawet w sklepie w którym je kupowałem Gemfany sa ponad 2x droższe, a te są opisane jako FC1045.

Niestety człowiek uczy się na własnych błędach. :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuc fotke tych smigiel.

 

Ja latalem tez na chinczykach 10x4.5. Kilka razy odstrzelila mi lopata w locie...

Oprocz tego byly tanie i przeznaczone do nauki latania. Bananowoscia (wygiecie w plaszczyznie pionowej a nie poziomej) bylo widoczne na kilku egzemplarzach ale nie przeszkadzalo w lataniu.

 

Potem kupilem Gemfany w ABC-RC i jakosc latania wzrosla kilkukrotnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To było jeszcze przed próbą wyważenia, ponieważ żeby to zrobić musiałbym chyba w piaste z jednego boku jakąś sporą śrubę wkręcić. Na próbę zacząłem szlifować tę część koło piasty i wyszło,że mógłbym ją zeszlifować aż do samego otworu (tam gdzie wchodzi piasta) do zera, a i tak by to nic nie pomogło. 

Na zdjęcie śmigła, które zamieściłem przyłóż nitkę od jednego końca do drugiego i zobacz jak przechodzi ta nitka w okolicy otworu na samym środku  :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz tez wywazac naklejajac tasme klejaca na krawdzi nataria z jednej strony i krawedzi splywu z drugiej - co przeniesie srodek ciezkosci w strone otworu... oczywiscie efekt wywazenia lewo/prawo osiagniesz bez problemu.

 

tak byc powinno: -----o-----

 

jest tak (w duzym przejaskrawieniu):

  /o\

 /    \

/      \

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda śmigło po próbach wyważenia:

100_4090_zpszqdz2fwj.jpg

Mimo szlifowania i doklejania po przeciwnej stronie różnych dziwnych rzeczy na UHU klej dalej śmigło leci na jedną stronę. Lopaty wyważone.Tak więc raczej kupiłem coś, co mogę od razu wyrzucić do śmietnika.

To co widzicie na zdjęciu jest tylko I wyłącznie eksperymentem i nie zamierzałem takiego czegoś wsadzać do mojego latadła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

 

kiedyś się "szarpłem" ale inwestycja wspaniała:

http://shop.dubro.com/p/tru-spin-prop-balancer-qty-pkg-1

 

Wyważy śmigła małe, duże i bardzo duże, koła, śruby, itp.

Sprawdza się genialnie!

 

Polecam obejrzeć każdy z filmów a śmigła kupować dobre. Markowe i wyważone śmigło to bezpieczeństwo nasze i modelu. Nic się nie urwie, nie wibruje wiec łożyska rama i reszta gratów nie telepie.

https://www.youtube.com/watch?v=OXuNnYQO2s4

https://www.youtube.com/watch?v=SWInSfVhHOs

https://www.youtube.com/watch?v=2fo_0b22QWc

 

I najlepsze wg. mnie:

https://www.youtube.com/watch?v=1JuSujZ_pFw

https://www.youtube.com/watch?v=uZmqE7XmRxY

https://www.youtube.com/watch?v=ViTiJcoP63s

 

Subiektywnie - czuć różnicę na wyważonym śmigle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda śmigło po próbach wyważenia:

100_4090_zpszqdz2fwj.jpg

Mimo szlifowania i doklejania po przeciwnej stronie różnych dziwnych rzeczy na UHU klej dalej śmigło leci na jedną stronę. Lopaty wyważone.Tak więc raczej kupiłem coś, co mogę od razu wyrzucić do śmietnika.

To co widzicie na zdjęciu jest tylko I wyłącznie eksperymentem i nie zamierzałem takiego czegoś wsadzać do mojego latadła.

To co pokazałeś na fotce ma niewiele wspólnego z wyważaniem śmigła.

Smigło ma być osadzone na osi, zamocowana oś poziomo, i doprowadzone do stanu, kiedy żadna z łopatek nie ma tendencji do opadania.

Służą do tego stosowne wyważarki, a nie linijka czy nitka przyłożona na oko do śmigła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek - to jest smiglo, które przeszlo próbe zwykłego wyważania - jak masz bumerang to os otworu nie lezy na linii łaczącej końce łopatek i zawsze bedzie ukladac sie w jedna strone. A uzytkownik bedzie myslal - hura zawsze idzie do poziomu - zapominajac ze jest to efekt banana a nie poprawnie wywazonego smigla. 

 

Tutaj masz śmigło takie:

 o

/  \

 

zamiast takiego:

-- o --

 

 

Zazwyczaj os smigla lezy na linii laczacej konce - wtedy niewywazone smiglo ma SC gdzies na tej linii i dodajac masy na jednym koncu przesuwasz CS po tej prostej as sie pokryje z osia otworu. Wtedy wywazone smiglo zatrzymuje sie w dowolnej pozycji bo jest wywazone i nie ma tendencji do przekrecania sie w ktorakolwiek strone.

 

Jezeli otwor masz poza ta linia - to nadal mozesz przesunac SC w poblize osi otworu (na zwyklej wywazarce) - ale one nigdy nie beda wspolsrodkowe. Pozostaje mechaniczne zdejmowanie masy ze smigla aby przesunac SC smigla w poblize otworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darku, linijka jest po to, żeby mieć odwzorowanie wielkości fotografowanego przedmiotu. Co do tego co zrobiłem ze śmigłem i zamieściłem tego zdjęcie to napisałem pod spodem, że to tylko eksperyment i nie zamierzam tego eksperymentu nigdzie przymocowywać ze względu bezpieczeństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można zapominać, że śmigła tutaj pokazane są z kategori SF-duża powierzchnia, miękkie łopaty, nadają się one do wolnoobrotowych silników, przy wysokoch obrotach potrafią one wpadać w drgania al'a flutter. Zgadzam się z poprzednikiem, że to co jest pokazane na obrazku to na pewno nie jest żadna proba wyważenia i takie zdejmowanie masy do niczego nie prowadzi, więc nie widzę w sumie większego sensu w takich testach. Ogólnie co do chińskich śmigieł to trochę mi się ich przez ręce przewinęło i po poprawym wyważeniu ( o ile takie było potrzebne) żadne nie sprawiało mi większych kłopotów, więc nie generalizujmy, nawet w super firmie może zdarzyć się jakiś "niewypał".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

a zwłaszcza bizon96 proszę obejrzyjcie te filmiki - oszczędzicie sobie czas i frustrację i czegoś się nauczycie. Tam jest krok po kroku pokazane co się robi.

 

Wyważa się łopaty (równowaga w poziomie) i główkę (równowaga w pionie). Po takim zabiegu śmigło można zatrzymać w dowolnej pozycji.

NIGDY nie zdejmuje się materiału tak inwazyjnie. Zeszlifowuje się delikatnie "tylnią" stronę za ciężkiej łopaty (kompozyt) lub dokleja taśmę na lżejszej (drewno), a na główkę z lżejszej strony CA + przyspieszacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie że do mojej pianki Booma 3d mam podobne chińskie śmigła i dają radę bez problemu, bez żadnego wyważania.

Po prostu trafiłeś na jakąś słabą partię.

A`propos chińskich śmigieł, to do dużej katanki mam turnigy 16x10 drewniane i uważam że są świetne.

Więc pewnie tak jak ze wszystkim są produkty takie i takie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.