Skocz do zawartości

Drukarka 3D Sintron ARTP - relacja z budowy.


idfx

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za podpowiedź co do czyszczenia.

 

Ech ... z tymi bojami może się sporo opóźnić. W weekend przy współpracy z Kolegą planowałem ją już odpalić a teraz nie wiem czy mogę dalej rozpieczętowywać. Czekam na odpowiedź sklepu.

 

Kolejna sprawa .... w przyszłym tyg. wyjeżdżam już na miesiąc do Polski i nie chcę żadnych przesyłek, bo mogą dojść jak już mnie nie będzie ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozpędzaj się .... ;) Co ma akryl do tego ?? Mogło być i ze stali a jak upuszczone to może nie pęknie, ale się może wygiąć .. 

 

Z typowych materialow (MDF, Sklejka, Stal, Akryl) to wlasnie akryl jest najbardziej ryzykowny - chociazby tak jak wspominalem przy montazu. Niby chcesz wszystko poskrecac na amen zeby bylo sztywno i rowno - a tu zonk, bo recznie dokrecona sruba jest w stanie uszkodzic rame.

Jakby bylo ze stali to wystarczy odgiac, sklejka i MDF by to zamortyzowaly (albo tylko lokalnie wgniotly, co by nie wplywalo na ogolna geometrie i wlasciwosci drukarki).

Jak ja wybieralem swoja Pruse i3 to wlasnie bralem taka nie z akrylu - mimo ze z MDF byly drozsze.

Chlopaki z RC-FPV organizowali wycinke ramy do Prusy ze stali - jakbys sie postaral to w ten miesiac co bedziesz w PL moglbys sobie skombinowac a potem przywiezc do domu taka rame. Ja jeszcze o tym nie mysle - bo MDF jest wdziecznym materialem i latwo upgradowalnym (np wiercenie ad-hoc, bez koniecznosci rozbierania drukarki na czesci pierwsze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na jego miejscu składał bym dalej na tym akrylu jak już kupił, trzeba skręcać z wyczuciem ale się da. U nas chłopak który się nie zna i składał 1 raz dał sobie radę i nic nie popsuł :)

Moim zdaniem i tak najgorsze jest nie samo złożenie, tylko potem skalibrowanie/ustawienie wszystkiego aby wydruk kostki kalibracyjnej nie wyglądał jak Jabba z gwiezdnych wojen :)

 

Jeszcze co do akrylu to musisz pamiętać o jednej rzeczy, w teorii szkło akrylowe użytkuje się do ~80 stopni wg wiki zaczyna mięknąć przy 115.

Przy wydrukach z PLA nie jest to problemem bo stołu się praktycznie nie grzeje, ale przy ABS stół nagrzewa się czasami nawet i powyżej 100.

Do czego dążę, chodzi o to by dobrze zaizolować stół grzewczy od akrylu bo po dłuższym czasie temperatura może go lekko odkształcać.

U nas się tak nie dzieje ale wolę przypomnieć ;)

 

Jeśli chodzi o same drukowanie to odpuść sobie na początek ABS, bo tylko będziesz się wkurzał. Zacznij od PLA bo ono jest dużo łatwiejsze w ogarnięciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miała być relacja z budowy, jeszcze nic nie powstało a niedługo druga strona tematu się zakończy i jedyne o czym można przeczytać to o akrylu ...

 

Żeby zakończyć temat akrylu pochwalę się, że załatwiłem w pracy wyfrezowanie wszystkich elementów ramy z aluminium i prawdopodobnie wyślę to jeszcze do anodowania. Taka czarniutka stabilna rama powinna wpłynąć nie tylko na sam wygląd i estetykę, ale również na stabilność i prędkość wydruku bez uszczerbku na detalach wykonanego elementu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklep odpowiedział, poprosili o dokładniejsze foty uszkodzonych elementów i wyślą nowe. Na szybko skleję ten akryl i w ramach treningu jutro zacznę składać. Zaprosiłem speca i będziemy działać, ale zaczynają się kolejne schody .. brakuje sporo elementów z plastiku (drukowane przez nich do montażu ramy) oraz łożysk .. Masakra jakaś !! Jak nam się uda to zrobimy listę tego co brakuje i wyślę im pełny opis albo spakuję całość, odeślę i poproszę o nowe bo zaczynam już powoli mieć dość ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadziałeś się na jakiś buraków. Nie dziwię się, że się zniechęcasz. Ale wszystko ci to wynagrodzi twoja pierwsza dobrze wydrukowana kostka kalibracyjna ;) Cierpliwości.

 

A co do akrylu... nie no żartuje bo ci się będzie śnił po nocy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace powoli ruszyły. Ramka powstaje, prowadnice poczyszczone, łożyska nasmarowane i wszystko zaczyna łapać poziom. 

 

W4fnLy.jpg

 

Elektronika w większej części już pospinana i zaprogramowana. Konfiguracja wgrana, ustawienia temperatur / termistorów oraz prędkości i przyspieszenia silników (na razie mniejsze wartości bo resztę będę mógł już pomierzyć i odczytać jak będzie mechanicznie zmontowane do kupy). Silniki pracują, end-stopy również.

 

HY2shO.jpg

 

CBoIdp.jpg

 

Może jeszcze dziś albo jutro zaprogramuję i odpalę kontroler graficzny, ale ciężko to idzie bo rozkłada mnie jakieś choróbsko :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie bez niespodzianek :)

 

Elektronika śmiga, silniczki pracują, grzałki grzeją, odczyty z termistorów prawidłowe i nawet udało się zmusić extruder do wydruku w dłoni :)

 

NFWH0x.jpg

 

Kontroler graficzny również nie przysporzył specjalnych niespodzianek, działa prawidłowo i wykrywa kartę pamięci i pliki na niej zawarte.

 

uHy1sl.jpg

 

 

Pozostała rama, ale to już tak tylko dla treningu składana bo elementy będą wykonane z metalu.

 

lEi6nC.jpg

 

Jeszcze daleka droga do odpalenia ... najpierw muszę uporządkować TO ;)

 

h8BWeA.jpg

 

Powoli się również zapoznaję z niezbędnym oprogramowaniem.

 

jsm1DS.jpg

 

3zFyd4.jpg

 

Raczej na razie na tym koniec, kontynuacja po urlopie świątecznym jakoś przed połową stycznia :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Podziękowania dla Moderatora ;)

 

Wreszcie mogę wrócić do tematu i kończyć prace. Zmieniła mi się nieco koncepcja, zamówiłem ramę ze sklejki 6 mm. Bardzo ładnie wykonana i wbrew moim obawom okazała się bardzo sztywna.

 

Z racji połamanych elementów akrylowych w przesyłce przyszła mi w ramach reklamacji nowa rama. Cała kompletna wraz ze śrubkami i nakrętkami montażowymi. Gdyby komuś była potrzebna mogę odsprzedać "po kosztach".

 

Kończę malować elementy (na razie pierwsza warstwa) i po południu zacznę składać do kupy. Możliwe, że w ten weekend będzie już coś drukować :) Powoli rozmyślam też jak uczepić zegar do głowicy by skalibrować wszystko i wypoziomować stół z taką dokładnością jak to tylko możliwe.

 

2OOcmH.jpg

 

nnzNSN.jpg

 

fNykn9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.