Skocz do zawartości

Piper J3 Cub (ARF WillHobby) rozp. 193cm (+video)


Rekomendowane odpowiedzi

Troszkę popchnąłem ten projekt.

Gotowe są już stateczniki i wszystkie niezbędne serwa z wszelkimi popychaczami.

 

Dzisiaj zmontowałem z dostępnych w domu elementów mocowanie silnika.

piper10.JPG

piper11.JPG

 

To taka próba wykorzystania łoża spalinowego (z zestawu) do zamocowania silnika elektrycznego.

 

Miałem do dyspozycji duralowe kątowniczki i przy pomocy śrubek zrobiłem prototypowe łoże spalinowo-elektryczne :D

Jeszcze potrzeba pozabezpieczać wszystko przed odkręcaniem (Loctite) i ewentualnie dopasować przez użycie podkładek.

Silniczka jeszcze w tym układzie nie uruchamiałem, ale wszystko zapowiada wystarczającą sztywność do takiej mocy (dużo daje solidne fabryczne mocowanie silnika - krzyżak z duralu grubości 5mm).

 

W razie potrzeby pod osłoną silnika zmieszczą się jeszcze akumulatorki.

Ale to sprawdzę jutro po zmontowaniu całego modelu i pierwszej próbie wyważenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 60
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
Pieknie idą postępy pracy :)

Ile kosztuje taki naped który zastosowałeś w Piperku??

Silnik, regulator i akumulatory (te niestety nie są wieczne :evil: ) to duży wydatek; nie jest to cena porównywalna z silnikiem spalinowym, nawet czterotaktem.

 

Efekty dzisiejszego dłubanka, to polutowane podwozie, podłączenie zasilania i RC, oraz próba wyważenia.

Z powodu braku czasu podwozie jednak polutowałem cyną (jeszcze nie zmyty topnik):

piper13.JPG

piper14.JPG

 

Tak producent zestawu wymyslił geometrię podwozia.

Jest inaczej niż w oryginale, ale duży plus, że fabrycznie wygięte elementy z drutu fi 4mm dobrze do siebie pasują :)

piper12.JPG

 

Instrukcja nic o tym nie mówi, jednak w miejscu zaznaczonym strzałką ja nie zdecydowałem się na spoinę.

Zwiążę to miejsce jakąś gumką (dosyć symbolicznie, bo i bez tego by się chyba obeszło).

 

I tutaj piewszy minus tego zestawu - instrukcja jest dosyć ogólna i w dodatku zawiera drobne błędy

 

Próbne wyważenie wykazało, że pakiet będzie w kabinie w miejscu zbiornika (jest od niego mniejszy, będę go musiał jakoś umocować).

 

PS Łoże spalinowo-elektryczne jest ok - próbowałem uruchamiać silniczek i jest wystarczająco sztywne, a jednocześnie chyba tłumi wibracje, bo "pudło" kadłuba jest cichutkie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka krótkich doskoków i model prawie gotowy :)

 

Nie mam czasu na upiększanie, nie będzie więc makiety silnika (w zestawie jej nie przewidziano).

Jedynie wypiłowałem otwór chłodzący (na oko w miejscu chłodnicy), bo bez tego mogłoby być gorąco:

piper15.JPG

 

Widok do wnętrza kabinki, jest już wszystko na miejscu, a zostało dużo wolnego miejsca:

piper16.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie nakleiłem "ozdoby" znalezione w zestawie i w ten sposób maszyna jest gotowa do lotu :D

Prawdopodobnie jutro zrobię jeszcze fotki, obowiązkowe ważenie... i model idzie do piwnicy.

Tam poczeka na swój pierwszy lot.

 

Kilka uwag dotyczących mojego zestawu:

+ solidne pudło i ogólnie dbałość o bezpieczny transport części modelu

+ niczego nie zabrakło (a nawet troszkę śrubek zostało)

+ elementy płatowca wydają się być proste (badanie na oko) i pasują do siebie

+ części oklejone starannie folią (poza zastrzałami nie poprawiałem naprężenia folii)

 

+/- delikatna konstrukcja kadłuba, a jakość sklejki mogłaby być lepsza (tak to oceniam po wierceniu otworów)

 

- niedokładna instrukcja, zawiera pomyłki i niedomówienia

- źle wklejone nakrętki mocowania zastrzałów w skrzydłach (w 3 z 4 musiałem poprawiać wcięcie na zastrzał)

- otwory w piastach kół wymagały rozwiercenia, przy tej okazji jedna piasta się rozkleiła

- popękana osłona silnika (wiedziałem o tym przed zakupem, "dzięki" temu zestaw był przeceniony)

- brak jakiejkolwiek imitacji silnika

 

PS Jak coś sobie jeszcze przypomnę, to później tu dopiszę - będzie w jednym miejscu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie jutro zrobię jeszcze fotki, obowiązkowe ważenie...

 

Właśnie miałem pisać, żebyś podał wagę :D

bardzo mnie to interesuje.

Ja ze swoim Piperem postaram się "zamknąć" w 3kg. Wyposażenie z napędem mam chyba nawet cięższe niż u Ciebie, a sam kadłub 2 razy cięższy... :shock: :D

to jak mi wychodzą te 3 kg to nie wiem... :D

 

Swoją drogą to bardzo fajnie się prezentuje Twój Piperek.

Oblot planujesz w najbliższym czasie czy karzesz czekać na relację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw waga: wyszło 3,11kg na gotowo do latania.

Piperek prezentuje się tak, jak go Chińczycy zrobili - na oko całkiem nieźle.

W tej chwili jestem z tego zakupu zadowolony :D

Jak lata, to sie okaże później.

Chciałbym to sprawdzić jak najprędzej, ale to duży 2 metrowy model i do oblotu muszę gdzieś podjechać (przynajmniej na boisko).

 

Na razie fotki z kołowania na działce:

piper17.JPG

piper18.JPG

piper19.JPG

 

 

Podczas próby kołowania okazało się, że model śmiesznie podskakuje na wybojach (chyba jest za słaba amortyzacja - bliska zeru :lol: ).

Po tej próbie muszę zrobić solidne zamknięcie kabinki (klapa odpadła momentalnie po dodaniu gazu) i może zmienię kółka na większe :?

I przypomniałem sobie: na wybojach skrzydełka leciutko się rozsuwają; mimo zastrzałów.

Wkręcę od góry śruby kontrujące (chyba są zaplanowane).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy koła piankowe wogóle pasują do takiego modelu.

Nie deformują się pod ciężarem?

Miałem jedne kółka piankowe w elektryku 700g i jak troche postał to koła robiły się płaskie od spodu i wyglądał jakby powietrze zeszło :D

Może moje kółka były z bardziej miękkiego materiału i stąd moja sugestia!?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi sie wydaje ze piankowe koła to zły wybór. Miałem takowe w modelu o mesie koło kilograma i po dwóch tygodniach stania robiły sie tak płaskie że nie chciały sie swobodnie toczyć po podłożu. Szkoda nerwów gumowe koła są lepsze i lepiej wyglądają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Chyba mam w końcu dobre kółeczka.

Troszkę za duże, ale dobre na wertepy i jako tako wyglądają.

W dodatku z alufelgmi :D:D:D

 

Na fotce od lewej: piankowe 100mm pożyczone od Tomka, piankowe 60mm z zestawu, nowe gumowo aluminiowe 95mm.

piper20.JPG

 

Tak się prezentują założone na próbę do modelu:

piper21.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.