Skocz do zawartości

cale na milimetry.


mayster8405

Rekomendowane odpowiedzi

Też  kiedyś z tym miałem problem dopóki sobie nie przypomniałem ułamków ze szkoły podstawowej ;) i właśnie cały szkopuł  że w wielu miejscach piszą bzdury zaokrąglając wartości.

 

Poniżej ciekawostka wycinek z instrukcji TopFlite budowy Mustanga :D "genialne"  ;)

topa0400-manual.pdf

post-3269-0-23549500-1453309848.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale moglibyście podać jakiś sklep modelarski w Polsce sprzedający balsę i ogólnie - stolarkę modelarską wymiarowaną w calach? ;)

Pozwoliłoby to uniknąć wielu kłopotów - historia Tu-4 uczy, że konwersja z systemu calowego na metryczny wcale nie jest bezbolesna.

 

A tak serio, to przecież jest oczywiste, że te zaokrąglenia stosuje się tylko do "drewna"

Przecież np. piasty do silnika z wałem 1/8' , nie kupujemy 3mm, ale 3,17.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego nie było? Działań na ułamkach? Prostych ułamkach? Co Pan za filozofie prawisz.  Przykro mi, że Pańskie dzieci nie miały takich podstaw. To są podstawy matematyki. 

 

 

To było moje odniesienie do zaokrągleń jaki podałem a wzbudziły takie emocje i wspomnienia z podstawówki. Nie uczono moich dzieci o calach, za to uczono czytać ze zrozumieniem .

 

Podany przykład z Tu 4 jest dokładanie tym o czym napisałem.

Dla mnie to koniec rozmowy na ten temat.

Napisales "w modelarstwie", a to nie tylko plany, balsa i listewki to się nie dziw reakcji ..

Czy ośka do modelarstwa czy do aptekarstwa to mechanika. A zresztą -nie mam takich problemów. Nie mam z tym żadnych problemów po kilku latach pracy w systemie calowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również nie mam, bo od 11 lat w tym siedzę i takie rzeczy już w głowie siedzą zarówno w standardach gwintów jak i ogólnych "ułamków". Tak się składa, że w UK już dawno odeszło się od produkcji "imperialnej", ale rysunki techniczne wciąż krążą z zamierzchłych czasów i od groma trzeba przeliczać, co powoli już się zapamiętuje. Chodziło mi tylko o Twoje uogólnienie ... Modelarstwo to nie tylko lepienie modeli i nie tylko z drewna. Są to tak obszerne horyzonty, że tym bardziej mnie dziwi, że ze Swoją wiedzą nie powstydziłeś się napisać :

 

"W modelarstwie

1/16 to 1,5 mm

1/8  to 3  mm

1/4 to 6mm"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się co spinać Panowie, ważne że problem rozwiązany, a co do dokładności konwersji to każdy zastosuje sobie taką jaka jest mu akurat potrzebna i tyle.

Stare powiedzenie mówi przecież: "col dwa cole nie gro role, meter dwa to już ja".

Ewentualnie tak: "milimetr nie miara centymetr nie szpara".

Choć pod żadnym z tych powiedzeń (jeśli chodzi o modelarstwo) sam osobiście się nie podpiszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.