Skocz do zawartości

"Zrób to sam"


.bercik.
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie tak dawno temu wpadł mi w ręce mały silnik od jakiegoś wentylatora , postanowiłem zrobić małą szlifierkę do drewna . Robota zajęła mi kilka godzin efekty widać na zdjęciach . Polecam każdemu kto posiada mały silnik jedno fazowy i chciałby sobie ułatwić robotę przy budowie modeli . Jedyny minus takiej szlifierki to to iż po zakończeniu roboty mamy troszkę odkurzania :-) .

post-5952-0-69971700-1457088192_thumb.jpg

post-5952-0-18000700-1457088218_thumb.jpg

post-5952-0-74586900-1457088238_thumb.jpg

post-5952-0-46470300-1457088249_thumb.jpg

post-5952-0-14884500-1457088289_thumb.jpg

post-5952-0-01224200-1457088316_thumb.jpg

post-5952-0-39415000-1457088356_thumb.jpg

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo pomysłowe !

Od dawna chciałem takie coś zrobić; mam jakiś 10 letni silnik od chińskiej wiertarki stołowej.

Tylko, że jego obroty są moim zdaniem za małe do szlifowania.

Czy nie masz z tym problemu ?

Jakie obroty ma Twój silnik ?

Na moim nie ma podanych obrotów znamionowych, ale na obecnie wystawionej aukcji jest podane 1400obr/min

http://allegro.pl/wiertarka-stolowa-1600w-kolumnowa-16mm-slupowa-i5868166450.html

post-34-0-95248100-1457098789_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny pomysł na wykorzystanie czegoś co by leżało i pewnie zawadzało.Osobiście uważam że każdy wynalazek jest

przydatny w modelarstwie.Proponuję dorobić coś co by pozwalało zachować kąt prosty szlifowanej części.

Sam mam kilka cudów techniki własnej roboty.Zrobię kilka zdjęć i pozwolę sobie pokazać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej maszynce mam silniczek o mocy 80W  :)  , i posiada obroty 2800obr/min . Silniczek napędza standardowy krążek z papierem ściernym o średnicy 125mm . Wydaje mi się iż z twojego silnika można by zrobić ogromną szlifierkę pod warunkiem zastosowania przekładni np:1,5:1 . Przy tak ogromnej mocy Twojego silnika śmiało by można zastosować kółko z papierem ściernym o średnicy 50cm . Pamiętam że mieliśmy kiedyś w modelarni taką maszynę zrobioną na siniku ok. 0,5kW w którym zastosowana była przekładnia  ze starej pralki "FRANIA ".

powodzenia w budowie - roman

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od "wieków"   :) używam podobnej maszynki. Jest to jedno z najważniejszych urządzeń w mojej pracowni. Silnik jest z jakiegoś odkurzacza który pamięta moje dzieciństwo :) Tarcza ma 150mm a obroty silnika regulowane są płynnie przez stopkę z równie starej maszyny do szycia.  

post-606-0-11481300-1457102743_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne i na pewno potrzebne urządzenie. Też sobie zrobię podobne :) A żeby nie pyliło okrutnie, proponowałbym tę podpórkę z blachy zamknąć od przodu i wstawić z boku, albo właśnie na czołowej ściance króciec pod wąż odkurzacza. Dziur przy tarczy wystarczy by się odkurzacz nie dławił a wyłapywał dużo pyłu.

 

edit: A żeby nie zabijało worka odkurzacza szybko drobnym pyłem, wstawić między szlifierkę a odkurzacz jakiś prosty cyklon. Są jeszcze prostsze rozwiązania niż np. taki

d3b4e647bc199c6e3552911e8f67f155.jpgseparator2.gif

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo TY! ;). Z czego jest tarcza? Z tym odkurzaczem bardzo dobry pomysł. Mam tylko jedno zastrzeżenie, tą podpórkę dałbym niżej, albo wyżej dlatego że w centralnym punkcie tarczy prędkość liniowa kamyczków ściernych jest minimalna, a w zasadzie żadna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne i na pewno potrzebne urządzenie. Też sobie zrobię podobne :) A żeby nie pyliło okrutnie, proponowałbym tę podpórkę z blachy zamknąć od przodu i wstawić z boku, albo właśnie na czołowej ściance króciec pod wąż odkurzacza. Dziur przy tarczy wystarczy by się odkurzacz nie dławił a wyłapywał dużo pyłu.

Z zamknięciem podpórki to dobry pomysł , chyba Grzegorzu coś dobuduję w najbliższym czasie ;-)

pozdrawiam roman

Ps. jeśli ktoś ma podobne konstrukcje to proszę o publikacje , na pewno przydają się przyszłym konstruktorom .

Brawo TY! ;). Z czego jest tarcza? Z tym odkurzaczem bardzo dobry pomysł. Mam tylko jedno zastrzeżenie, tą podpórkę dałbym niżej, albo wyżej dlatego że w centralnym punkcie tarczy prędkość liniowa kamyczków ściernych jest minimalna, a w zasadzie żadna.

Tarcza zrobiona jest z blachy aluminiowej 4mm , do niej przylepiony jest rzep na taśmę dwustronną ażeby można przyczepiać standardowe papiery ścierne . Co do podpórki to jest przesunięta powyżej osi obrotu o 4mm (nie widać tego na fotach)

pozdrawiam roan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ ma kilka maszynek na 12v zebrałem wszystkie zasilacze i wsadziłem w jedno pudełko i dzięki temu

niej bałaganu na stole.Na razie bez obudowy.

post-12393-0-82149800-1457171539_thumb.jpg

Z jakiegoś silnika zrobiłem małą szlifierkę.Zbyt dużej mocy nie ma ale drobne części można

pod szlifować.

post-12393-0-02935100-1457172070_thumb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roman nasz silnik jest z 1948 roku jak i cała maszyna działajaca do dziś (nie do kupienia) , ale w stałym użytku .post-7945-0-11741600-1457190654_thumb.jpgpost-7945-0-83988300-1457190675_thumb.jpg

Maszyny robione ze starych silników są najlepsze :D

Zapalana na szarpanke i hula

 

Trzeba jeszcze udoskonalić prowadnice

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ok.30 lat temu wykonałem takie urządzenie przerabiając radziecki zestaw  " умелые руки "  Podpórka posiada regulacje pochylenia co umożliwia szlifowanie pod kątem. Urządzenia używam do dziś, jedynie łożyska ślizgowe czasami wymagają konserwacji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ok.30 lat temu wykonałem takie urządzenie przerabiając radziecki zestaw  " умелые руки "  Podpórka posiada regulacje pochylenia co umożliwia szlifowanie pod kątem. Urządzenia używam do dziś, jedynie łożyska ślizgowe czasami wymagają konserwacji :)

Robercie

Wrzuć jakąś fotkę z tego stołu uchylnego może coś przerobię u siebie a może ktoś z forumowiczów dostanie natchnienia i skonstruuje jakąś fajną maszynkę .

pozdrawiam roman

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przewidział "krankor" maszyna strasznie pyli , po kilku minutach szlifowania balsy nie widziałem co szlifuję . Trzeba było szybko coś dorobić , wziąłem ze starego odkurzacza małą ssawkę i przykręciłem do podstawy , podłączyłem odkurzacz i - działa rewelacyjnie :D

post-5952-0-11814700-1457708635_thumb.jpg

post-5952-0-18240600-1457708813_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.