Skocz do zawartości

Wiercenie długiego otworu w EPP


dariuszj

Rekomendowane odpowiedzi

Mam gotowe, już pomalowane skrzydła wykonane z EPP. Chciałbym zrobić dzielony płat i w tym celu w jakiś sposób wykonać otwory w skrzydłach o długości około 300 mm i średnicy 7 mm. W otwory wkleiłbym rurki węglowe i zastosował bagnet z pręta węglowego.

 

I teraz pytanie. W jaki sposób wykonać takie otwory, aby w miarę zachować średnicę i prawidłowy kierunek? Da się to jakoś wywiercić? Czy może pozostaje wypalanie rozgrzanym prętem na gorąco? Dodam, że wycinanie czy to CNC czy ręcznie na gorąco odpada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

300mm dla wiertła o średnicy 7mm to nie dużo (o ile masz takie wiertło). Można tez wykorzystać rurkę np alu, mosiężną - wyciąć na końcu zęby i zaostrzyć. Potem zrobić sobie mały uchwyt do prowadzenia rurki i powoli obracając wciskać. Tylko rozważ zmianę średnicy na 8mm bo 7mm jest ciężko dostępne w rozmiarówce rurek. Potem rurkę wklejasz np na pieniący soudal i zrobione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Koledzy wyżej. Ale żadne klasyczne wiertła w takim materiale. Jednym z najlepszych wycinaków długich otworów w skrzydłach są elementy anten teleskopowych. Chodzi o cienką ściankę. Naząbkować koniec, żeby się lepiej wgryzał i wkrętarką. Położyć skrzydło na stole i na bieżąco kontrolować kierunek i równoległość wkręcanej rurki do stołu.Udało mi się zrobić takim sposobem kanał średnicy 10mm w skrzydle długości ok 500 mm. Po ok. 400 mm miałem otwór kontrolny - gniazdo na serwo. Element anteny był przedłużony dopasowaną rurką aluminiową wklejoną w środek. Oczywiście kilkukrotnie "wiertło" było wyjmowane, żeby wyjąc robaczka.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie sugestie.

 

Zwykłe wiertła do metalu czy drewna raczej odrzucałem, bo wydawało mi się, że będą mocno wyszarpywać. Podobnie podchodziłem do wszystkich rurek grubościennych z tego samego powodu. A nie wpadłem na pomysł, że w antenie teleskopowej są przecież cienkościenne rurki. I to faktycznie wydaje mi się idealnym rozwiązaniem. Teraz pozostaje tylko szukać anteny teleskopowej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak naostrzysz rurke alu/weglowa/mosiezna i zrobisz dodatkowo zabki to nic sie nie bedzie wyrywac ani wyszarpywac. Chcesz wiercic otwor w EPP a nie styropianie a on zachowuje sie zupelnie inaczej. Jak juz wywiercisz otwory to wrzuc kilka fotek dla potomnosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.