Jump to content

INSTALACJA DYMU


Recommended Posts

hmmm... a może ciemny fiolet? Do tego wystarczy Manganian potasu lub jak kto woli nadmanganian potasu... Musiałbyś tylko wcześniej sprawdzić na niewielkich dawkach czy nie zachodzi jakaś reakcja między płynem z instalacji dymotwórczej a wspomnianym manganianem potasu.

Link to comment
Share on other sites

To co podałeś Adam, to mieszanki o niskiej temperaturze spalania zawierające organiczny barwnik sublimujący. Można taką mieszankę zrobić, ale nie nadaje się ona do instalacji dymotwórczej (postać proszku). Manganian potasu rozłoży się pod wpływem temperatury.

 

 

Być może dałoby się praktycznie zastosować organiczne barwniki takie jak rodamina B, błękit bromotymolowy, zieleń malachitowa, czerwień metylowa, błękit metylenowy, indygo. Trzeba by to sprawdzić praktycznie, chodzi o to, aby barwników nie spalić, ale wysublimować.

Link to comment
Share on other sites

Świece ze składów które Adam podał robiłem. Wolno palący się dym, o barwie różowo-fioletowej, pięknie by wyglądał na niebie, ale odpada, Rodamina strasznie brudzi wszystko, nie trzeba dotykać, cząsteczki wnikają we wszystko, od paznocki, poprzez ściany. Nie mówię co by się z modelem stało... I nie idzie tego wyczyścić szmatką z płynem do szyb, pumeksem :rotfl:

 

[wydeytowane]

 

edit: ciekawostka, rodamina to ciemno zielony proszek, a ślady brudu zostawia różowe :)

Link to comment
Share on other sites

Pierwsze słyszę by saletra nie paliła się "żywym " ogniem! Grzechu - to co napisałeś jak najbardziej świadczy, że do modelarstwa trzeba dorosnąć. Nie trzeba mieć zbyt wiele wyobrazni by uzmysłowić sobie co może stać się gdy twój model awaryjnie będzie lądował nad łąką czy w okolicy lasu, lub gdy stracisz z nim kontakt radiowy... Ale ty chyba jej nie masz... A niech za twoim przykładem jeszcze jakiś nowicjusz postanowi urozmaicić sobie hobby oszczędzając na profesjonalnej świecy. Szkoda słów....

Link to comment
Share on other sites

Panowie - Wy o świecach a pytanie wyraźnie było o środek chemiczny do płynu dymiącego, który używany jest w instalacjach dymnych. Nie chodzi o konstruowanie świecy dymnej - tylko IMHO i proste zabarwienie dymu w już istniejącej instalacji. Tylko zamiast białego ma się wydobywać czerwony...

Link to comment
Share on other sites

Fokker, JA w przeciwieństwie do Ciebie mówię z DOŚWIADCZENIA, więc sobie odpuść jak nie masz pojęcia o tym co napisałem.

 

A, że pierwsze słyszysz, by saletra nie dawała ognia to nie znaczy, że tak nie jest. A jaką masz wiedzę o tym? Bo kno3 to nie jest tylko z cukrem, to podstawowy utleniacz...

 

edit: mogło zabrzmieć trochę niegrzecznie, nie o to mi chodziło :) po prostu jestem pewny, że to przez moją magiczną 17 w wieku, jakbym miał 30 ileś to byłaby inna gadka... a pozory mylą, uwierz...

Link to comment
Share on other sites

PANOWIE! Koniec tematu saletry. Jeszcze jeden post w tym temacie nie na temat i zacznie sie przydzielanie krawatów. Tego typu opisy są niemile widziane - bo nie daj Boże jakiś dzieciak postanowi to wypróbować i będziemy MY WSZYSCY mieli z tego powodu nie lada problem - jak to modelarstwo może być niebezpieczne. Dopiero sie zacznie nagonka. Tak więc jeżeli nie macie nic do dodania w temacie substancji do instalacji dymowej to radze zamilknąć a niejasności wyjaśniać na priv. Proponuje także wyedytować posty aby żaden dzieciak nie znalazł odpowiednich informacji o co przypadkiem ma pytać w sklepie.

Link to comment
Share on other sites

Panowie nie wypisujcie o jakiejś saletrze bo to porażka,

pytanie brzmiało jaką substancje dodać do płynu

aby po spaleniu w kolektorze wydechowym uzyskać np. czerwony kolor dymu

Link to comment
Share on other sites

Dowiedziałem się co nieco, od osoby zajmującej się pirotchniką profesjonalnie

 

"Smugacz w samolotach działa na zasadzie wtrysku do końcowej części kolektora wydechowego. Działa podobnie jak kolorowa świeca dymna, czyli na zasadzie sublimacji, z tą różnicą, że barwnik rozpuszczony jest w płynnym nośniku - substancji o stosunkowo wysokim cieple właściwym i niskiej temperaturze wrzenia.

Niestety nie działa to w samolotach na ropę, a zwłaszcza na ropę która daje biały dym przy spalaniu."

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.